Konut Kredisi Hakkında

Merhaba. Elimde nakit yok. ama arabam 150 bin tl piyasa değeri ve 250 bin tl piyasa değeri olan bir de arsam var.
bu ikisini ipotekletip, konut kredisine başvurabilir miyim ?

konut kredisine bahis eve de ayrıca ipotek konacak zaten. yani sıfır nakitle, örneğin 500 bin tl konut kredisini bu sekilde kullanabilir miyim ?

Bunlara gerek yok.

Bir ev beğenir pazarlık yaparsın, mesela 500 bin liralık bir ev, tapu fotokopisini bakana verirsin. Kredi başvurunu başlatırlar ve kredi çıkıp çıkmayacağı belli olur.

Atıyorum banka der ki 400 bin kredi verebiliriz 100 bin de nakitin olmalı, nakit işi son aşamadaki iş.

İş kesinleşirse banka dosya ve ekspertiz işlemlerini başlatır, siz de aracınızı satıp nakite çevirir peşinatı verirsiniz.

Bunları yazdıktan sonra fark ettim ki soru hiç nakitsiz alabilmekmiş :)

O da evine göre değişir, mesela 500 bine anlaştığın eve ekspertiz "600 bin eder" derse 500 bin kredi çekersiniz, nakite gerek kalmaz.

Ama bu dediğim zor ihtimal, genelde ucuz evlerde işe yarar, piyasa buna göre uygun değil şu sıra ve ekspertizler hepimizden iyi biliyor herşeyi.

Hiç peşinat vermeden sadece çektiği kredi bedeli ile bir kaç daire satmışlığım var müteahhit olarak.
  • John Bloor  (24.08.21 14:04:33)
öyle olmuyor o işler. Sıfır nakitle imkansız.Önce arsa ve arabana expertiz yaparlar, o exper parasını alırlar sonra alacağınız evin muhtelemen maksimum %70-80nine kadar kredi verirler

  • ayağiniza gelen overlokçu  (24.08.21 14:05:34)
Sana şöyle bir şey lazım: www.akbank.com

  • roket adam  (24.08.21 14:08:09)
arsamı ve arabamı satmadan ama onların sahip oldukları değeri de kullanarak bir ev sahibi olmayı planlıyorum. işin özü aslında bu. eskpertiz masrafları şunlar bunlar önemli değil.
yani 200 bin arsa 150 bin arabanın değeri, 350 bin olarak ben hesaplasam da belki banka 300 olarak değerleyecek. okey. ben de 500 bin kredi çekeceksem, kalan tutar olan 200 bine göre bir ödeme planı çıkar mı ?

  • secoone  (24.08.21 14:36:58)
onları nakit yerine sayıp sana 300-350 parayı tesis edip sadece ev ödemesi için kalan paraya kredi çektirsin diyorsan; olmaz öyle.

banka onları teminat olarak görür; ya sana faiz indirimi yapar ya da çekebileceğin kredi miktarını 300-350 kadar arttırır.
  • jugador  (24.08.21 15:30:52)
Bir cevap daha yazalım;

Sıkıntı şurada, yasa gereği bankalar evin tamamına kredi veremiyor. Oran önceden %70 şimdi %80 olmalı, değişmiş de olabilir 2 senedir daire satmadım.

Şöyle olabilir sizin iş, dairenin %80'i konut kredisi ile kredilendirilir, geriye kalan %20 nakit için de arabayı ipotek edip ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.
  • John Bloor  (25.08.21 09:52:40)
Tamam anladım senin istediğin şu: www.akbank.com

Bu mümkün. Diğer evleri ipotekletip peşinatsız kredi alabilirsin.
  • roket adam  (25.08.21 11:20:46 ~ 11:21:00)
birkaç gün içinde banka ile görüşüp bu işin olup olamayacağını öğreneceğim. sanıyorum, teminatlar sayesinde bir arkadaşın dediği gibi, faiz oranında bir indirime falan gidebilirler.

  • secoone  (25.08.21 14:29:44)
ikinci evimi sıfır nakit ile aldım, dolayısı ile bu durumun mümkünatı var. bahsedildiği üzere hem evini hem de araç veya arsanı ipotek ederek banka tarafından %100 mortgage kredisi çekebilirsin.

  • vampir akrep  (25.08.21 15:18:26)
vampir akrep, peki senin yeni aldığın konut ne kadardı, ipoteklettiğin evin piyasa değeri ne kadardı ve ne kadarlık bir değer biçerek, sana nasıl bir ödeme planı çıkarttılar.

  • secoone  (26.08.21 11:27:59)
Bu konuda genellikle gözden kaçan bir detaydan bahsedeyim.

Banka konut değerinin %80 i kadar konut kredisi veriyor.

Ancak konutun piyasa değerinin değil tapuda kayıtlı değerini esas aldığı için baştan hesabı buna göre yapmanızda fayda var.

Geçen hafta almayı düşündüğüm 640 000 fiyatlı bir ev için banka 200 000 kredi veriyordu. %80 diye düşünüp yaya kalmayın.
  • Mirket  (26.08.21 11:42:47)
tapudaki değerine göre mi ? yoksa kendi yaptırdığı ekspertiz değerine göre mi ? tapudaki değer üzerinden kredilendirmeye gidilecekse, işler değişir. zira kimse tapudaki değeri reel değer üzerinden göstermiyor

  • secoone  (26.08.21 12:12:50)