Papağan olan evde sigara içmek

muhabbet kuşu ya da daha büyük papağan yanında sigara içmek hayvana zarar verir mi? tabii verir de işte. evde mütemadiyen camları kapalı sigara içen bir kedi sahibi tanıyorum hayvanla yaklaşık 11 senedir mutlu bir şekilde yaşıyorlar. bu şekilde zarar verecekse zarar vermiyor varsayabiliriz.

google'dan araştırınca papağan yanında sigara içmekle hayvanı yatırıp kesmek arasında fark olmadığı cevabını alıyorum (bkz: bu bana çok abartılı geldi). o yüzden tecrübesi olan birinden cevap almak doğru davranmam açısından daha iyi olacak.

papağan'dan önce kendinize verdiğiniz zararın ne kadar büyük olduğunu düşünün.

  • hayal fazlasi  (05.03.21 04:17:53)
kuşların ciğerleri çok hassas diye biliyorum hatta madenciler aşağıya inerken yanlarında gaz ölçüm cihazları vs. çok pahalı olduğu için kanarya götürürlermiş. kuş gazdan etkilenip öldüğünde madenciler kaçarmış.

  • boyalı kuş  (05.03.21 08:32:56)
Evde tütsü yakıyoruz ara sıra. Bir defa sultan papağanlarımız aklımdan bir an olsun çıktı, onların odasında otururken yaktım. Hayvanlar duman kendilerine ulaştığı anda çırpınmaya başladılar, bağırıp çağırdılar.

herhalde rahatsız oldular diye yorumladım.
  • akatreil  (05.03.21 09:37:38)
kuşu hiç sigara içilmeyen başka bir odaya alın orada uçmaya alışsın. sigara içilmediği zamanlar yine eski odasında da uçurursunuz.

kısa vadede olmasa bile uzun vadede astım hastalığı kesin gelişir. bu eziyeti hayvana yapmayın.
  • heathen  (05.03.21 09:59:37 ~ 10:59:05)