[]

Türkiye ekonomik olarak hangi ülkelere benziyor?

Son senelere kadar asgari ücret 400-450 Dolar iken (zam yapıldığı ayı kastettim 12 ay içinde enflasyonla 400 dolar altına inerdi her zaman) şu an 250 Euro'nun altına düşmüş durumda.

İnternetten baktığım kadarıyla Avrupa'da en düşük asgari ücrete sahip birkaç ülkeden biriyiz Arnavutluk vs gibi ülkelerle birlikte.

Halkın alım gücünü kıyasladığımız zaman çok rahatlıkla Türkiye'nin alım gücü ve halkın fakirlik oranı birebir olmasa da şu ülkelere benzerlik gösteriyor diyebileceğimiz ülkeler hangileri? Asgari ücret ve nüfusun asgari ücretlilere oranına dayanarak yazarsak güzel olur.

Örnek veriyorum Tr'de asgari ücret 250 Avro ve çalışan nüfusun %50'si asgari ücretli, diyelim Afrika Cumhuriyetinde de asgari ücret 200 Euro ama çalışan nüfusun %20'si asgari ücretli. O zaman Güney Afrika Türkiye'den daha kötü bir ülke diyemeyiz direkt olarak.

Bu değişkenleri de işin içine kattığınız zaman Tr için şu ülkelere benziyor diyeceğiniz ülkeler neler özetle?

Özellikle gezip gördüğünüz ya da yaşadığınız ülkelerden yola çıkarsanız daha güzel olur ya da bizzat araştırdığınız ödev için olur, belgesel ya da programlar olur.

 
arjantin


  • ankara06  (21.10.20 23:27:42) 
her geçen gün daha kötü hale gelen tipik bir brics.


  • alors  (22.10.20 00:00:33) 
Bana Ukrayna gibi geliyor. Dışarıdan gelenlere efsane ucuz ama halk boku yemiş durumda.


  • materyalist imam  (22.10.20 00:02:39) 
Ukrayna. Arjantin'e doğru gidiş var. Temel gıda fiyatları böyle artmaya devam ederse Venezüela bile olabiliriz


  • horowitz  (22.10.20 00:28:20) 
Bana gore Venezuella, Nijerya, Kuzey Kore..


  • Avoiding The Puddle  (22.10.20 01:17:56) 
@avoiding

Bence oralar olmak için 5 sene daha var.

5 seneki tahmin 1 dolar 32 TL. (yatırım tavsiyesi değildir)
  • Cesario  (22.10.20 01:24:51) 
Bir zamanlar Brezilya ile ciddi parallellik gosteriyordu
Oradaki grafiklerle buradaki grafikler sahiden parallel onlar devaule edince real i cok gecikmez bizim de cbaskani anayasa kitapcigi firlatirdi.
Sonra 2002 de bize Reyiz geldi, onlara lula.
Sonra Gezi parki ayaklanmasi oldu. Orada hukumetin mekanlarini Sivil gostericiler basti.
Bizde 15 temmuz oldu, batinin koltuk ciktigi darbeciler yenildi. Orada yargi darbesiyle hukumet dusurduler. Yerine trump a ve batinin piyasalarina yakin bir rezil diktator geldi.
Azicik yabanci dili olan okumus adamlar kaciyor. Aylarca issiz kalan otomotiv muhendisi bir eski dosta “donmeyi dusunecek misin?” diye sorduydum. “Asia” diye yanitladiydi.
Artik torpilden, yolsuzluklardan, curumeden, akilsiz izansiz islerden Nasil biktilarsa. Umutlari Nasil sonduyse.
  • viva paulista  (22.10.20 05:33:33) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.