[]

Hepatit Taşıyıcısı ve Hepatit Bulaştırıcısı

Hepatit taşıyıcısı ve Hepatit bulaştırıcısı nedir?

Bunlar arasındaki fark nedir?

Hepatit B ve Hepatit C ne şekilde bulaşır?

Hepatit taşıyıcıları kan verebilir mi?

Hepatitlilerde kan sonuçlarında virüs durumu daima pozitif mi görünür? Bir iyileşme durumu var mıdır?

 
bildiğim kadarıyla;

hepatit b taşıyıcısı: virüs konağı hasta edemeyecek kadar kanda düşük seviyededir, hatta bazı durumlarda viral aktivitesi tespit dahi edilemez. bunlar taşıyıcı olarak halk arasında isimlendirilir. aslında virüs uykudadır, vücutta aktif bir hastalık yapmaz ancak bulaştırabilir.

hepatit b taşıyıcıları kan verse de kan merkezlerinde bunların tahlilleri yapılıyor, etik olarak vermemesi gerekir lakin donör bunun farkında olmayabilir.

hepatit c'de benzer şekildedir ama b'ye göre daha agresif seyirli olduğunu biliyorum.

hepatit b akut fazdayken vücut eğer yeterli bağışıklığı oluşturursa akut fazında hepatit b'ye bağışıklık kazanabilir. ancak akut fazda bağışıklık olmazsa ileri seviyede kronikleşir ve vücutta pasif bi şekilde virüs kalabilir.

karaciğer harabiyeti, yağlanması veya çeşitli faktörler sebebiyle virüs aktif olabilir bu durumda da viral aktivite hızlanır ve kişiyi hasta edecek duruma gelebilir. HBs antijeni negatif, Anti-HBS(>10) antikoru pozitifse hasta bağışık kabul edilir.

HBS antijeni pozitif, Anti-HBS antikoru pozitifse hasta taşıyıcı kabul edilir, bu durumda viral yük ve diğer tetkikler yapılır. (HBv DNA vb gibi.) akut faz değerlendirmeleri farklı tabi.

Hepatit C'nin antiviral tedavisi var ancak ilaç fiyatları çok yüksek.

hepatit c ve hepatit b de kan yoluyla bulaşır. cinsel ilişki ve vücut sıvılarıyla da bulaştığı biliniyor.

hepatit c, b'ye göre daha hızlı, agresif şekilde siroz veya karaciğer kanser riski taşıyor.
  • kobretti  (30.12.20 21:58:27 ~ 22:12:10) 
uzun ve teknik bir konu. özet geçeceğim :

bulaş (HBV, HCV benzer) :

cinsel ilişki (özellikle HBV)
kan (özellikle HCV)
doğum esnasında anneden bebeğe

kan ürünlerinde tarama nedeniyle transfüzyon yolu bulaş azalsa da hcv için halen risk var.

ortak şırınga kullanımı vb. yoluyla da olabilir

----

taşıyıcı vs bulaştırıcı

akut HBV enf. geçirdikten sonra kanınızda HbsAg (yüzey) antijeni 6 ay geçtikten sonra da saptanmaya devam ederse taşıyıcı olarak kabul edilirsiniz.

bu durumda 3 ihtimal var :
- asemptomatik taşıyıcılık
- asemptomatik/hafif seyirli "kronik persistan hepatit"
- % 3-5 olguda "kronik aktif hepatit" gelişir

Bulaştırıcılık taşıyıcılıktan farklı göstergelerle ölçülür :
HbeAg düzeyleri virüsün bulaştırıcılığının yüksek olduğunu gösterir

Yani taşıyıcı olup
- klinik bir bulgunuz olmayabilir
- bulaştırıcı olmayabilirsiniz (%100 garanti edilemez)

HCV enfeksiyonu geçirenlerde taşıyıcılık ve kronikleşme oranları belirgin olarak daha yüksektir.

----

HBV, HCV taşıyıcıları kan ve kan ürünleri veremezler. (sadece geçirmiş ama taşıyıcı olmayanlardan bile zorunlu olmadıkça alınmaz)

----

Kanda çeşitli marker'lara bakılarak (HbsAg, HbeAg bunlardan ikisi) taşıyıcılık, bulaştırıcılık, virüsün ne kadar aktif olduğu, tedaviye ne kadar yanıt alındığı takip edilebilir.
  • qaram  (31.12.20 00:27:33 ~ 00:40:39) 
Hepatit B - kan ve cinsel yolla
Hepatit C - kan

Hepatit B’nin daha tehlikeli olduğunu duymuştum. Daha doğrusu hepatit b de kendi içinde türlere ayrılıyormuş ve bazı türler çok daha agresifmiş.. kronik Hepatit C hastası olup yıllarca yaşayanlar duydum, biliyorum. Şu anda hepatit c için ilaç tedavisi mevcut ama hem çok pahalı hem de herkeste işe yaramıyor maalesef. SGK bu yüzden ilaç kullanılmaya başladıktan 1 ay sonra kan testi istiyor. Eğer kan değerlerinde belirgin bir şekilde düzelme varsa tedaviye devam edebiliyorsun. İşe yaramadığı tespit edilirse ödemeyi kesiyor..
  • silah taciri  (31.12.20 08:04:25) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.