sopranos kafama takılan noktalar var *spoiler içerebilir*

1-) mafya olmak için sayıları az değil mi?
2-) ekip çok yaşlı değil mi? yani hiç fiziksel güç yok neredeyse.
3-) tony hep yalnız geziyor mafya babasının yalnız gezmesi ne kadar doğru?
4-) mekanlarda ne koruma var ne bir şey var neden?
5-) bu mafya ne iş yapıyor hiç göstermiyorlar neden? sadece bir kaç soygun gösteriyorlar para esas nasıl akıyor?

1- Sayı yeterli. Herkesin bölgesi var. Pauile, o genç mal çocuk vs. herkesin kendine ait bölgesi var. Sayıları az da değil.

2- Yaşlılar ve fiziksel güce niye ihtiyaç duysunlar. Bu türk dizisi değil. O yüzden farklı gelebilir.

3- Mafyadan birine düşmanı bile zarar veremez izin alinmadan. Ve turk dizisindeki gibi kimse aptal ve sonuclardan etkilenmeyen şahıslar değil. Tony'ye zarar vermenin kime yarari var? Adam işleri güzelce yürütüyor ve varsa anlasmazlik veya intikam isteği veya husumet vs oturup konuşuyorlar. Sana şurayı verelim veya para verelim gibi. Birilerini öldürmenin kimseye yararı yok. Düşman yaparsın karşı aileyi ve iş için bir yararı yok.

4- Tehdit yok ki. Herkes daha cok para kazanmanin peşinde.

5- Ihale, mekan koruma, kaçak mal, hirsizlik vs.

Sayıca az değiller. Gördüğün her adamin kendine bagli ekibi var. 1 kisi goruyorsan 10 kisi ona bağlı. O 10 kisinin de is yaptigi kendi arkadaslari var.
  • Amory Lorch  (27.05.21 12:09:01)
dizide gorunur olmayan ciddi bir kas gucu oldugu izlenimi olmustur bende hep, biz hikayenin bir tarafini goruyoruz sadece...

tefecilik, kumar, koruma, sendikal islere mudahale(maas zammi isteyecek bin iscilik bir sendikanin liderinin gozunu korkutuyor, patron bin isciye zam yapmaktansa tony e avanta veriyor, iyi para...) sonucu ciddi paralar kazaniliyor, ama detayina cok girilmiyor evet dogru...
  • hewit  (27.05.21 12:14:06)
3. tony hep yalnız değil, hatta sabahları furio falan almaya geliyor da adamın karısı furio'ya öyle aşık oluyor.
yerine sonra başkası geçiyor, adını unuttum.
hem şoförlük hem yalnız kalmama açısından biriyle birlikte çıkıyor evden genelde.
"tony'i alalım" falan gibi laflar da geçiyor arada, yani tony'i yalnız bırakmamaya çalışma konusu hep var.
illa biri eşlik ediyor.
yolda da bazen arkaya falan bakıp takip edilip edilmediklerini konuşuyorlar.

4. tony'nin kulüpte gözünü kör ettiği barmen-koruma arası bir adam vardı mesela.
koruma yok değil ama mafyanın olduğu yere elini kolunu sallayarak girecek kadar akılsız insan da yoktur zaten.
caydırıcılıkları var, haberlerde adı geçip duran bir mafya ailesinden bahsediyoruz.

5. nasıl göstermiyorlar?
bir sürü iş konuşuluyor.
çıkan olayların yarısı, "senin payın, benim payım" meselesinden.
sürekli ihalelerle ilgili birbirlerini yiyip duruyorlar.
yukarıda da sayılmış.
tefecilik, kumar, koruma, kaçakçılık, hırsızlık dışında katıldıkları inşaat, belediye ihaleleri falan da var.
belediye başkanıyla giriyorlar hatta bazı işlere.

biz kişisel hayatlarını görüyoruz, sabahları çıplak ayakla gazetesini bahçeden alan adam haline şahit oluyoruz ama soyadlarını duyan herkes tanıyor bu insanları.
milyon dolarların döndüğü işler var ortada, çete değiller yani bu çok belli ediliyor bence.
yaşanan evlerden, sürülen arabalardan bile belli, ki tony'nin milyon dolarlarının olduğu falan defalarca laf arasında geçiyor.

