[]

Offshore-Kıyı Bankacılığı

Diyelim ben Bahamalar'da 10 milyon dolarlık hesap açtım, veya işte 1 milyon dolar bahamalar, 1 milyon lüksemburg vs, yani bi şekilde offshore hesaplar açtım, bunlarda bildiğim kadarıyla devlet denetimi falan yok bir şekilde kayıt dışı gibi bir şey. Yarın bir gün gittim hadi kardeş şu paramı çekeyim dedim, bunlar da dedi "ganga ne parası", "öyle bir para yok, kanıtla". Zaten adamların işi devlet güvencesinin denetiminin dışında, ispatla ispatlayabilirsen. Bunu nasıl yapıyorlar, yani sistem nasıl işliyor, nasıl güveniyorlar?
Bir de şey var mesela bazıları gidiyor Mağusa Serbest Bölge'de şirket kuruyorlar, tamam vergi avantajı vs ama dünyada KKTC diye bir ülke yok, bu serbest bölge de bilmiyorum herhalde Türkiye üzerinden yürütülüyordur da yani sonuçta tanınmayan bir şeyi var yani bunun prosedürünü nasıl ayarlıyorlar? 
O işler networkler ile oluyor, bu işler ile bağlantılı olan birilerini bulup çıtlatçan, düğünde masa altından votkalı limonata işi gibi.


  • paramolacak  (24.06.21 13:13:25) 
kimse altın yumurtalayan tavuğu kesmek istemez. bunun için hem o ülkeler, hem offshore bankalarıyla çalışan diğer uluslararası bankalar ciddi takip ediyorlar bu bankaları. bu adamlar tefeci değil, onlar da belirli amaçlarla kurulmuş ciddi bankalar işin aslı.


  • yemrem  (24.06.21 13:33:55) 
Paranın kaynağını belgelemek zorundasın.


  • perfectum  (24.06.21 13:43:01) 
offshore bankacılıkta denetim yok demek doğru değil. onlar da belli başlı regülasyonlara sahip ülkesine göre. denetimleri de var ama avrupa ya da amerika'daki kadar sıkı yönetim ve denetimler yok. kaldı ki vakıfbank'ın bile offshore bir şubesi var.

bir ikincisi offshore banka, elinde dekontun varsa öyle bir şey diyemez. aslında ondan önce her bankanın senin parana el koyması durumu, küçük bir ihtimal olsa da var. arjantin'de ve daha 2015'te yunanistan'da devlet vatandaşının bankadaki parasına el koymuştu. uç şeyler olmalı yani paraya el konulabilmesi için.

genelde offshore bankalar, zaten dünyadaki en büyük bankaların ortaklığında kurulduğu için insanlar daha bir güveniyor. tabi esas nokta vergi avantajı ve yüksek faiz alınması.

ikinci soruna çok vakıf değilim.
  • mermize  (24.06.21 13:44:19) 
Kara paranın aklandığı yerlerdir buralar. Temiz paranın o nedenle oralarda işi yok . Resmiyet kurumsallık vs. hikaye..


  • Erva  (24.06.21 16:32:06) 
@erva

kara para aklama işlemleri de yapılıyor diye hepten dalavere aracısı değiller. vergiden kaçınmak için de pekçok dev şirket buralardan faydalanıyor. şöyle ki:

mesela a ülkesinde kurumlar için gelir vergisi %40 diyelim. burada faaliyet gösteren şirket %40 gelir vergisi ödememek için merkezimiz offshore bankasının olduğunu ada ülkesinde, a ülkesi bizim sadece üretim üssümüz deyip gelirlerini bu adacık ülkesine aktarıyor. %40 vergi vermek yerine %1-2 masrafı oluyor. vergiden kaçınmış oluyor böylelikle. dünyanın her yerinde koca koca holdingler böyle çalışıyor.

bu örnek sıkça kullanılan bir durum.
  • yemrem  (28.06.21 12:10:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.