[]

Şans Üzerine

Arkadaşlar böyle bir olay var yani söylenecek örnek inanılmaz sayıda ancak olayın "kendisi" felsefeler içinde kaybolup gidiyor.
Adam "hiçbir işim yolunda gitmiyor, gideni de tırmalayarak almış oluyorum ve tam sevincini yaşarken bir şey daha giriyor, finish çizgisine geliyorum çizgiyi ileri taşıyorlar, herkese buyurun yapanlar bana gelince tribe giriyor, şundan dolayıdır diyorum ama daha beterlerine kimse bir şey demiyor" diye anlatıyor. Bir çözüm istiyor. Karşılığı şu:
1) her şeyi sen çekion .d
2) gardeşim ser seccadeni göreceksin hepsi bitecek
E bu İslam dünyasının hali ne diyorsun cır cır.
3) beklentilerini sıfıra indireceksin -sağol ya
4) şans dediğin nedir, bak elin ayağın tutuyor meh meh meh car car car
Adam diyor ki en büyük olaydan en ufak olaya trolleniyorum diyor, uzman terapistlere gidiyor bunlar her olay üzerinde tek tek yorum kasıp gönderiyorlar.
Bu işin gerçekten özü nedir yani bendeki bu şansla bu post da arada kaybolur gerçi.

 
"uzman terapistlere gidiyor bunlar her olay üzerinde tek tek yorum kasıp gönderiyorlar."
Kişinin her düşüncesini, her olayı şans-şansızlık boyutunda değerlendirmesi pek de işlevsel bir durum değildir. Dolayısıyla ayrıntılı biçimde incelenmeli ki kişinin de düşünce yapısında değişiklik olabilsin. Kişinin algısı sürekli bunun üzerinden dönüyorsa bazen şanslı olduğu olayları da kaçırabilir veya olayın şansla bir alakası yoksa bile buna bağlayabilir. Bir de şans nedir, kişiye göre tanımı nedir?
Şöyle örnek vereyim: Bu sabah radyoda akşamüstü sağanak olacağını öğrendiğim için şemsiyemi alıp çıktım ama o radyoyu dinlemeseydim belki akşam ıslanmamı şanssızlık olarak adlandıracaktım. Belki de radyoyu açmayabilirdim, bu da şanstır? Yani nedir bu şansın tanımı? Belki de bu olayın çok bir önemi yoktur, dünyada gerçekşeşen milyarlarca olaydan biridir ve benim algım belirliyordur.
Değil ki Türkiyedeyiz, hükümete yakınlar dışında kimin işi çata çuta yürümüş ki?

Tabii ki burada öncelikle kişinin ne istediği önemlidir. Benim önerim her şeyi şans-şanssızlık boyutundan çıkarmanız olur.
  • mor bembombom  (21.05.21 14:22:21) 
Valla, kendine yapacak bir meşgale buluyorsa, bunun için azmi varsa ve uğraşabiliyorsa, hatta bunu birilerine anlatabiliyorsa bence dünyadaki bir çok insandan daha şanslı çünkü hem akıl hem vücut sağlığı yerinde demektir. Şans sadece bir şeyler kazanmak değildir, sahip olduklarına sahip olabilmektir.


  • etna  (21.05.21 21:40:35) 
@mor bembombom +1 dedikleri doğru. ama bazıları daha rahat yollardan geçiyorlar, bu bir gerçek. şans da bazen senin sayende oluyor bazen de tamamen rastgele oluyor. bu konuya çok takılırsanız üzülürsünüz.
işinize yarayacak mı bilmiyorum ama outliers kitabında bu konuyla ilgili güzel örnekler var.

  • sevilen progressive türkücü  (21.05.21 22:01:03) 
Olacak olan şeyle ilgili beklentinizi "zaten şanssızım bu iş olmayacak" diye düşünmek davranışlarınızı da olamaması yönünde yönlendirmenizi sağlar.


  • rapisa  (21.05.21 22:35:19) 
Arkadaşlar görüşleriniz için teşekkür ederim, normalde böyle iş karşılıklı konuşmaya dönünce moderatörler siliyor ancak bu önemli eklemeyi yapmak zorundayım, umarım silmezler.
dediklerinizde haklısınız, "şanssızım" diye düşünen adam elbette algıda seçicilik yapar ve şanssız olur, bu psikolojide önündeki fırsatları da kaçırır. buraya kadar her şey normal.
işin tuhaf kısmı bu insan full şanslı hissettiğinde veya hiçbir şey hissetmediğinde de inanılmaz trollükler çıkıyor ve bu konulara kafa yormazken de bunlar oluyordu. yani onu bir kimlik olarak addetmeden önce de bu tip şeyler oluyordu, sıkıntı olan da bu zaten, hatta bilinci daha yokken bile böyle şeyler oluyordu diyeyim (2 günlükken). sorun zaten orada. yani 100 yıl önce böyle şeyler olunca cin çarpmış şeytan girmiş deniliyordu, derinine inilmiyordu, şimdi ise "yaw sen çekiyorsun" denilip derinine inilmiyor bu işte başka bir mekanizma var.
  • ckisc  (21.05.21 23:04:05) 
mor bembom arkadaş bir psikolog olduğu için mesleği çerçevesinde konuşuyor. onun şahsında yazmıyorum bu cevabı, çatışmayalım kimseyle.
modern psikiyatri/psikoloji "yaram iltihap kaptı antibiyotik içeyim" doğrusallığında cevaplar üretemiyor. kendi şemalarına uygun yaklaşımlar sergiliyorlar, psikofarmakoloji bile topallıyor. dikkate al tabi, alma demiyorum ama oraya da demir atma, kesin sonuç bekleme.

