[]

Yangında kullanılan deniz suyu?

malum akdeniz baya bir tuzlu ve uçaklar genelde ordan alıyor suyu gördüğüm kadarıyla. bitki örtüsüne bir zararı olabilir mi ileride. tuz resmen öldürüyor da toprağı..
 
Şu anda önemli olan yanan yerleri söndürebilmek bence kimse tuzu vs. düşünmüyordur. Haklı olarak.


  • kirmizipilotkalem  (04.08.21 12:27:18) 
ona bakılırsa su yerine başka kimyasallar kullanılmalı diyorlar. atılan tuzlu suyun toprağı ve yeraltı tatlı sularının tuz oranını arttırdığını okudum geçen gün. yangınların söndürülmesi bundan daha öenmli şu an.


  • sutlu nescafe  (04.08.21 12:34:17) 
sadece dün ispanyol uçağı 280 bin ton deniz suyu atmış yangına


  • gameofannen  (04.08.21 13:00:42) 
öldürmekle kalsa yine iyi :/

bitki örtüsü kendisini yeniler deniliyor ama tuzlu su ile bu şekilde etkilenenince orda normal şartlarda doğanın kendini yenilemesi çok çok zorlaşıyormuş. özel birtakım yöntemlerle alanın temizlenmesi gerekli deniliyor.

kendi haline bıraktığında bir nevi çölleşiyormuş aslında.
  • jugador  (04.08.21 13:26:39) 
bu soru daha önce benim de aklıma gelmişti. çanakkale'de birilerine sordum, dert edecek kadar bir problem olmadığı söylenmişti.

fayda - zarar denkleminde yangının öyle ya da böyle söndürülmesi daha iyi sonuçta. başka çaremiz var mı?

@sutlu nescafe : kullanılan kimyasallar çevreye zararı olmayan kimyasallar. bildiğim kadarıyla da genel olarak köpüğümsü bir yapı oluşturup yangının oksijenle irtibatını kesip alevlerin sönmesini sağlıyor. aynı (veya benzer) kimyasalları denizde de kullanıyoruz. problem olmuyor çevre açısından.
  • co2s2  (04.08.21 14:09:48) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.