AliExpress sipariş sırasında alınan vergi

Merhaba, AliExpress te sipariş oluştururken sepetimde fiyatlar normal fakat ödemeye geçince vergi ekliyor üzerine. Bu sanırım AliExpress in aldığı bir vergi. Çoğu mağaza alıyor. Bu konu hakkında bilgisi olan var mı neden böyle bir şey yApıyorlar

senden aldığı vergiyi, devlete senin adına ödüyor ki sen gümrükle falan uğraşma.

  • sutlu nescafe  (24.04.21 18:00:05)
Çok enteresan.
Uzun yıllardır aliexpressten alışveriş yaparım,hiç ürün fiyatının üzerine shipping (ücretliyse) dışında bişi ödemedim.Tr de ptt nin aldığı vergiyi saymıyorum.
Ödeme ekranında vergi alan Amazon diye biliyorum.
  • arenas  (24.04.21 19:10:51)
Artık bazı ürünlerde bu şekilde oluyor. Kapıda görevliye ödemek yerine daha satın alırken ödüyorsunuz Amazon gibi.

  • chicha_v2  (24.04.21 19:12:14)
Gümrük vergisi ödüyorum zaten ve devlet benden ürünü teslim alırken vergi alıyor. Bu vergiyi AliExpress alıyor ve bana saçma geldi. Yani benim devletim elin AliExpress inden benden aşdığı parayı mı alacak. Ben bunun AliExpress teki satıcıların uygulaması olabileceğini düşündüm

  • rapisa  (24.04.21 19:32:54)
@chicha_v2 ne zamandır var. Ben satın alırken vergi ödersem ürünü alırken ödemeyecek miyim. AliExpress teki bir satıcı siparişimi göndermeden önce sormuştu vergiyi ödemeyi kabul ediyor musunuz diye. Demekki bazı insanlar vergiyi ödememek için ürünü geri gönderiyor.

  • rapisa  (24.04.21 19:36:00)
Arkadaşın konusuna yancılıl gibi olacak ama,
Ürünün Vergisi ödeme ekranında ödeniyorsa o zaman kargoyu ptt yerine, kargo şirketlerinden biri getiriyor olmalı?Ptt getirirse mutlaka gümrüğe sunum artı gümrük vergisi alır

  • arenas  (24.04.21 19:52:49)
Ne zamandır var onu bilmiyorum ama ben de epey bir ara vermiştim, geçen ay iki sipariş verdim biri ödeme esnasında çekti vergiyi diğeri eski usul.

Vergiyi online ödediğim @arenas'ın tahmin ettiği üzere aras kargo ile geldi. Hatta ben de bilmediğim için takip kodunu hep ptt'de aradım, şans eseri aras'ta olduğunu öğrendim. Teslimat esnasında da herhangi bir ücret ödemedim.
  • chicha_v2  (24.04.21 22:28:29)
Kötü olmuş çünkü %30 kesiliyor :(

  • rapisa  (25.04.21 01:41:06)