Kedim dengesini kaybediyor, kum yiyor, çok zayıf

Merhaba, kedimi kum yeme rahatsızlığı için iki kez bunum için veterinere götürdüm en son gittiğimde kan tahlili yapmalarını istedim. Tahlili yapan vet. Check up gibi geniş bir kan tahlilleri varmış çoğu kan tahlili varmış diye onu yapalım dedi. Yaptırdım her şeyi normal sadece kalsiyum çok az yüksek. Fakat eve geldiğimde yapılan tahlillerde demir ve b vitamini yapılmadığını farkettim. Bende kedime b vitamini vermeye başladım, öncesinde 20 günde demir kullanmıştım. Bu süreçte kedim kum yemeye devam ediyor fakat eskisi kadar değil epey azaldı ancak kedim çok zayıfladı, giderekte zayıflıyor. Şimdi kedimde denge sorunu başladı, arka bacaklarında güçsüzlük ve uzun zamandır davranış problemleri var. Evdeki diğer 3 kediyle anlaşamıyor ve herkese karşı annesine bile (1,5 yaşında kısır, kız) sürekli tıslıyor. Çok güçsüz, zayıf, ayakları güçsüz, çişini de kuma yapmıyor. Veteriner şımarıklıktan yaptığını söylemişti fakat öyle olmadığını biliyorum. Şuanda çalışmıyorum, en son veterinere gittiğimde benim için yüksek bir miktar ödemiştim. Vitamin kullanıyorum. Fip olabilir diye düşündüm fakat onun Tedavisi yok bildiğim kadarıyla. Birde kuyruğunda pire tozuna benzer tozlar oluşmaya başladı2-3 gündür farkettim her gün temizliyorum ertesi gün yine oluşuyor. Bu arada annesinde kalp büyümesi var genetik olabilir. Bu semptomlar hangi hastalıkta olabilir bilgi sahibi olan kişiler cevap verirse sevinirim.

Başka veteriner diyorum.

Denge problemi ve arka ayaklarda güçsüzlük bir kedide karşıma çıkmıştı. Evin 3.kedisi oldu sonra. Biz sokakta bulmuştuk, daha önce bir kez gördüğümüzde çok sağlıklı bir yavruydu. Daha sonra gördüğümüzde arka bacaklarını neredeyse kullanamayan güçsüzleşmiş denge problemli bir haldeydi. 3-4 ay veterinerde bakılmadık kalmadı, fipden şüphelenmiştik bizde ama çıkmadı. Nörolojik bir sıkıntısı olduğuna kanaat getirdik en son. Bu arada fizik tedaviyle falan yürüme düzelir gibi oldu ama arka bacaklarını garip basıyor, hala koltuğa bile zıplayıp çıkamıyor. Kafası arada sallanıyor, denge problemi baya azalsa da hala var. Bir pati sallarken dengesiyle düşüyor mesela.

Biz son olarak ilginçtir Nexium - esomeprazol - verdik 3-4ay kadar, bu ilacın yüksek dozlarda beyin sıvısı kaynaklı basıncı azaltıcı etkisi varmış. Bayada faydalı oldu gerçekten, daha sonra azaltarak bıraktık. Uzunca bir süre diğer kedilerimizden ayrı tuttuk bulaşıcı birşey olabilir mi diye. Şimdi kendini idare edebiliyor. tek handikabı zıplama hoplama yok ve biraz agresif, kontrolsüz bir anda ısırabiliyor.
  • FAtE  (30.07.21 14:45:52 ~ 14:49:13)
Fate cevabınız için teşekkür ederim. Başka bir veterinere danıştım o da hususi virüs testleri ve nörolojik testler yağılması gerekir dedi fakat bu tür hastalık testleri epey msliyetli oluyor şuanda çalışmadığım için minimum maliyetle çözmeye çalışıyorum. Ben kedimde nörolojik bir rahatsızlık olabileceğinden şüpheleniyorum. Sizin kedinizde hastalığı in teşhisi için test yapıldı mı. Neye göre ilaç kullanımına başlandı. Benimde evde 4 kedim var başka bir kedimin emboli yüzünden 1 ay önce bacağını kestirmek zorunda kaldım şimdi sağlıklı çok şükür.

