mangalcılara soru: mangalda yapmalık en sevdiğiniz yiyecek

evet soru başlıkta. mangal olayına yeni sardım, her türlü şeyi deneyebilirim şu an. en son antrikot yaptık efsane oldu.

incelikleri ile birlikte yazarsanız sevinirim.

bence olay sebze közlemede

  • duyurukullanıcısı  (08.03.21 20:56:26)
çikolatalı muz <3 eksiup.com
muzu uzunlamasına yarıyorsun, içine çikolata dilimleri dolduruyorsun, koyuyorsun mangala. çikolata eriyince kaşıkla yiyorsun.

ilave: ballı cevizlisi de var, hiç denemedim ama onun da çikolatalısı kadar orgazmik olduğundan eminim.
  • pati  (08.03.21 21:02:40 ~ 21:05:31)
Et öncesi biz patlıcan közleme yapıyoruz.
Közlenmiş Patlıcanı yarıp içine tuz, limon ve pul biber koyup sapından tutmak suretiyle yukarıya kaldırıp yiyoruz.
Et o kadar zevk vermiyor desem yeridir.
  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (08.03.21 21:30:24)
mezelik sebze iyi evet.
kuzu pirzola, kuzu şiş, dana bonfile, köfte, kanat, tavuk pirzola.

  • sanal uyku  (08.03.21 21:52:04)
tavuk şiş.

  • Gunter  (08.03.21 21:54:56)
Benim favorim kuzu beyti. Her kasapta bulunmuyor ama aramaya değer. Kuzu şiş de iyi olur. Dana antrikotu kalın kestirip dövdürmeyin, mühürleme yöntemiyle pişirirseniz harika olur. Ha bir de harlı ateşte kuzu kaburga muhteşemdir, yağ sebebiyle dumanı biraz fazla olur.

Beyaz ette tavuk çıtır (kelebek) diyorum ama bu da her kasapta bulunmaz. Kanat zaten bir mangal klasiği onu söylemiyorum :)

En son kalan köze bütün soğan gömün usul usul pişsin. Ama çok büyük olmasın soğanlar. Keyiflik yersiniz rakıyla :)
  • msb  (08.03.21 22:41:34)
böbrek
kaşarlı mantar

  • since1907  (08.03.21 22:43:39)
Şaşlık +1, güzeldir.

Ama benim favorim küşleme. Terbiye falan olmadan, tuz + kekikle mükemmel oluyor.
  • plutongezegendegilmi  (08.03.21 22:46:36)
Tavuk kanat, kuzu pirzola, köfte
sebzelerden, patlıcan, biber
Mantarı unutmamak gerek.
Isınmış mangal ızgarasını kasaptan özellikle alacağınız bir parça kuyruk yağıyla silip temizlemeyi, sonra tekrar yağlamayı unutmayın.
Kömürün alevsiz ve mavi dumansız kalmasına dikkat edin.
Rüzgar altına oturmasanız da duman hep size gelecektir. Alışın.
Aranız var mıdır bilmem ama, ilk pişen et, ince belli bardaktaki rakının yanında, mangalcının hakkıdır.
  • Mirket  (09.03.21 00:34:20)
Sucuk
Mantar - kaşar
Tavuk kanat
Pirzola
Köfte
Bonfile
Et şiş

Sevze olarak patlıcan-domates ve elbette sarımsak
  • otopsicocugu  (09.03.21 00:36:23)
Baskasi mangal yaparken kanat kadar guzel kokan bir sey bilmiyorum. Normalde tavuk eti cok yemem ama mangalda yapilan kanat bambaska oluyor.

Marine edilmis tavuk kanadini tek gecerim.

Onun disinda pirzola guzel oluyor
  • fakyoras  (09.03.21 01:36:54)
tercihen iyi bir süre zeytinyağı ve biberiyede beklemiş antrikot en iyisi olmakla beraber, soslu kanat ve köftede mangalın olmazsa olmazlarıdır.
ben tercihen her mangalın sonunda kaliteli bir kasap sucuğu ile cila yaparım. mutlaka kasap sucuğu olmalı.
folyoya sarımsak sarıp köze gömmek, soğanı kabuğu ile beraber köze gömmek gbi aksiyonlarda çok efsane olur. özellikle sarımsak pişince tavuğun yanında efsane oluyor, pişmiş sarımsağın yerini hiç bir şey tutmaz. kaliteli dökme demir bir ızgara varsa domateste pişer.
not: ağır mangalcıyım haftada üç gün yakmadan duramam. babamı pişirsem onu bile gömerim.
  • komikolmakuzen  (09.03.21 03:37:23)
et yağlı olacak. mümkünse dolapta dinlenecek. dolaptan çıkartıp oda sıcaklığına gelince atacaksınız mangala. ıvır zıvır marinasyonlara gerek yok, ateşin mesafesine ve yüksekliğine göre bu soslar yanıyor, et berbat oluyor. mangalda benim vazgeçilmezlerim sucuk, köfte ve antrikottur. sonrasında kuzu pirzola, şaşlık, kuzu şiş ve ciğer gelir.

ateş daha yanarken sebze atmaya başlayın. patates ve soğanı közün çok harlı olmayan bir yerine gömün, nasıl olsa kabukları soyulacak. soyulmasa da problem değil. patlıcan közleyin, hemen salatasını yapın. domates biber olmazsa olmaz. et ne olursa olsun, bunlar tepeye çıkartıyor
  • co2s2  (09.03.21 11:40:16)