[]

Görgü Nezaket Adap ve Ritüeller Hakkında Kitap veya Kaynak

Merhaba arkadaşlar,

Az önce Netflix'te "Masonlar" programını seyrettim. Dedikleri gibi birtakım ritülleri var. El sıkma tarzları dikkatimi çekti. Mesela, el sıkışırken diğer eli de üste koymak, kıdemli masonun eli sadece parmak uçları ile sıkması vb. dikkatimi çekti.

Ayrıca eldiven varken el sıkışmanın yapılmadığını, uzun süre el sıkışmanın uzun süre vakit geçirilmek istediğini biliyorum.

Ancak ben başlıkta da belirttiğim gibi, geleneklerimiz, göreneklerimiz ritüellerimiz hakkında "alenen" kaynak arıyorum.

Daha önce görgü ve nezaket kuralları hakkında birkaç kitap okudum. Ayrıca ekşi sözlükte az bilinen görgü kuralları başlığı da mevcut.

Fakat ben bunlardan daha fazlasını içeren kaynaklar (kitap, fotoğraf, video vb.) arıyorum.

Önerilerinizi bekliyorum.
Teşekkürler

 
Yeni Görgü Kuralları-Akın Alıcı
aklıma gelen bir tek bu var ama biraz yetersiz kalabilir.

  • MtKrt  (27.04.21 23:56:35) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.