hangi yumuşatıcı daha iyi?

soruyu sormadan önce yumuşatıcı ile ilgili eski başlıklara baktım çoğunluk yumoş kullanıyormuş ama yumoş şu an feci pahalı..

ben bu iki üründen birini kullanmak istiyorum ama hangisi olmalı karar veremiyorum..
- vernel max (1.4lt) 17lira
- uni baby (3x1,5lt) 30lira

soruna cevap sayılmaz ama, hiçbiri iyi değil. hiçbir yumuşatıcıyı evime sokmam. mutlaka alacağım diyorsan kokusunu beğendiğini al geç.

  • pati  (09.01.21 16:31:25)
Ben abc kirmizi renkli aliyorum, kokusu hem guzel, hem de kalici

  • balpolen  (09.01.21 16:33:51)
@pati neden evine sokmazsın?

mesela benim havlular giysiler makinadan hep kazık gibi çıkıyor.. bu olay deterjandan mı kaynaklanıyor acaba, sıvı rinso kullanıyorum..
  • strobist  (09.01.21 16:44:11)
son dönemde bingo soft'u denedim çok kalıcı buldum.
viking beyaz sabun kokulu da fena değildi, ama bingo kadar kalıcı gelmedi bana.

  • telaffuzu cok tatli fransizca kelime  (09.01.21 16:47:22)
cunku yyumusaticilar cok kimyasal iceriyor,

biz de kullaniyoruz ama, cok az kullanmak lazim
  • exlibris  (09.01.21 16:47:39)
@exlibris sıvı deterjanlar da kimyasal içermiyor mu?

  • strobist  (09.01.21 16:52:43)
@exlibris'in dediği gibi kimyasal kalıntılar yüzünden.
yumuşatıcılar katyonik yüzey aktif maddeler içeriyor. bunlar zor durulanıyor, zaten onun için etkili oluyorlar (kolayca durulansa ne yumuşaklık kalır ne koku). koku ve yumuşaklık ne kadar kalıcıysa o kadar durulanmadığını, kimyasalın üzerinde kaldığını anla yani. benim de havlularım kazık gibi mesela ama her elimi yüzümü kuruladığımda o kimyasla maruz kalacağıma kazık gibi olsun daha iyi. deterjanlar anyonik yüzey aktif madde içeriyor ve durulamayla katyoniklere göre daha az kalıntı bırakyıor. onun için bile her seferinde ilave durulama yaptırıyorum.
not: kimya müh.
  • pati  (09.01.21 16:55:26)
@pati detaylı açıklama için teşekkürler.. peki hangi deterjanı kullanıyorsun?

  • strobist  (09.01.21 17:11:11)
Pozitif veya negatif koku olmuyor ama yumuşaklık hisssini beyaz sirke ile sağlıyorum.

  • oksijensiznefes  (09.01.21 17:15:21)
indirimde ne bulursam onu alıyorum :)
edit: yumuşatıcı gözüne beyaz sirke koyuyorum

  • pati  (09.01.21 17:20:39 ~ 17:22:36)
@pati sıvı rinso ile sıvı persil arasında hiç fark yok mudur yani?

  • strobist  (09.01.21 17:23:47)
vardır mutlaka, yapımlarında çalışmadığım için formüllerindeki farkı bilmiyorum, ama temizlediği sürece deterjan ayırt etmiyorum.

  • pati  (09.01.21 17:27:00)
İndirimde ne buluyorsam onu alıyorum +1
Konsantre olanlardan Yumoş, Vernel max supreme, hatta Migros marka alıyorum. İndirimde yakalarsam arada paraya kıyıp Frosch alıyorum, çok güzel.

  • kobuzchu kiz  (09.01.21 17:27:06)
beyaz sirke kullanıyorum ben

  • veritaslibertas  (09.01.21 17:45:33)
Migros markası olan ve minies. Bebekler ve çocuklar için. Kokusu çok güzel ve fiyatı uygun.

  • makarnacanavari  (09.01.21 18:29:31)
ne kadar doğal bilmiyorum ama ben ecos3 organik yumuşatıcı alıyorum. şu yukarıda da bahsedilen kimyasallar mevzusu yüzünden. kalıcı bir kokusu olmuyor ama yumuşaklık sağlıyor. çok memnunum

edit. fiyatı pahalı. ama getir’de ara sıra 50% indirime giriyor, ya da geçenlerde black fridayde hepsiburadada çok indirimdeydi. o zamanlar bikaç tane alıyorum.
  • istanbul kanatlarimin altinda  (09.01.21 19:16:39 ~ 19:24:46)
bu kadar yorumdan sonra ben de yumuşatıcı yerine BEYAZ SİRKE denemeye karar verdim :)

  • strobist  (09.01.21 20:21:21)
Frosh kullanıyorum. Kokusu yok.

  • ruhen hastayim ben  (09.01.21 21:08:40)