Sizce Krediyle Ev Almalı Mıyım?

Arkadaşlar 20.000 TL birikmişim var, hepsi bu.

Ancak iş değişikliği sebebiyle maaşım 11.500 TL olacak, ki bu benim için çok fazla, bunun 7000 lirasını zorlanmadan krediye verebilirim. Almak istediğim ev için 400.000 TL kredi çekmem gerek. Siz olsanız nasıl bir yol izlerdiniz?

1-2 sene birikim yapıp (yılda 60.000 TL biriktirebilirim), faiz oranlarının düşmesini mi beklemeliyim? Yoksa beklemeden kredi çekip 7000-8000 TL civarı yüksek bir aylık taksit ile 7 senede kapatmak mı mantıklı?

Bir kaç ay önce elimde sadece 17 bin tl vardı, evet yanlış okumadınız 17 bin tl :)
Bankaya gidip 60 ay vade ile 90 bin tl kredi çektim
Trakya'nın şirin bir ilinin merkezinde kiracılı 1+1 bir ev buldum 117 bin tl ye
İçide ki kiracılar ve eşyaları ile birlikte :) Mart ayına kadar biriktirdiğim para ile de ara ödeme yapacağım. Kredinin yarısını ben yarısını kira geliri ödüyor. Tabi ben faizler düşükken aldım, bir daha o derece düşeceğini tahmin etmiyorum. Uzman falan değilim sadece tahmin. Yatırım yap dolar bitcoin vs derler şimdi ama ben anlamam o işlerden zaten 3 kuruşum var kafasında olduğum için sanada al derim.
  • paramolacak  (25.10.20 01:37:51)
o birikmişle ev alamayacağınızı biliyorsunuz değil mi?

400.000 kredi için 80.000 tl en az birikmişiniz olmalı.

ayrıca 11.500 tl'ye aylık 8000 kredi çıkacağını sanmam hele ki kirada oturuyorsanız.
  • alors  (25.10.20 02:41:08)
Normalde yüzde 20 pesinat olmali, korona dönemi yuzde 10a düştü. Ziraatten baktim simdi;
"Ekspertiz değeri 500.000 TL ve altında olan konutlara ekspertiz değerinin %90’ına kadar, 500.000 TL’nin üzerinde olan konutlara ise ekspertiz değerinin %80’ine kadar 180 aya varan vadeler ile kredi kullanabilirsiniz."
Sizin 40 bine ihtiyaciniz var yani ekspertiz değeri 400ise. Bu sebepten bir kac ay o 8bin lirayı kenara koymanız lazim.
Onun dışında 11e 8bin cikar mi bilmiyorum açıkçası. Bu siteye göre size aylik 8bin lira cikamaz, max 5700 lira, 400bin.Baska sitede baktim 5750 lira ama max 340 bin.
www.hangikredi.com:~:text=Ne%20kadar%20ihtiya%C3%A7%20kredisi%20%C3%A7ekebilirim,k%C4%B1s%C4%B1m%20i%C3%A7in%20kredi%20kullanman%C4%B1z%20m%C3%BCmk%C3%BCn.

Kisacasi istediginiz ödeme plani zor gibi.
  • logisticsmanager  (25.10.20 03:08:52)
400.000 kredi için 20.000 yetersiz diye biliyorum, eskiden yüzde 20 olması gerekiyordu şu anda değişti demişler yukarda ama yine yetersiz geldi bana.

Kendi tercihim o kadar az parayla o krediye girmezdim, bir iki yıl birikim yapardım. Altın, döviz, katılım hesabı şeklinde. Maaş dışında faizli bankalara hiç bulaşmıyorum, kafam rahat birikim yapar sonrasını duruma göre değerlendirirdim. Bu benim kendi taktiğim kendi yolum, herkesin yolu kendine tabi.
  • epitaf  (25.10.20 09:17:31)
Halkban 0.99 veriyor

  • fempusay  (25.10.20 09:17:59)
Ödeme planına göre ev alamazsın, peşinatı biraz daha yükseltmen gerekir. Ama ev her türlü alınır. Al yani. Faizler şu an yüksek evet ama düştüğü zaman tekrar yapılandırırsın.

  • etna  (25.10.20 09:37:35)
Tapu harcı ve komisyon gibi kalamler de var yalnız. o birikmişle 400.000'lik ev imkansız m

  • elorelia  (25.10.20 09:58:56)
ihtiyaç kredisi + ev kredisi ile alabilirsin. Ben de tam olarak o yolu izledim. Ciddi bir miktar ihtiyaç kredisi çektim, sonra da peşinatı %20'ye tamamlayıp ev kredisi çektim. Şu an ayda 2 kredi ödüyorum. Hatta tapu harcını da kredi kartına taksit yaptım.

Yani işin özeti gidip 20 bin liralık ihtiyaç kredisi çekeceksin, elinde 40 bin olacak, sonra da kalan tüm kısımla çat diye ev kredisi çekeceksin. Çok yüksek ihtimalle de sana kredi çıkar diye düşünüyorum.
  • roket adam  (25.10.20 21:35:43 ~ 21:36:44)
youtu.be

2x hızla izle.cvp videoda.
  • istanbullu zenci  (25.10.20 23:15:17)