Ahşap mı mdf mi kullanayım?

Selamlar,
Bu işlerden anlayanlar vardır mutlaka. Masif ladin alacaktım aslında ama mdf ile daha uyguna gelecek diye bir durdum şuan.

aşağıdaki linkteki gibi bir tezgah yapacağım. özet olarak disk testereyi alttan tezgaha sabitleyeceğim. bu iş için mdf iş görür mü? videodaki arkadaş kontrplak ile yapmış. internetten alacağım malzemeyi, kontrplak ile masif ladin arasında pek fiyat farkı olmadığı için direkt masif alayım yapayım diye düşünmüştüm ama şimdi bu mdf ile de sanki yine dayanıklı olur gibi geldi ama emin olamıyorum.
tavsiyeniz var mıdır?

youtu.be

Ahşap var, ahşap var. Masif yapacak olursanız hangi ağacı kullanacaksınız?

  • fever  (22.01.21 13:56:35)
ladin alacağım, yani şuan en kolay erişebildiğim bu var. ayrıca ucuz diye tabiiki. yine de dayanıklıdır diye düşünüyorum sağlamlığı konusunda sıkıntı olmasa yeterli. yoksa ceviz olması gibi bir beklentim yok.

  • veritaslibertas  (22.01.21 14:01:12 ~ 14:03:53)
MDF'yi kullanmak çok daha kolay hele ladinle , köknarla başa çıkamazsın.

  • aids rakun  (22.01.21 14:04:01)
neden ladinle başa çıkamam?

  • veritaslibertas  (22.01.21 15:00:14)
Bu gavurlarda bizdeki gibi çok fazla MDF kullanımı yok, ya paraları bol ya da üretimi kolay diye su kontrası kullanıyorlar.

Güvenle MDF kulllanabilirsiniz, ya da çok fiyat fark etmiyorsa siz de su kontrası alabilirsiniz. Bunun haricinde ahşap derken masif paneli mi kast ettiniz?
  • John Bloor  (22.01.21 15:32:19)
@jhonbloor evet hocam masif ladin kullanacağım

  • veritaslibertas  (22.01.21 15:51:04)
mdf gibi paneller daha mantıklı geliyor bana. ham agaç çok daha canlıdır. zaman içerisinde hareket eder döner vs. bu tip şeyler için su kontrası/plywood - mdf panel daha mantıklı geliyor

  • kisa  (22.01.21 16:00:57)
kontraplak daha sağlıklı olur ama tezgah çok büyük olmayacaksa mdf işinizi görür.

  • selam  (22.01.21 17:17:10)