  • rapisa  (30.07.21 14:58:26)
Fate Nexium kullanmaya başladıktan sonra kedinizde ne kadar sürede etkisini görmeye başladınız ve semptomlarda ne gibi değişiklikler oldu. Ne miktarda ve günde kaç kere kullandınız

  • rapisa  (30.07.21 15:06:12)
Bizim ki o ara o kadar çok test oldu ki hatırlamıyorum inanın. Bizde beyin içi basınç yüksekliğine karar kılmışlardı ama baya geçti üzerinden hatırlamıyorum ne yazık ki. Son çare olarak nexiumun yüksek dozda böyle bir etkisi var belki faydalı olur diye kullanmaya başladık. Nexiumu önce günde 20 mg kullanıp daha sonra 10 mg a düşürmüştük. Sanırım 2 hafta gibi bir sürede etkisini görmeye başlamıştık. 2 ay kadar sonra 10 mg a düşürmüştük. çok geçmiş olsun

  • FAtE  (30.07.21 15:15:33)
veterinere sordum ama ilk başta kayıt açılmadan veterinerde (sokak kedisi olarak) kaldığı için kayıt tutmamışlar. 2 yılı geçti malesef.

  • FAtE  (30.07.21 15:31:48)
Fate Nexium 20mg tam hapı mı kullandınız bölüp mü kullandınız ve günde kaç kere.

  • rapisa  (30.07.21 15:32:20)
Evet 20 mg olanı yutturduk günde bir defa. 40 mg lık ikiye bölünebilir.

Ama herşeyden önce ezbere kullanmasanız mı, gerçi bizim veteriner zararı olacak bir ilac değil demişti.
  • FAtE  (30.07.21 15:48:10)
nolur ezbere ilaç kullanmayın, neredesiniz, test maliyetleri ne kadarmış öğrendiniz mi? bulunduğunuz yerde hiç hayvansever oluşum yok mu? sosyal medyada sayısız hesap var, temasa geçebileceğiniz birilerini bulabilirsiniz diye düşündüm, konuyla daha haşır neşir oldukları için belki daha tecrübeli hekimlere yönlendirebilir, veya testler için daha uygun bir yol bulmanıza yardımcı olabilirler.

  • gkhncnzdgn  (30.07.21 15:53:18)
bobrek fonksiyon testleri yapildi mi?
kedinizin ne kadar su ictigini gozlemlediniz mi?
yeteri kadar su icmiyorsa siringa ile icirmenizi tavsiye ederim.
  • la lykia  (30.07.21 16:41:48)
fiptir tedavisi yoktur diye düşünmeyin hemen. böbrek yetmezliği geldi benim de aklıma, yaşı genç ama her yaşta görülebiliyor, yaşlılıktan başka sebeplere bağlı olarak da gelişebilir. bir an önce yeni bir veterinere götürmeniz gerekiyor bence de. ezbere ilaç kullanmayın. burada umarım veteriner konusunda yardımcı olanlar çıkacaktır.
hele ki kan testleri yapılmadan ilaç kullanmayın, faydadan çok zararı olabilir.

  • not dark yet  (30.07.21 17:01:20 ~ 17:03:26)
Bir veterinere durumunu anlatıp danıştım nexium u kediyi gözkemleyerek kullanabileceğimi söyledi ama doz olarak 20mg ın çeyreğini kullanmamı önerdi. Böbrek yetmezliği hk pek bilgim yok.hangi tahliller gerekli? Kan değerlerinden anlaşılıyorsa bazı kan tahlillerini yaptırmıştım. Konuştuğum veteriner birkaç gün ilaç kullanıp iyileşme var mı ve yan etki varmı gözlemlememi önerdi.

  • rapisa  (30.07.21 18:34:16)
Böbrek yetmezliği hk pek bilgim yok biraz araştırayım.

  • rapisa  (30.07.21 18:35:28)
Böbrek yetmezliği teşhisinde üre ve kreatinin e bakılıyormuş kedimin tahlillerinde baktırmışım normal görünüyor

  • rapisa  (30.07.21 18:38:17)
Kan değerlerine tekrar baktım creatin biraz düşükmüş

Kan değerlerini paylaşıyorum belki faydası olur
Ref
Alb 2.8 2.1-3.3
Tb 8.9 7.3-9.3
Glob 6.1 4.1-5.7 *
A/G 0.45 0.50-0.80*
Tb 0.3. 0.0-0.3
Ggt 4. 0-5
Alt 74. 0-112
Alp 24. 0-115
Amy 1226. 0-1600
Crea 0.80. 1.1-2.0
Ürea 34.33. 27.69-64.41
U/C 76.367. 27.000-182.000
Glu 83.99. 65.00-146.00
Tc 95.89. 70-150
Ca 10.11. 8.5-10
Phos 4.64. 3.7-5.6
  • rapisa  (30.07.21 19:44:49)