[]

Şair dişil midir eril mi?

Sizce şair kelimesi dişil midir eril mi?
 
Eril tabiki. Hiç kadın şair olur mu?


  • olaylar olaylar  (21.07.21 12:27:12) 
Shairah (Şayra diye okunuyor) diye bir arkadaşım var kadın şair şeklinde bir manası olduğunu söylemişti. Bu minvalde, şair de erildir diye düşünüyorum.


  • vedatchilipeppers  (21.07.21 12:33:24) 
illa bir artikele gerek yok ma tarih boyunca şair mefhumu erkekler üzerinden ilerlediği için erildir demek daha doğru.

almancada da bildiğim kadarıyla der dichter diye vurgulanır. der de erildir.
  • mermize  (21.07.21 12:34:49) 
bkz.
müdür-->müdüre
şair -->şaire?
  • whimsically macabre  (21.07.21 12:54:16) 
Tdk’de şaire’nin kadın şair diye karşılığı var ama bence şair unisex, hani hemşirelerin hep kadın olduğu yanılgısı gibi


  • heathen  (21.07.21 16:32:08) 
yani bu biraz bilimadami gibi oturdu. mesela buradan birisi sair diye nick aldiginda hicbirimiz bu yuzde yuzde erkektir demeyiz ama agir basar bu bi gercek.

bu arada arkadas hemsire ornegi vermis o da guzel bi ornek eskiden hemsireler hep kadin olurdu, simdi hemsirler de var. kisa bi not duseyim eskiden sevgililere muhabbet/muhabbetkar denirdi eski dilde. yine kiz kardese de hemsire denirdi. bakan eden ceviren yardim eden kiz kardes.

hatta bi filmde de kralin kizkardesine diger imparator bir sey diyor, o da hanidir hemsireme bakarsin gozlerini yuvasindan sokerim diyor. o disil imajin kaymagi da kiz kardesten geliye.
  • turbo sadık  (22.07.21 07:12:56) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.