[]

merkez bankasi mudahale

mer. bank neden dolara mudahale ediyor, amaci ne? mudahale ettiginde 5-10 kurus dusuyor ama bir iki dakika icinde eski haline geri geliyor hatta daha da yukseliyor. bu baglamda mudahale etmesi anlamsiz degil mi? onlarin bilip de bizim bilmedigimiz bir sey mi var?
 
"Biz üstümüze düşeni yaptık" diyebilmek için muhtemelen. Onlar da biliyor hiçbir işe yaramayacağını. Ancak faiz de yükseltemiyorlar hükumet baskısı yüzünden. E bari boş durmayalım piyasaya dolar verelim diyorlar. Ama işte koca bir bina yanıyor, 1 kova suyla söndürmeye çalışıyorlar.


  • himmet dayi  (13.12.21 12:16:00 ~ 12:19:56) 
Arabada amortisör olmadığını düşün. Araba çukura girerse, kafanı tavana çarparsın, gözlüğün düşer, elindekileri dökersin vs. Arabada amortisör varsa, araba çukura girerse bunların hiçbiri olmaz.
Merkez bankasının müdahalesi yüksek volümlü dalgalanmalarda amortisör vazifesi görmektir. Değerin düşmesini önlemek ayrı bir konudur.

  • Mirket  (13.12.21 12:29:53) 
Himmet Dayı +1

Tayyip hem faizi düşürtüyor hem de aşırı yükselme olan günlerde bi şey yapın diyor. Ellerinde net rezerv yok. Swap mekanizması ile, bankaların parasıyla filan piyasaya dolar sağlıyorlar. Hiçbir işe yaramıyor. Görev savmış oluyorlar.
  • perferil  (13.12.21 12:36:42) 
Hayır onların bilip de bizim bilmediğimiz bir şey yok. Ekonominin bütün olayı tahmin edilebilir olması üzerine kuruludur zaten. Gerek politikada gerek ekonomik göstergelerde şeffaflık esastır. Eğer ortada zaten bir "gizem" varsa bunun kendisi sorunlu bir şey.


  • akhenaten  (13.12.21 13:32:56 ~ 13:34:47) 
dünya lideri diyor ki; bizim maliye politikamız yüksek kur ve düşük faiz olacak. mantık bu olunca müdahaleler bir işe yaramaz. isterse daha büyük tutarlarda müdahale olsun işe yaramaz çükü adam diyor ki ben gaza basacam, sen fren sesi duymayı umuyorsun olmaz. E madem öyle bu müdahale nedir? dünyada ekonomi anlatılırken şu söylenir; maliye politikasını hükümet yani bakanlar kurulu belirler, para politikasını da merkez bankası belirler, merkez bankası bağımsız olmalı aksi halde bu işler maliye politikasının emrine bırakılır ise bunlarda seçim kaygısı olduğu için popülist yaklaşımlar ile bütçenin, rezervin anasını ağlatır diyor. bizim mb biz bağımsız takılıyoz ya havasında , müdahale ettik falan filan. ülke ekonomisinin uluslararası derecelendirme kurumlarının gözünde iyice yerlere düşmesini engellemek maksat ama onlar sizden akıllı olduğu için bütün notlar ve değerlendirmeler yerlere inecek. hükümet, asrın lideri dövizin düşmesini şuan istemiyor. hadi geçmiş olsun.


  • seyduna6687  (13.12.21 13:37:10) 
bugün bir hoca da dedi ki mantıklı, onlar da düşmeyecek biliyorlar ama birilerinin almak isteyip de alamaması daha büyük sıkıntıya yol açar, likidite sağlıyorlar.


  • passion rules the game  (13.12.21 14:06:40) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.