Laptop için Powerbank

Yüksek mah değerli herhangi bir powerbank işe yarar mı? Yani telefonlar için tasarlanmış güçlü bir powerbank (mesela 50.000mah) laptop'ı da şarj eder mi?

Yoksa laptop için özel olarak tasarlanmış mı olmalı? Laptop'ım USB-C girişe sahip. DELL Latitude 5290.

Amacım laptop'ımı alıp parkta çalışmak. Parkta bana fazladan en az iki saat kazandıracak bir güç kaynağı arıyorum.

Piyasada şöyle seçenekler var:

KUULAA Power Bank 50000mAh
www.amazon.com.tr

Syrox PB125 50000 mAh
urun.n11.com

TR'ye gönderimi olmayan bir ürün:
MAXOAK Laptop Power Bank 185Wh/50000mAh
www.amazon.com

Bir de kullandığım laptop'ın resmi sayfasında uyumlu cihaz olarak önerilmiş bir powerbank var ama kapasitesi sadece 18.000mah. İşe yarar mı, emin olamadım, ama yorumlardan yaradığı anlaşılıyor:
www.dell.com

Veya şöyle aküye benzer bi şey mi almak gerek?:
www.amazon.com

Anker PowerCore+ 26800 PD 45W:
us.anker.com

Anker PowerHouse II 400 (akü benzeri):
www.amazon.com

OmniCharge markasının ürünleri:
www.omnicharge.co

Takip

  • seyyar satıcı  (01.07.21 19:47:05)
aradığın özellik power delivery. kaç farklı şekilde çıkış verebildiği yazar. karşılaştırırsın laptop için kaç watt gerekiyorsa. mah kapasite ne kadar doldurabileceğini gösterir ama o çıkışı veremiyorsa zaten dolduramaz. mesela o kuulaa mıdır nedir imkansız.

65w uyumlu dediğine göre işte v ve a'ları çarp powerbanklerdeki pd olan.
  • passion rules the game  (01.07.21 20:01:04 ~ 20:02:23)
Laptopa usb c den bunu taksan laptop bunu şarj etmeye çalışmaz mı

  • Kahir ekseriyet  (01.07.21 21:12:23)
PD 'li powerbank lazım. kablonunda pd li olması lazım.

  • Techsavvy  (01.07.21 22:53:54)
Sizin laptopun kendi pili 42 Wh, sitesinde önerdiği powerbank 65 Wh kapasitede, yani kendi pilinizin 1.5 katı kapasitede, kendi piliniz 1.5-2 saat çalıştırıyorsa yeterli olacaktır.

  • mikro patlama  (01.07.21 23:42:07)
Güncel durum: Elde var sıfır. Hala net bir bilgiye ulaşabilmiş değilim.

  • pantepember  (02.07.21 15:02:27)
"Öncelikle Powerbank'ın PD desteğinin olması gerekiyor. İkinci konu ise bilgisayarın Type C girişinin şarj desteği vermesi gerekiyor. Her Type C girişi şarj için kullanılamıyor ne yazık ki. Bu iki konuyu kontrol edin. Powerbank PD desteği sunmuyorsa zaten olmaz. Ayrıca bilgisayarın Type C girişi de şarja izin vermeli."

böyle bir yorum var. ilgili video da şu:

www.youtube.com

siz uzun araştırın ama kısa bi araştırma yapınca da şöyle bir ilan buldum

www.ebay.com
  • jugador  (02.07.21 15:10:29)
@jugador teşekkürler.

Şu an itibarıyla en makul çözüm olarak güneş paneli görünüyor. Onları inceliyorum.

Bir güneş paneli, bir de akü benzeri power station ile iyi bir çözüm üretilebilir gibi geliyor.

Güneş paneli örneği:
www.amazon.com

Power Station örneği:
www.amazon.com

Bu konularda bilgim yok. O nedenle verdiğim örnekler yanlış olabilir.

Bir soru daha açacağım. Bu kez de güneş panelleriyle ilgili.

Ne karışık işmiş. Ya da ne kadar az kişi merak etmiş, kullanmış.
  • pantepember  (02.07.21 16:10:44)
Aynı soruyu bende sordum zamanında eksiduyu.ru

maalesef türkiyede seçenekler çok sınırlı hatta yok gibi.

aslında aradığımız alet tam olarak bu (Philips DLP5742AB 40200mAh), 3 ay önce satıştaymış hatta fiyatı 500 TL civarıymış, ama maalesef uzun zamandır stok yok.

www.amazon.com.tr

benim bulabildiğim satışta olan tek seçenek ise bu (Baseus Amblight 65W)

www.amazon.com.tr

philips olan belki tekrar stoğa girer diye baseus u almadım, ama muhtemelen onu alıcam 2 hafta içinde.
  • zikardo  (03.07.21 03:08:39)
@konetsu işin teknik detayını bilmiyorum, son kullanıcıyım ben tak çalıştır tamam.