bunun dışında bir de italyan mafyasının geleneksel saygı sınırları falan var.
yani it kopuk serseri ya da kedi köpek gibi birbirlerini yemiyorlar.
her şeyi adabına usulüne göre yapıyorlar, dolayısıyla günlük hayattaki itiş kakış da az oluyor.
kendilerince medeniler.
  • blatta hiberna  (27.05.21 13:05:03 ~ 13:09:04)
5) bahis işleri yapıyorlardı onu hatırladım şimdi. illegal bahis o muhtemelen ve orada tefecilik de vardır

  • burya  (27.05.21 13:17:59)
1- aslında sayıları göründüğünden çok. dizi çoğunlukla sadece new jersey'in en kıdemlileri (capo, yani önce junior sonra tony) ve onların yardımcılarına (captain) odaklı. bir de her captain'in kirli iş, kas gücü gerektiren iş vesaire gibi her türlü ayak işini gören soldier'ları var. bunlar da dizide arada görünüyor. örneğin chris'le takılıp sonra onu vuran iki denyo, furio, tony'nin dövdüğü body'ci kel vs. bir sürü soldier var.

ikincisi ve daha önemlisi , mafya olmak sayı çoğunluğuna dayanan bir olgu değil. 120 yıla yakındır süren katı bir düzenin uygulayıcıları bu adamlar.

2- bu sorunun cevabı ilk maddede gizli. biz kıdemlileri görüyoruz + fiziksel güce çok ihtiyaçları olmuyor.

3- bunu bilmiyorum ben de. zaten dizide birkaç kere suikaste de uğruyor. "boss" değil "capo" olmasıyla alakalı olabilir. bir de dizi evreninde ortamlar gerilince yalnız gezmiyor.

4- mekân dediğin birlikte takıldıkları domuz kasabının önüyse orada koruma filan yok, doğru ama zaten kalabalık ve silahlılar. silvio'nun mekânı gibi işettikleri yerlerse korumaları var.

5- mafyalık yapıyorlar işte. uyuşturucu, kumar, çek senet, ihale vs. illegalden gelen kara parayı belediye işlerinde filan da aklıyorlar bir şekilde. dizi belki senaristinin o tarafta zayıf kaldığından pek girmemiş olabilir ama dediğim gibi 120 yıllık bir düzeni var örgütün, ona göre de bir hiyerarşisi ve ödeme sistemi var.
  • filteria  (27.05.21 13:47:44)
ben de geçmişte sormuştum benzer soru
www.eksiduyuru.com
son sezonu hala izlemedim. o kadar güzeldi ki bitirmek istemiyorum diziyi :(

bir bölüm hariç kalabalık dolaştıklarını veya altlardaki o kas gücünü görmedim. bizdeki kabadayılar gibi diyebiliriz. racon belirlenmiş gibi.

italyan dizi gomorra var. orda böyle değil mesela. sonuçta yaşadıkları şehir modern bir yer, kırsal değil. mafyalar arası belirlenmiş bazı anlaşmalar.

ilk başlarda o genç çocuk öldürmüştü mezbahada birini. babası tonynin mesela birinin parmağını kesmiş ilk başta mafya olmadan önce hatırladığım kadarıyla. bana da bunlar küçük geliyor ama iş görüyor işte. o mahallede bir daha kimse karşı gelememiş.

tony tek dolaşırken genç bir çocuk gelip öldürse boss olmayacak. bir kaç güne kalmadan öldürülecek. Bir faydası olmayacak. rakip çete öldürebilir belki ama zaten hepsi ilişkide o şehirdeki.

bizde de bazı filmler var böyle cüneyt arkının filan böyle baba olup tek dolaştığı vs.

bana garip gelense o yaşlı adam, 6000 usd kira alacak diye çocuktan peşine düşüyordu bir dükkanı kiralayınca. 6000 usd nedir garip gelmişti. tony de onbinlerce dolar aklıyordu. godfatherdaki gibi milyonları görmedim bu dizide. "the wire" dizisindeki siyahlarla filan aynı şehirde olsalar zorlanırlardı gibi.

uyuşturucu işindeler mi hatırlayamadım daha çok fuhuş ve haraçtı hatırladığım
  • ShadowOfMoon  (27.05.21 20:44:11)