Muhabbet Kuşu ve Vitamin Kullanımı

Bir önceki duyuruda belirtmiştim kuşumun tüy dökümü yaşadığını. Bugün gittim vitamin aldım Petshop'tan. Vitamini veren kişi ''4-5 damla damlat'' dedi. Kutusunda 15 damla diyor ama ben yine de onun dediğini yaptım. Daha önceki kullanmalarımda da 4-5 damla yaptığım için boşver kutuyu dedim.

Sorum ise bu seferki vitamini damlatınca suyun rengi değişmedi sanki hiç damlatmamış gibi. Önceki kullandığım Avidiar markada hafiften değişiyordu ama bu seferki değişik geldi. Bu markadan markaya değişiyor mu? Normal mi yani? Bunun üzerinde Vitamin B+ yazıyor(Nova diye bir marka) Önceki ise dediğim gibi Avidiar'dı(avidiar olması lazım)

o vitaminler pek çalışmaz ama yine de yararlı olabilir. renk değişmez nova'da. sorun yok. ben olsam vitamin vermezdim kuşa. bunun yerine elma sirkesi damlattığım bir banyoluk koyardım kafes tabanına. (bir kabın için 2 cm derinliğinde su. asla fazlası değil. 10 damla da elma sirkesi.) vitaminin yerine de mama verirdim. google da kuş mama tarifleri var. bir de kuşun durduğu oda çok sıcaksa tüy dönemi çok uzun sürebilir. ben olsam biraz soğuk yere alırdım. dediklerimi yaparsanız en fazla 2 haftada kuş tüy döneminden çıkar.

  • iddaaci  (01.03.21 18:01:55)
Yarı dolu sulukta 4-5 damla kendini belli eder belki ama tam dolu suluk için (100 ml’lik) 10-15 damla gerekir.

Tüy dönemi hariç vitamin kullanımı normalde de şart, kuşun ot gibi yaşamaması için. Vitamin de şart meyve sebze de ve mama da. Fazla verilmediği sürece bunlar yararlıdır forumlarda araştırabilirsiniz.
  • heathen  (01.03.21 19:56:52)