bankadan arayıp kişisel bilgileri soranlar

0850 xxx numaralı hattan arıyorlar,

+iyi günler reanarchy bey ile görüşebilir miyim acaba?
-benim buyrun dinliyorum.
+sizi xxx bankasından arıyorum kredi kartı hakkında bilgi vereceğim.
-buyrun dinliyorum.
+öncelikle güvenliğiniz için doğum tarihinizi gün ay yıl şeklinde söyler misiniz?
-hayır.

diyalog bu. sizce de saçma değil mi? bankadan beni arıyorlar, ben olduğumdan emin olmak için doğum tarihimi, devamında da anne kızlık soyadımı falan söylememi istiyorlar. iyi de ben sizin bankadan aradığınızdan nasıl emin olacağım?

neymiş, aradıkları numarayı internetten teyit edebilirmişiz, bankaya ait numaralardan biriymiş. iyi de kardeşim çok mu zor fake numaradan arıyor gibi göstermek? bana bir ürün hakkında bilgi vermek istiyorsan önce sen kendini ıspatla.

kaldı ki, aradıkları numarayı ben internetten bakıp teyit edecekmişim güvenmek için. iyi de aradığınız benim numaram zaten kaç yıldır bankanızda kayıtlı olan kişisel numaram. madem öyle siz teyit edin öyle arayın neden benden kişisel bilgilerimi istiyorsunuz?

netice olarak bilgilerimi söylemiyorum diye telefonu kapatıyorlar. çok da umrumdaydı sanki.

siz ne düşünüyorsunuz?

insanların bir şekilde ulaşabileceklerini düşündüğüm bazı bilgileri verirken (doğumgünü gibi) çok garipsemiyorum.

  • co2s2  (23.03.21 11:06:00)
Burgan bank mı? Bana da yaptılar. Aynı diyalogtu.

  • gelmeistemem  (23.03.21 11:09:10 ~ 11:09:32)
teyit etmek zorundalar cunku telefonun calinmis olabilir, o an o bilgiler ile senin adina kredi karti baska bir adrese gidip harcama yapilabilir ruhun duymaz :) sana gicik kardesin, arkadasin vb. telefonu acmis olabilir, kredi karti cikarir adina sen kapatmakla ugrasirsin diye uzar gider

o yuzden teyit etmek zorundalar :)
  • sweetoffice  (23.03.21 11:12:07)
Bilgilerimi ben de vermiyorum nerden bileyim bankadan aradıklarını. Sizin gibi düşünüyorum.

  • suicides underground  (23.03.21 11:13:17)
Bana da saçma geliyor. Siz bana bilgi vermek istiyorsunuz ama benden kişisel bilgi istiyorsunuz, kusura bakmayın iyi günler deyip telefonu kapatıyorum.

  • Tutkun  (23.03.21 11:17:54)
her banka aynı uygulamayı yapıyor ve haklılar.
bankanın 0850'li ya da 444'lü numarasını taklit etmek çok zor.
ama sizin haberiniz olmadan başka birinin telefonunuzu açıp sizin yerinize işlem yapması çok daha yüksek bir ihtimal.
belki telefonunuz çalındı, çalan adam açtı telefonu.
belki evdeki hizmetçi açtı, belki arkadaşınız açtı.
yani banka bu uygulamayla sizi koruyor, bilgilerinizden emin olmadığı için size sormuyor.
siz olduğunuzdan emin olup bilgiyi ondan sonra aktarıyor.

asıl kaç yıldır çalıştığınız bankanın çağrı merkezi numarasını bilmesi gereken sizsiniz.
kaldı ki, dolandırıcı olsalar bile doğum tarihi bilginizle bir şey yapamazlar ama telefonunuzu çalmış insan sizin doğum tarihinizi bilemez.

tc kimlik numarası doğrulatmıyorlar sonuçta, ki tc kimlik numarası bile kargolar vb. nedeniyle ortalıkta dolaşan ve yine de tek başına herhangi bir işlem için yeterli olmayan bir bilgi.
  • blatta hiberna  (23.03.21 11:20:20 ~ 11:23:00)
Ben de spesifik bilgileri vermiyorum, uzatmamak için de "telefonumun ekranı bozuk, nereden arandığımı göremiyorum, o yüzden paylaşmak sitemiyorum" diyip kapatıyorum telefonu.

Sen beni aradıysan hızlı hızlı anlat derdini kampanyanı, ben istersem özel bilgilere geç di mi?

Hayır en sonunda çalıştığımız bankanın bile telefonunu engelleyeceğiz.
  • John Bloor  (23.03.21 11:41:29)
tehlikeli hareketler. bir kere 850 li değil + lı başlayan bir numara aramıştı. Tam iş çıkışı iş yetiştirmeye çalışıyordum kafam çok doluydu. az kalsın tongaya düşürüyorlardı direkten dönmüştüm.

telefonda kişisel bilgi vermemeyi ana kriter olarak belirleyin ben öyle yapıyorum artık.
  • morcivert  (23.03.21 11:50:27)
Ben "aramanın bankadan geldiğine güvenemiyorum siz bankadan aradığınızı doğrulayın, ya vereceğiniz bilgi verin yada kapatalım" diyorum. Genelde ya ne diyeceklerse söylüyorlar yada gerçekten bankanın bilebileceği bilgileri verip devam ediyoruz.

  • sumuklurakun  (23.03.21 12:50:17)
Önce yanlış bilgi ver. Doğum tarihin 1.1.1990 ise 2.3.1990 de atıyorum. Yanlış derse demek ki elinde doğru bilgi vardır, o zaman banka olduğunu anlarsın. Banka değil ama yine de bu bilgiler varsa elinde zaten sana sormaz tekrardan.

  • sckxyss  (23.03.21 16:48:19)