1 kilo limonla ne yapayım?

Kafama sıçayım migros'ta indirim var diye 1 kilo sıkmalık limon aldım. Bir tanesiyle mayonez yaptım tamam.

Kalanı ne yapayım?

istediğiniz şekilde dilimleyip (ince daire, yarım daire ya da dilim şeklinde mesela) buzdolabı poşetine koyun ve buzluğa kaldırın.
maden suyu veya meşrubatların içine hem limon hem buz olarak kullanabilirsiniz.

biraz uğraşacak zamanınız varsa da limon confit, lemon curd, limon turşusu yapabilirsiniz mesela.
  • blatta hiberna  (25.12.21 22:13:48 ~ 22:15:27)
1 kilo limon o kadar fazla değil ki, zaten bir adet kullanmışsın

Akşamdan şekere yatırmalı limonata yap, cool lime tarifi de var youtu.be
  • freebird5406_2  (25.12.21 22:18:41)
Kabuklarını soyup dondurucuya atabilirsiniz, sonra çıkarıp yemeklere rendeleyebilirsiniz,

Sularını sıkıp şişe içinde dondurucuya atabilirsiniz, sonrasında limon suyu olarak kullanırsınız rahat rahat. Egede insanlar limon mevsiminde toplayıp bu şekilde tüm yıl kullanıyor.
  • zimbirik  (25.12.21 22:20:14)
Tekila??

  • serserimsi  (25.12.21 22:21:48)
Limon marmelatı. Hatta ben de yarın evdeki fazla limonlarla yine yapmayı düşünüyorum. Yazın daha iyi gidiyor ama kışın da olur bence hem kahvaltıda çok güzel.

Ek olarak kesip kabuğuyla birlikte portakal gibi yeniledebilir:D
  • Amaranta ursula  (25.12.21 22:21:54 ~ 22:30:34)
Limonlu dondurma da deneyebilirsin.

  • dissendium  (25.12.21 22:22:25)
Lime rickey yapılabilir.

  • ruhen hastayim ben  (25.12.21 22:25:37)
Kabuklarını soymakla uğraşmadan buzluktaki boşluklara tıkıştır. Limona ihtiyacın olursa sabahtan buzluktan çıkar, çözülünce ne yapacaksan ona kullan.
Egeliyim, bir kilo limon için daha fazla zahmete değmez.

  • ganbatte  (25.12.21 22:33:47)
Buzluğa atın. Salataya vs kullanacağınız zaman da kabuguyla vs rendeleyin rendenin ince kısmıyla. Bu şekilde tadı cok daha iyi ve aromali oluyor, hem de daha saglikliymis.

  • veritaslibertas  (25.12.21 22:38:22)
kabuğunu beyazıyla birkte soy. sadece sarı sulu yeri kalsın hepsinin. Koy belndırda, iki üç yemek kaşığı şeker dök, parçala iyice. Çıkan ürünü tülbent, süzgeçe dök. Üzerine 35lik votkayı döke döke süz. Posası kalana kadar kaşıkla eze eze şekeri erite erite süz. Çıkan votkalı limonu sürahiye koy, en az 2 buzluk buz koy içine dolaba kaldır. 1-2 saat sonra içine sertliğini sevdiğiniz dereceye göre sprite la ya da sodayla seyrelterek ya da direkt süzdüğünüz şekli ile servis edebilirsiniz. Gerçek tarif 2-3 kilo limona bir 70 lik şeklindedir. 1 kg limon için orantılamaya çalıştım.
Afiyet olsun.

  • erty_ksk  (25.12.21 23:08:33 ~ 23:11:04)
1kg limon bişey değil. 1 hafta içinde tüketmeyecekseniz suyunu sıkıp buz poşetlerine koyun.

  • ceketimi alip cikcam  (26.12.21 11:31:59)