Trafik tazminatı 8 bin çok mu sizce?

a ehliyeti olmayan sürücü motorla yaya yolunda adama çarpıp kolunu kırıyor. yüzde 100 kusurlu bulunuyor. çarptığı kişide orta dereceli hasar bırakmış.

8 bin tazminat
4 bin davalı avukatı ücreti
3 bin sair

15 bin toplam.

sizce adil mi? miktar az mı çok mu?

edit: kaldırım değil, yaya geçidi. ben yanlış belirttim.

hapis cezası yemediğine şükretsin. az bile yemiş.

  • false pretension  (12.06.21 16:59:27)
Orta derece hasar bırakan bir kaza için 8 bin tazminat az bence. Ancak kol hayati tehlike bölgesi sayılmadığından düşük olabilir mi bilemedim.

  • pro9it9is9  (12.06.21 17:11:16)
Az bile ehliyet yok kaldirimdaki adama carpiyor.

  • kuzey li  (12.06.21 17:17:40)
Adil değil ve az bana göre. Bu rakamın motorcuyu aynı şeyi bir daha yapmaktan caydıracak bir miktar olduğunu düşünmüyorum.

  • mikro patlama  (12.06.21 17:28:15)
Türkiye'de insan hayatı bu kadar değerli, çok az zaten de karşılaştırma yapmak açısından almanyada sigorta limitleri 15-20 milyon Euro'larda geziyor. Bizde 300-400 bin lira.

Akp Türkiyesi için fazla bir rakam, insanlık namına ise sadaka bile degil.
  • sanguine  (12.06.21 17:41:37)
Az. Hem ehliyetsiz, hem de yaya geçidindeki adama çarpıyor yuh.

  • angina pektoris  (12.06.21 17:45:31)
Kesinlikle çok az.

  • duptıs  (12.06.21 20:08:49)
çok az, ama türk kanunlarında sebepsiz zenginleşme gibi bir durum var. çarptığı kişi zengin değilse tazminat talebi de çok yüksek olamıyor.

  • orpheus  (12.06.21 20:59:25)
karşı tarafın avukatı kamu çıkarı açısından olayı yargıya taşıyıp sürücüye daha ciddi ceza verilmesini sağlamalıdır.
bu kazayı berlinde yapsanız "berlinde hakimler var" sözü ne demek öğretirler.
hatta insanlık adına siz ihbarda bulunup olayın bu şekilde bedavaya kapanmasını önleyin.

espri edit: eli değmişken 3000 tl fark ödeyip birde tecavüz etseydi :)
  • aslindasorunumpsikolojik  (12.06.21 23:27:27 ~ 23:29:19)
Anladığım kadarıyla Bu para sadece manevi tazminat.
Yaralanan kişi, motorun trafik sigortasından (sigorta yoksa güvence hesabından) da tazminat alacak.
Sigorta şirketi de ödediği parayı sürücünün ehliyeti olmadığı için motorun sahibinden isteyecek.
Sigorta şirketinin ödeyeceği tazminat, yaralanan kişinin yaşına, gelirine, sakatlık oranına göre değişiyor.
Yaralanan kişinin sigorta şirketine dava açıp 100 bin lira aldığını farz ettiğimizde, davanın sonunda; vekalet ücreti, yargılama masreafı icra vekalet ücreti icra masrafı vs toplamda sigorta şirketinden 150 bin civarı para çıkar ve sigorta şirketi, motorun sahibinden 100 bin değil 150 bin ister ve dava açar.
150 bin liranın dava masrafı, icra masrafı, dava vekalet ücreti, icra vekalet ücreti vs. 200 bin lirayı rahat geçer.
Bu hesaba faiz dahil değil bu arada.
  • de jure  (13.06.21 01:10:53)