felsefeler içinde kaybolmana +1, muğlak olmaya ve öyle kalmaya mahkum bir mesele bu
  • comp  (22.05.21 01:13:37) 
Güzel bir tartışma dönmüş, hemen ilerleteyim izninizle.
@comp, size katılıyorum. Maalesef insan davranışını net kalıplara sokamıyoruz, evet. Kişiliğin, zekanın üzerinde anlaşılmış net bir tanımı bile yok. Bize de her zaman şu söylendi: "Bu alanda kurabileceğiniz tek net cümle, net bir cümle kuramayacağınızdır. Raporunuzdan fikir belirtmeye kadar her şeyi olasılık olarak yazmak zorundasınız çünkü her zaman o hata payı vardır." Hatta son senede hoca serbest olarak bizim düşüncelerimizi içeren bir ödev istemişti, dört senede en çok zorlandığımız ödev o olmuştu. Neyse.
Algı meselesi o kadar geniş ve öznel bir konu ki "kesin şudur" demek çok zor. Sadece kendi alanımla ilgili açıklama yapmam da bir algı meselesi zaten :)
Algıyı önemli kılan şey şu: (@ckisc üzerinden yazmıyorum, yanlış anlaşılmasın lütfen) Hiç mi rast gitmedi? Hiç mi? Yani hiç mi durağa geldiğinde beklediğin otobüs çat diye gelmedi, hiç mi almak istediğin o şeyin sonuncusu kalmadı? Ne bileyim, hiç mi o flörtle alakasız yerde denk gelip mutlu olmadın?
Hep şanssızlığa odaklanmak, bu gibi olması ihtimal şeyleri gözden kaçırmak oluyor işte. Dolayısıyla kişide kendini doğrulayan kehanete gitmesi de kaçınılmaz oluyor.

Kendi yanıtımda sanki şans faktörünü tanımamışım gibi olmuş. Aslında demeye çalıştığım şey şu, şans faktörü zaten kontrol edilemeyen bir şey olduğu için üzerinde çok düşünmek ya da hayatın hatrı sayılır kısmını bunun ekseninde yorumlamak o düşünceyi gerçekçi kılsa da işlevselliğini zedeler. Mesela şansı etkileyen pek çok etken de vardır ama onları bildiğimiz için zaten az çok ölçü referansı veriyorlar, bu (görece) kontrol edilebilirlik de şans faktöründen çıkıyor. Yani klasik olarak şeyden gideyim: Son bir senedir iş bazında da sosyal çevrede de çoook kişiden pandemiyi kendi şanssızlıklarına bağladığını gördüm. Evlenecekken erteleyenler, tatil parası boşa gidenler, arkadaşlarıyla görüşemeyenler... Ben de tam plan yapmışken hafta sonu bozulduğu için "of ne şanssızım, geçen hafta sonu gitseydik böyle olmazdı" diye algılamıştım. Hepimiz (olması gereken) bir bencillikle koca pandemiyi kendimize yoruyoruz.
Mesela Orta Doğuda yaşamak bir şans faktörü, kalburüstü bir Avrupa ülkesinde bu kadar sıkışmışlık yok ve haliyle işlerinin rast gitmesi daha büyük olasılık; çünkü işi yürütecek kişi mutlu, gündelik mesaisinde boğulmuyor, dolayısıyla karşıdakini düşünüp ona göre davranabiliyor. E bu da şansı etkiliyor. Bizim burada memur, vatandaşı azarlıyor, kafası bozulunca işi yürütmüyor vs vs.

Tabii ki soruyu soran kişiyi tanımadan bu kadar net konuşmak mantıklı değil ama buranın da bilimsel ortam olmamasına güvendim ne yalan söyleyim. Dediğim gibi lütfen kişi bazlı düşünmeyin, maksat güzel bir tartışma ortamıyla fikir genişletebilmek. Duyurunun bu kısmını seviyorum.
  • mor bembombom  (22.05.21 10:30:01) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.