Temel yemek tariflerini nereden öğrenebilirim

Yıllar sonra mutfağa girip yemek yapmam icap etti, mercimek çorbasından nohutlu pilava kadar temel yemek tariflerini nereden öğrenebilirim? İnt.de paso spesifik yeni lezzetler arayan ev hanımlarına yönelik tarifler var ben daha onlar kadar expert değilim. Bilale anlatır gibi anlatan mühendislik ölçekleme metriklerine tabi kaynaklar varsa yardımınıza talibim.

Abi internet engin bi deniz temel tarifler de var neyin temel tarifini bulamadin mesela?

Ha bi de mercimek corbasi yapmayi bilmiyorsan hangisi temel hangisi degil nasil anlayacaksin ki zaten?

En temizi sor buraya anlatalim.

Sey mi lazim tarif derlemesi falan?
  • floydian  (02.01.22 15:42:06)
@floydian temel derken en bilindik yemekler demek istiyorum, derleme olur kitap olur her şey olur

  • wiekannich  (02.01.22 15:51:42)
Nefisyemek tarifleri işte en temel şeyler bile var

  • freebird5406_2  (02.01.22 15:57:05)
anladığım kadarıyla makarna, pilav, 1-2 zeytinyağlı (ki hepsi aynı şekilde yapılır), tencere yemeği prensipleri, nohut/mercimek/kuru fasulye, mercimek ve sebze çorbası gibi türk mutfağının sıradan sayılacak temel şeylerini arıyorsunuz.

yani bunları yapmayı istemek için mercimek çorbası yapmayı bilmeye gerek yok.

direkt bir tavsiyede bulunamayacağım, mesela refika falan var ama o da bazen suyunu çıkarıyor ve bana göre biraz baştan savma olmakla birlikte, yemek yapmayı bilmiyorsanız tarifleri pek tutmayabiliyor.

bu tip klasik tarifleri youtube'da "ev hanımı" olan kanal sahiplerinden öğrenirsiniz.
yani youtube'a "şehriyeli pirinç pilavı" yazın, 2-3 ev hanımından tarif dinleyin, birinden biri aklınıza yatar.
tarifler de normal ev yemeği olduğu için tutuyor zaten çoğunlukla.
kendilerine göre küçük püf noktaları dışında aşağı yukarı hepsi aynı şekilde yapar zaten.
  • blatta hiberna  (02.01.22 15:57:08)
@blatta'ya katılıyorum, yemek yapma işini talk şov akışında işliyorlar, sıkıcı ve vakit kaybı. sorun biraz şöyle, ben neyi bilmediğimi bile bilmiyorum. onun için rotası belli olan, index'i içerisinde adım adım şu şudur bu budur bu malzeme gereklidir tarzı bayağı "cooking for dummies" gibi bir kaynak aradım. sonuç olarak şu 3'ü gözüme çarptı.
- Gönül Candaş'ın Mutfağından
- Oktay Usta - Oktay Usta'nın Mutfağından
- Refika Birgül - Refika'dan Hızlı Tarifler
  • wiekannich  (02.01.22 16:04:19)
bu arada arda'nın mutfağı'nda da (tv'de yayınlanıyordu bir ara) ev hanımları için basit ve geleneksel tarifler falan yapılıyordu genelde.
internetten ona da bakabilirsiniz, kitabı var mı bilmiyorum.

  • blatta hiberna  (02.01.22 16:23:48)
youtubedaki videoyu açıp deneyerek

mesela 1 su bardağı mercimekten çorba yapsan en az 3 gün yersin yine bitmez (1 kişi)
eklemen gereken su, istediğin çorba kıvamıyla alakalı
orta boy bir tencerenin yarısından fazlasını doldurcaksın
kapağını kapatırsan köpürür taşar, yarım açık kalcak

pişme süresi, ne kadar su çektiği mercimeğin cinsiyle alakalı
ama 40 dk'dan önce pişmez
  • bir soru sorcam  (02.01.22 16:51:31)
sen hap scripted bilgi istiyorsun mühendislik misali
bunlar yemek yapma işinin ruhunda yok. deneye yanıla, aktara aktara olacak, vakit alacak

  • comp  (02.01.22 17:29:33)
@comp tam olarak öyle oldu :) bikaç kitap satın aldım inceledim fakat içerikle tam söylediğin gibi "meziyet" usülü işliyor. anlaşılan dene yanılla dewamke

  • wiekannich  (02.01.22 17:35:36)
bir sürü ufak tefek yanlış yapıyor ama çoğumuzun annelerinin yaptıgı tarifleri yapıyor.
bence güzel arşivi var bu adamın o açıdan.
www.youtube.com

çoğumuzu anneleri de bu hataları yaptığı için zaten sorun değil.
  • floydian  (02.01.22 17:37:59)
Leman Cılızoğlu serisi kitaplar.

  • pro9it9is9  (02.01.22 20:00:15)
Mutfak bilgim sıfırken; öyle ki pirincin yıkanması gerektiği, soğanların pembeleşince nasıl göründüğü, haşlamanın nasıl yapıldığı gibi en temel bilgilere bile sahip değilken, hepsini tek bir kaynaktan değil denk geldikçe öğrendim. Zamana yaydım yani. Bir siteye veya kitaba bağımlı kalmadım. Üç yıl oldu bu süreçte en temel tarifi bile googlelayarak en az iki üç siteden karşılaştırıp karar vererek yaptım. Tutan ve memnun kaldığım tarifleri de bir defterde topladım, bitti gitti.

  • ruhen hastayim ben  (02.01.22 20:21:13 ~ 20:21:49)