[]

Spor ayakkabıyı hayata döndürmek

Yaklaşık 3 senelik, Adidas marka spor ayakkabım var. 3 sene önce satın aldım ama 2 sene giymişimdir. Arada hep havalandırdım veya kullanmadım vs.

Şimdi bu arkadaş aslında giyilebilir durumda. Sadece birkaç süngeri koptu çıktı, bunun da giyim konforuna pek bir etkisi yok ama işte gelin görün ki çok kokuyor bu ayakkabı. Ne yaptıysam olmadı. 1-2 ay balkonda havalandırdım. İçine karbonat döküp havalandırdım. Yetmedi, çamaşır ipine astım iyice hava gelsin diye (bizim balkon yarı kapalı da) ama bana mısın demedi, koku gitmedi. Biraz azaldı, sonra hemen eski kokusu geldi.

Dediğim gibi, ayakkabı giyilebilir durumda. 1 sene daha giyerim ama sırf kokusu yüzünden çöpe gitsin istemiyorum güzelim ayakkabı. Ne diyorsunuz, hayata döner mi bu arkadaş? Nasıl döner? :/

 
elden yıkama veya soğuk suda çamaşır makinesine atmayı deneyebilirsiniz.


  • emininsel  (14.12.20 13:07:33) 
silmekle olmaz yıkanması lazım, süngerleri iyice çıkabilir tabii ama her türlü yıkayıp kalorifer üzerinde 1-2 gün beklemesi lazım kuruması için.


  • anarsika  (14.12.20 13:08:51) 
Bence son olarak makinenin elde yıkama programında yıkayıp. Kalorifer peteği yanında kurutun. Koku hala geçmemiş ise maalesef ki çöp ayakkabi:(


  • secretname  (14.12.20 13:11:13) 
Hızlı kurutma da önemli makinenin yıkama işlemi bittikten sonra ekstra sıkma işlemine atıp kurutmayi bir nebze kısaltmis olursunuz.


  • secretname  (14.12.20 13:14:29) 
(bkz: lostra)


  • veritaslibertas  (14.12.20 13:15:22) 
Şimdi hatırladım. Ayakkabıya küvetin içinde uzunca bir süre su tutmuştum yazın. Sonra balkonda kurutmuştum ama kokusu gitmemişti. Hatta sanki içindeki koku dışına da geçmiş gibiydi :) Ama sabun sürmemiştim.


  • ahm1  (14.12.20 13:35:18 ~ 13:35:29) 
Bir gün baya bir yağmura yakalanmıştım afedersin donuma kadar ıslanmıştım ve ayakkabımın içi su dolmuştu ve çoook iğrenç kokuyordu. giyilmeyecek durumdaydı ayakkabım üstelik 1 senelik bile değildi.

baya araştırmıştım ne yapabilirim diye. İşe yarayan reçeteyi yazayım size de.

Tea Tree Oil (Çay Ağacı Yağı) bir kaç damla ayakkabının içine damlatın. Elinizi korkak alıştırmayın baya ayakkabının içine damıtın (15-20 damla ayakkabı başına makuldur).

Sonra ayakkabınızı bir torbaya koyun ve torbayla sarın. Bunu buzluğa atın ve 24 saat beklesin orada.

Çözülmesi için ayakkabıyı ertesi gün çıkarın. Kokudan eser kalmayacak göreceksiniz. Bende işe yaramıştı en azından. Umarım sizde de yarar.
  • elektr10  (14.12.20 15:37:33) 
Eczaneden borik asit alın. İçine dökün, torbaya koyup ağzını bağlayın 2 gün bekletin.


  • komando kani var bende  (14.12.20 15:58:29) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.