Nissan qashqai arıza ışığı

Merhaba 2018 model nissan qashqai arabamız var. 2. El aldık garantisi yokmuş. Neyse bugün ekranda turuncu motor arıza ışığı yanmaya başladı. Yakınlarda yetkili servis yok. Uzaktaki servisede 3 gün sonrasına randevu alabildim.
Daha önce başına gelmiş olan var mı? Servis hiçbir yorum yapmıyor. Servisle aramız 120 km. arabada çalışmada sesde bir sorun yok ama yolda bişey olurmu bilmiyoruz.
Bu sorunu yaşamış servise gitmiş kişilerden fikir almak istedim
Not araba 39.700 kmde
Edit: resim ekledim. Arabanın yanında değilim. İnternetten aynısını buldum.

Bir sürü ihtimal olabilir ya, obd2 bluetooth cihazı alıp telefona da obd ye bağlanıp hata mesajlarını gösterebilen bir uygulama yüklerseniz, oradaki hata kodu size nokta atışı cevap verir.

Bizim eski araç da sürekli yakıyordu, sürekli servise gidip bilgisayara bağlatıyordum. Ama sonra kendim aldım cihazı, arada bakıyorum, aa önemsiz basit kronik bişeymiş bu diyorum siliyorum hatayı telefondan, gidiyor ışık.

Sizinki de basit bir elektriksel arıza ise temizlersiniz, ama yok önemli bir parça ise ona göre ya parçayı sipariş eder yakında bir ustaya taktırırsınız veya o uzaktaki yere o zaman gidersiniz.
  • ananiyimioguz  (21.06.21 17:36:54 ~ 17:37:29)
Fotoyu vurda paylaş da bakalım. turuncu ışık deyip bırakma.

  • adivar  (21.06.21 17:46:16)
Aracın yazılımı ile oynanmış olabilir mi sizden önce? Yazılım değişikliği sonrası genelde o ışık yanar. Motor arızası için 40 bin km çok erken. Umarım kilometre ile oynanmamıştır diyeceğim ama araç da henüz 3 yaşında. Ciddi bir sorun varsa muhtemelen iyi niyet garantisi kapsamında ya da ayıplı ürün kapsamında ele alır Nissan bu durumu.

  • himmet dayi  (21.06.21 17:47:38)
@adivar resim ekledim.

  • ayhsegull  (21.06.21 17:51:12)
@himmet dayi biz alalı 10 ay oldu yazılımıyla oynansa şimdiye kadar çıkmaz mıydı?

  • ayhsegull  (21.06.21 17:52:51)
kötü yakıttan dolayı da çıkıyor bazen..son yakıtı nereden aldın bi düşün.

  • jamswety  (21.06.21 17:55:32)
@jamswety Hep opetten alırız. Yine opet bayisinden aldık. Ama normalde istanbulda oturuyoruz yazlığa geldik farklı bir ildeki opet bayisi.

  • ayhsegull  (21.06.21 17:58:17)
Araç dizel mi?

  • adivar  (21.06.21 19:06:32)
LPG var mı? Bir bölüm arıza LPG kaynaklı oluyor.

  • prole  (21.06.21 19:09:47)
Araç dizel

  • ayhsegull  (21.06.21 20:11:24)
m.youtube.com
Ve ayrıca nissan qashqai hakkında da özgün videoları var kanalda.

  • Erva  (21.06.21 20:48:20)
Araç dizelse partikül filtresi tıkanmış olabilir. Arabanın son yağ bakımı ne zaman yapılmış bu da önemli. 1 sene dolmuş ya da dolmak üzereyse yağ bozuluyor ve inceliyor işlevini tam yapmıyor. O da bu ışığı yakabiliyor.

  • adivar  (21.06.21 21:29:45)
Bu arada dediğim gibi yüzde 99 partikül filtresi tıkanmış ve yetkili servis iyi kazıklar bu partikül filtre olayında.
Partikül filtreyi kendiniz de temizleyebilirsiniz çok aşırı bir durum değilse. Aracı şehirlerarası bir yola çıkartıp 3000-4000 devir arası devri aşağı düşürmeden 15-20 dk kulanın. Muhtemelen filtre temizlenecek ve ışık sönecektir.
Bu partikül filtre dizel araçlarda beladır. Aracı sürekli şehiriçi ve düşük devirde kullanıyor bu filtre sürekli tıkanır. Ara ara yüksek devir kullanın.
  • adivar  (21.06.21 21:40:50)
@Erva burdaki bir kaç işlemi denedik gitmedi.

  • ayhsegull  (22.06.21 11:09:27)
Garanti yoksa servise gidip de kurumsal fiyatlardan etkilenmeyin bence, herhangi bir sanayide OBD'ye pc bağlayan herhangi bir özel servis olabilir.

Hatta bir arıza yok ta herhangi bir sensör hatasını filan anlık almış ve arıza yakmışsa silerler arızayı ve genelde para da istemezler.

Aynı arızadan tekrar ışık yakarsa bu sefer müdahele etmek gerekir.
  • John Bloor  (22.06.21 11:45:55)
ne oldu sonuç?

  • adivar  (29.06.21 10:59:16)
@adivar sıradan bir tamirciye götürdük. Oksijen sensörü arızası veriyor. Işığı sildiler ama tekrar yandı.
Bulunduğumuz yerdeki servisler istanbulda halledin dediler. Şuan öyle kullanıyoruz. Çok sorun yaratmaz dediler. Bakalım inşallah arabanın motoru elimizde kalmaz. Bu arada yanlış bilgi vermişim. Her zaman opetten alınan yakıt bu sefer petrol ofisinden alınmış. Tamirci farklı yakıttan olur demiş.
Araba hep düşük devirde kullanılıyor. Yılda uzun yol olarak yazlığa gidip geliniyor. Onunda dışında hep market deniz.
  • ayhsegull  (14.07.21 09:23:27)
1. vitesde (otomatikse manuele alarak) en yüksek devirde bağırta bağırta kullanın bir dakika kadar, hatta vitese gerek yok boşta da (ya da P'de) durduğu yerde son gaz verip bağırttırın.

Varsa kurum pislik vs atma ihtimali var, değilse en kötü sensör değişir.

Motora zarar vermez, yanlış hesaptan dolayı yakıtı etkileyebilir belki.
  • John Bloor  (14.07.21 16:03:26)