Philips olanın türkçe incelemeleri var YouTube da, alet bir tek buzdolabı çalıştırmıyor, fişi olan herşeyi çalıştrıyor nerdeyse, tv mınitör laptop vs. Bildiğim yanında elektrik prizi taşıyormuş gibi. Hemde yok pd yok özel kablo vs bunlara da gerek yok. Fişi tak bitti gitii. Bence mükemmel bir alet ama stok yok maalesef
  • zikardo  (03.07.21 11:43:26)
Gördüğüm kadarıyla "zahmetsiz" 2 seçenek var:
1- PD destekleyen bir powerbank (şu an için tek seçenek Baseus'ın bir modeli)
2- Portable power station (TR'de yok ve çok pahalı)

Araştırmaya devam...
  • pantepember  (07.07.21 11:00:33 ~ 11:01:13)
Az önce Baseus Amblight 65W siparişi verdim.

www.amazon.com.tr
  • pantepember  (09.07.21 11:31:35)
Baseus Amblight 65W ürününü az önce denedim. Sonuç:

Laptop: DELL Latitude 5290
Laptop Başlangıç Şarj Seviyesi: %9
Powerbank Başlangıç Şarj Seviyesi: %74
Tam Şarj Süresi: 1 sa 52 dk
Powerbank Bitiş Şarj Seviyesi: %33

Önemli not: Laptop'ı sarj sırasında hep açık tuttum ve ekran parlaklık seviyesi %80 civarındaydı. Yani bir yandan kullanıp diğer yandan şarj ettim. Kaba bir hesapla, laptop'ı çalışırken 2.5 kez şarj edebilirim. Kapalıykense belki de 4-5 (çok, değil mi?!). (Laptop'ımın pili kötü durumda. 60-70 dk kadar dayanıyor. Hesabı bunu da dikkate alarak yaptım.)

Ürün çok kaliteli duruyor. Ağır ve kalın (üst üste iki powerbank koyulmuş gibi). Ama kesinlike değer görünüyor.
  • pantepember  (13.07.21 11:30:33 ~ 11:31:10)
Bende 20k xiaomi powerbank var 45W lık.

TypeC ile thinkpad i şarj ediyor. Normalde laptop adaptörü 65Watt

Ama zaten harici ekran kartı devreye girince şarj edemiyor.

O yüzden 65W'lik Baseus her türlü iş görür gibi. Bilsem onu alırdım buna da 400 gayme vermiştim :(
  • ananiyimioguz  (13.07.21 12:05:03 ~ 12:07:53)
Baseus Amblight 65W bende aldım, deneme sonuçları aşağıdaki gibi.

Laptop: DELL Latitude 5491
Laptop Başlangıç Şarj Seviyesi: %6
Powerbank Başlangıç Şarj Seviyesi: %100
Tam Şarj Süresi: 2 saat 10 dk (laptop açık teamste toplantı + excelde çalıştım)
Powerbank Bitiş Şarj Seviyesi: %25
Laptobun pili bayağı iyi durumda yalnız, full şarjla 5 saate yakın gidiyor.

Laptopu sıfırlayıp powerbankta kalan %25 ile doldurmaya çalıştım, laptop %10 arttı, powerbank %15 seviyesinde şarj etmeyi bıraktı. bu arada laptobun orjinal şarj aleti 90W ve laptop uyarı veriyor, orjinal şarj aletini kullanın diye ama gene de şarj oluyor.

Laptop tamamen kapalıyken %5 ten %100 1,5 saatte şarj etti, powerbank ise %100 den %49 a düştü.

Buna göre full dolu powerbank yaklaşık 7 saat extra kullanım sağlıyor bana, evden laptop şarjı full dolu iken çıkarsam toplamda 12 saat priz aramadan kullanabiliyorum, benim için gayet yeterli
  • zikardo  (13.07.21 15:30:16 ~ 15:33:56)
İkinci deneyimim:

8:20 7% laptop 32% powerbank
8:47 35% laptop 9% powerbank (daha fazla şarj etmiyor)

Bu deneyim hayal kırıklığı yarattı.

Başka bir sorun da powerbank'in, kendi kablosuyla çok yavaş şarj olması.
  • pantepember  (13.07.21 21:21:58 ~ 22:11:03)
İkinci deneyimim:

8:20 7% laptop 32% powerbank
8:47 35% laptop 9% powerbank (daha fazla şarj etmiyor)

Bu deneyim hayal kırıklığı yarattı.

Başka bir sorun da powerbank'in, kendi kablosuyla çok yavaş şarj olması.

15.6.22 - 1 yıl sonraki değerlendirmem:
Çok memnunum, iyi ki almışım.
  • pantepember  (15.06.22 22:33:40 ~ 22:33:58)