İzin Parası Brütten mi Yatar

İş yerim beni kovdu diyelim. Benim de tam 30 günlük iznim var kullanmadığım. Bu izinlerin ücretini hangi değer üzerinden yatırır?

- Net maaşım: 6.000
- Brüt maaşım: 9.000 (Yaklaşık)
- Brüt maaşım devletin belirlediği kıdem tazminatı üst limitinin (7.638,96 TL) üzerinde. Bu durumda kıdem tazminatı üst limit mi geçerli olur, yoksa benim brüt maaşım olan 9.000 mi?

Bu 3'ünden hangisi üzerinden yatar? Ve yaklaşık yüzde kaçlık bir kesinti olur?

Teşekkürler.

İzin parası denen şeyin çalışıp aldığın ücretten bir farkı yok.

Yani 30 gün çalıştığında ne yatıyorsa o yatar.

Brütten hesaplanır, sgk vergi kesilir, neti yatar.
  • kibritsuyu  (06.05.21 16:17:36)
net maaşın üzerinden yatar. ihbar tazminatı, işten yarım dönemde çıkışta vs maaş bölü bir ay yapılır. şubatta çıkmış olsan payda 28 olurdu, martta olsa 31...
nisan ayında çıkmış olsan; 6000/30(bir aydaki toplam gün) *30 (izin günün) = 6000 TL para alırdın. hiçbir kesinti olmazdı eğer maaşın netten yatıyorsa.

imza: 2 ay önce işten çıkıp 8 günlük yıllık izin parasını alan adam. :)
  • canercuxy  (06.05.21 16:22:55 ~ 16:23:44)
brüt ücret üzerinden hesaplanır, yasal kesintiler uygulanır.

tavan olmaz. tavan sadece kıdemde var.

30 günlük iznin varsa son maaşın ne kadarsa o kadar yatar. oynasa da 3-5 bir şey oynar.
  • trajikomix  (06.05.21 16:28:44)
netten yatar, ancak 30 gün izin varsa normalde 1 aylık maaştan fazla yatırmaları gerekir. iş günü olarak hesaplanmalı, ancak çakal işyerleri genelde izin/30 yapar.

  • surprise  (06.05.21 17:06:07)
Trajikomix +1

  • kestane gürgen palamut  (06.05.21 17:14:26)
herkes kendisine nasıl yattıysa onu söylemiş, bir bordrocu olarak şunu söyleyebilirim, maaşınızı netten alıyor iseniz netten(netmaaş/30*izingünü), brütten alıyor iseniz brütten yatar((brütmaaş/30*izin günü)-yasal kesintiler). Kıdem tazminatı üst limiti izin hesaplamasında dikkate alınmaz.

  • ifsitifi  (07.05.21 10:25:16)
maas uzerinden hesaplanir, yasal kesintileri uygulanir (sgk-stopaj vb.)

  • sweetoffice  (07.05.21 10:28:10)