Apartman aidatı normal mi?

6 dairelik bir bina.

6 dairenin 2 tanesi dükkan, apartmanın içi ile işleri yok. Yani apartmanın içini 4 daire kullanıyoruz. Aidat şu an 100 lira, geçen sene 80'den 100'e çıktı.

Zam gelecekmiş açıkçası itiraz etmeyi düşünüyorum. Sizce de çok değil mi?

Edit: 4 daireyiz deyince açıkçası çok detaya gerek yoktur diye düşünmüştüm. Fakat haklısınız. Detaylar şöyle.

Bina zemin+ 2 kat. Asansör vs yok.
Apartman bahçesi falan yok, kapıdan çıktığın gibi kaldırımdasın.
Apartman içi temizliği haricinde bir hizmet yok. Sanırım haftada 1 geliyor.
Merkezi sistem falan yok.
Apartman içinde toplamda 6 adet ampül, var.
Güvenlik sistemi vs yok.

Bence normal hatta az.
800 aidat veriyorum :')

  • Gradient_tabanlı_mor  (12.01.22 12:45:34)
neye göre artmış? Resmi yönetim vr mı?

  • geçerkenugradım  (12.01.22 12:46:59)
iyi de ne hizmet yapılıyor yazmamışsınız. temizlik, sulama, elektrik, asansör vs vs neler var binada, gideler neler, ona göre bakmak lazım.

  • elorelia  (12.01.22 12:57:05)
asansör ve temizlik dahilse normal gibi.

bu arada yönetim planında aksi belirtilmemişse binanın içini kullanmayan o dükkanların da aidata katılması gerekiyor. resmi bir yönetim var mı yoksa allaha emanet mi toplanıyor aidatlar o da önemli tabi.
  • hadsafhada  (12.01.22 12:59:18 ~ 13:14:29)
asansör var mı? zaten onun bakım masrafı çok.
temizlik yapılıyor mu? öyleyse haftada kaç? asgari ücretin artması böyle şeyleri de arttırdı.

geçen sene yüzden yirmi beş artmış, aslında çok değil.
bu sene de benzer oranda artar bence.

bizde 14 daire var. temizlik daha sıklaştı ve aidata yüzde 50 zam geldi. 50'den 75e yükseldi -ki bana normal geldi bu.
  • dahinnotha  (12.01.22 13:06:04)
hiçbir bilgi vermemişsiniz az mı çok mu diye soruyorsunuz. o parayı alıp napıyorlar mesela? bu tarz şeylerin cevabına göre değişir az mı çok mu olduğu.

  • ilgeru  (12.01.22 13:26:42)
isyeri olmasi sabit giderlere karismayacak anlamina gelmiyor. cok goreceli kavram degisir, mesela bizde 24 saat guvenlik, 2 kapici, 2 buyuk asansor filan var filan 1.100 tl aidat veriyorum

  • sweetoffice  (12.01.22 13:31:53)
Gayet hesaplı geldi bana ama tabii hizmeti, yapılanı yapılmayanı siz bilirsiinz.

Şöyle de olabiliyor, ekstra bir para olası masraflara karşı toplanıyor, kasada birikiyor ama harcanmıyor. Bizim yönetici değiştiğinde 8 9 aylık aidat kadar ödeme yaptı bize biriken tutardan.
  • hair freak  (12.01.22 13:43:48)
Dükkanlardan da aidat alınır onların kapısının önü temizlenmiyor mu?
Temizliğe yarım gün yeter ona da 150 lira alıyor gelen merdivenciler. Haftada 2 ayda 8 kere gelse biri zaten ayda 1200 lira merdivenci parası eder daire başı 200 lira. Bunun apartman elektriği, asansör bakımı, deterjan parası, ampul patlar kilit bozulur ufak tadilat giderleri derken bayağı kalem var. Normal şartlar altında çok ucuz aidatınız.
Asansör yok katları ayda bir Suriyeli siliyorsa bilemem tabii gidere göre konuşmak gerek.
  • cilekli pasta  (12.01.22 14:41:22)
Biz 3 daireyiz aylık 40tl daire başı veriyoruz. Bi abla haftada bir merdivenleri siliyor sadece. 6 ayda bir 20 lira civarı da temizlik malzemesi masrafı veriyoruz. Asansör yok.

  • mg3929  (12.01.22 15:34:36)
Her hafta gelip apartman içi temizleniyor demişsiniz. Bu işi kimlere kaç paraya yaptırıyorlar onu öğrenmeniz lazım. Binanın iç aydınlatmasına elektrik faturası geliyor, yine binanın su sayacına su faturası geliyor. Bunları da öğrenip aylık toplam gideri bulabilirsiniz.

Tabii bütün bunların faturası belgesi vesaire olmalı. Yöneticilik işini kim yapıyorsa o belgeleri saklıyordur (umarım).
  • pispinti  (12.01.22 17:04:09)
itiraz edin etmesine ama öncesinde gider kalemlerini görün.yönetimde toplanıyorsa geçen senenin harcama giderleri defterde kayıtlıdır. bu sene de geçerli olacak giderleri alın, ne kadar olacak bu sene diye sorun.

karşılaştırma için:
10 kişilik apartman. apartman temizliği var. asansör var. başka ekstra bir şey yok. 70 idi, 80 yaptılar sanıyorum bu sene.
  • syozkn  (12.01.22 17:50:16 ~ 17:51:53)
Sitelerde 1100tl aidat veren var.
Normal geldi bu apartman icin.

  • stavro  (12.01.22 18:43:28)