The Shining sizcede balon değil mi ?

Spoiler*

Jack beyfendinin bir iki sahnedeki iyi oyunculuğu dışında aşırı sıkıldım her seferinde. o kanların fışkırdığı sahne felan tamam görsel olarak güzel ama filmde gerilim/ korku öğesini yükseltmiyor bence. genel olarak uzun , gereksiz işaretlerle bezeli , sonunu en başından belli eden eski bir film izlenimi uyandırıyor bende. Ne var böyle yere göğe sığdıramadıkları Shining'de

  • Jux  (05.03.21 01:32:22)
çok fazla alt metin var filmde. sözlük'te incelemeleri vardı, bulursam ben de eklerim.

  • noxell  (05.03.21 02:27:01 ~ 02:27:23)
Jack Nicholson'un performansı hariç evet balon
Stephen king haklıydı

  • bir fincan kahve ile film izlemek  (05.03.21 03:48:03)
O dönem için güzel. Yılmaz güney filmleri gibi. Zamana yenilmiş filmler.

  • luluki  (05.03.21 10:35:34)
evet balon.

  • rose parks  (05.03.21 12:15:41)
kişiden kişiye değişir. ama kült filmdir bana göre balon değil. jackin otelin barında içtiği sahenler bile yeter.
bence de pulp fiction abartılmış balondur mesela.

  • papuayenigine02561  (05.03.21 20:57:10)
balon diyemem ama hak ettiğinden fazla değer gördüğünü düşünüyorum yine de. bak mesela çok fazla alt metin var denmiş. iyi de bütün film alt metin gibi bir şey. kubrick'in egosunun yansımasıdır bu film bir filmden önce.

  • Anjelik  (05.03.21 21:01:56)
Çekim kalitesi, renkler, sahneler , gerilim çok hoşuma gidiyor bu filmde. Jack Nicholson’ı da çok severim.

Bence de fight club ve trainspotting balon. Sadece şarkıları güzel.
  • Hallegadola  (05.03.21 23:19:52)
Benim için Shining'i bu kadar güzel yapan şey senaryosu değil, Kubrick'in mükemmeliyetçiliği. Her şeyden önce normal bir yönetmenin tercihi bir mekanda geçen her sahneyi çektikten sonra başka mekana geçmek şeklinde ilerler ama Kubrick, Shining'i çekerken kronolojik sırayı takip etti. Bunun ne kadar çılgınca olduğunu bir düşünün. O kadar çok tekrar yaptı ki Shelley Duvall'ın saçları öbek öbek dökülüyordu. Kapı sahnesinin kaç tekrardan oluştuğunu biliyorsunuzdur. Ben Shining'i anlatılanlardan ziyade teknik bakımdan, yönetmenliğinden, Kubrick'in deliliğe varan kusursuzluk arayışından, teknik takıntılarından ötürü seviyorum.
Öte yandan tabii ki Kubrick'in en iyi filmi değil ve benim de en sevdiğim filmi değil. Barry Lyndon, Paths Of Glory, A Clockwork Orange varken Shining'i bir numaraya koyamam.

  • kendi yalnizliginda bogulan yazar  (09.03.21 01:51:52)
kubrick'in dehasını jack'in oyunculuğunu geçtim, sadece müzikleri ile bile kült olabilecek bir filme balon diyenleri şöyle alalım;
(bkz: recep ivedik)
sanırım 20 kere izledim, halen o holde bisiklet sürme sahnesinde gerim gerilirim.
psikolojik gerilim türünün en iyi örneklerinden biridir.
  • komikolmakuzen  (09.03.21 03:05:55)