Hangi subwoofer hoparlörünü almalıyım?

Merhabalar,
elimde şu 2+1 hoparlör var: ekilavuz.com
subwoofer hoparlörü patlamış, yırtılmış. buraya yenisini alabileceğimi öğrendim.
kılavuzda değerlerini yazmışlar: ekilavuz.com
10cm, 5watt rpm, 8ohm

şimdi bu değerlerde netten baktım benzer hoparlör bulamıyorum.
dün woofer hoparlörünü kabinden çıkardım arkasında 20watt yazıyor: ibb.co

burada da kafam karıştı.
şimdi nasıl bir hoparlör alsam çalıştırabilirim burada sorunsuz bilen var mıdır acaba?

teşekkürler.

10 cm 8 ohm diye arattığımda 150 250 watt hoparlörler çıkıyor ve sanırım bunlar da araba tesisatı için.

bulabileceğini sanmıyorum.

hoparlör üzerindeki kodu yazınca bi kaç sonuç çıkıyor

www.ebay.com

ayrıca kodu yazdığımda 4 ohm diyor , gerçi görselde de 4 ohm yazıyor zaten.
  • killerbee  (08.01.22 14:41:19 ~ 14:44:27)
Evet 200 watt falan çıkıyor baktığımda.
Hangi kodu yazdiniz fsw402 olani mi? Son hanesini de anlayamadim ben.

Sanirim 4ohm yazıyor arkasında, o da tam okunmuyor ama 4 gibi. Yani 4ohm 20 watt seklinde olsa uygun mu olacak acaba
  • veritaslibertas  (08.01.22 14:55:06)
FSW402B 4 ohm yazıyor hoparlörün arkasında

evet uygun olur da bulabilir misiniz hiç bi fikrim yok.
  • killerbee  (08.01.22 15:00:25)
Peki 20watt değeri nedir acaba? Max 20watt mi olmalı demek bu? Daha düşük olsa duzgun calisir mi mesela

  • veritaslibertas  (08.01.22 15:02:31)
watt bildiğimiz gibi bir güç birimi, dolayısıyla 20 watt dediğimizde hoparlörün gücünü belirtiyor.

sizin ses sisteminin bir preamplisi var, fişe takıyorsunuz ve açtığınız ses seviyesine göre çalışıyor, yani tasarımı dolayısıyla 20 watt takılmış. 10 watt olursa ses açtığınızda hoparlör tekrar patlayabilir. yüksek olursa ne olur bilmiyorum.
ayrıca bu hoparlör parçaları, tiz, mid ve bas olarak ayrılıyor,

size bas yani woofer, 4 ohm, 20 watt, 10 cm çapında hoparlör lazım, bulabileceğinizi sanmıyorum.

tabi kalkıp da 20 watt hoparlör yerine 100 watt takarsam ne olur diye denemedim tabi.
  • killerbee  (08.01.22 15:12:25 ~ 15:20:52)
Anladım. İlginç bulunamamasi ama ya :/ bulurum sanıyordum. Tamir mi ettirmek lazim o zaman bunu acaba

  • veritaslibertas  (08.01.22 15:24:16)
profesyonel hoparlörler tamir ediliyor membran falan değişiyor da sizinkine değişir mi bilmiyorum, bir de bu ütü gibi her elektrikçinin veya elektronikçinin yapacağı bişey değil. hoparlör tamircisi bulmanız lazım.

  • killerbee  (08.01.22 15:26:08)
@alperz, olur mu hocam bu 8 ohm diyot sarece kac watt yazmıyor. Bir de benimki sanirim 4ohm

  • veritaslibertas  (08.01.22 17:02:53)
sordum, onlarda da yokmuş :) hiç bir yerde yok resmen

  • veritaslibertas  (11.01.22 14:13:04 ~ 14:13:31)