Dururken debriyaja tamamen basmak balata yer mi?

Kırmızı ışıkta ya da dur kalkta vitesi boşa alıp frende beklemek yerine vites 1'de hem debriyaja hem frene basılı bir şekilde beklesek debriyaj balatasını yer miyiz?

Yarım debriyajda, kavrama noktasında beklemekten bahsetmiyorum, tamamen pedala basmaktan bahsediyorum.

Diğer sorum: durur vaziyette tamamen debriyaja basmanın yokuşta ya da düz yolda basmak arasında fark olur mu zarar vermek açısından? Düz yolda tamamen debriyajda basmak ile yokuşta basıp beklemek arasında fark olur mu yani?

  • himmet dayi  (22.10.21 12:34:31)
1- kısmen yer, paspasın kalınlığına da bağlı biraz ve köküne kadar basman gerekir. arada sırada neyse de her zaman yapmak balatadan yer.

1- 1'le aynı.
  • Improbable  (22.10.21 12:38:15)
Paspas kalınlığı ile alakası yok. Kavrama o kadar aşağıda başlamaz. Yarım debriyaj yapmıyorsan, debriyajı bırakırken ilk kavrama noktasına kadar zaten balata temas etmiyor dolayısıyla zarar görmez. Zarar görecek parça debriyaja bastığında stres altında kalan parçalar. Neyse detayı videoda var. 6.30'dan sonra asıl konu.

  • himmet dayi  (22.10.21 12:45:55 ~ 12:47:12)
  • Improbable  (22.10.21 13:08:35)
Cogu araba basinca tam ayiramiyor bu yuzden bosa almak lazim.

  • divit  (22.10.21 13:13:47)
"Kaç defa yolda vitesi geçmiyo diye kalmış arabaya bakmaya gittiğimde paspasları debriyaj pedalının altında katlanmış kalmış arabalar gördüm :)"

paspas katlanır ise tabii ki tam basamazsın debriyaja. 1 cm kalınlığında paspas debriyajı kavrama noktasına getirmez. Eğer debriyaja tam bastığınızda veya 1 cm havada kaldığında vites geçişlerinde sorun varsa o baskı balata zaten sorunludur.

arabam.com linkinde de zaten videoda anlatılanlar yazılmış. paspas kalınlığı ile ilgili bir durum göremedim.
  • himmet dayi  (22.10.21 13:47:39)