[]

su arıtma sistemi ikilemi

Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var.

Su arıtma sistemi taktıracağım. Birinci ihtimal ters ozmoz sistemi ile suyu neredeyse saf suya süzen klasik sistem. Buradaki çekincem mineralleri de süzmesi.

İkinci sistem akıllı proteinlerle böbrekler gibi yalnızca ağır metalleri süzerek faydalı mineralleri süzmediğini iddia eden aquaporin diye bir sistem var. Ancak bu bana çok bilim-kurgu geliyor. Bir türlü inanamıyorum. İnternette de doyurucu bilgi yok. Google'a zermatt su arıtma yazıp bakabilirsiniz

Siz olsanız hangisini tercih edersiniz?
Çok teşekkür ederim şimdiden.

 
Ters osmozun amacı sudaki tüm iyonları uzaklaştırmak. Dolayısı ile zararlı-zararsız her şeyi süzer. Birçoğu bu süzme işleminden sonra suyu mineral kartuşlarından geçirerek tekrar mineral kazandırır ama suyun doğal halinde mevcut olan minerali alıp yerine harici mineral vermek dünyanın en mantıksız fikirlerinden biri bence. Fakat suyunuz çok kirli ise kullanılabilir. Zararlı içerikleri tüketmenin anlamı yok. Varsın yararlılar harici katılsın.

Diğerinin yerli web sitesine baktım, çok amatörce hazırlanmış bir site. Açıkçası bana güven vermedi ürün. Kullanan varsa yorumlaması daha sağlıklı olur.

Büyükşehirde yaşıyorsanız ve şebeke suyunuz şehir arıtmasından geçerek geliyorsa, binanız çok eski değilse şebeke suyunda şikayet edilebilecek tek şey yüksek klor oranı olur. Onu da hava alacak şekilde bir gece bekletirseniz uçar gider, geriye elinizde ambalajlı sudan daha kaliteli bir su kalmış olur. Binanız eski ise kireç ve yosun problemi de eklenebilir. Bunlara yönelik farklı giderim yöntemleri ve sürahileri var.

Ben İstanbul'da musluk suyu içiyorum. Kloru yüksek geldiği zamanlar belirtmiş olduğum gibi gece doldurup havalandırıyorum. Şahsi olarak büyükşehirde tesisat kalitesi bilinen bir binada arıtma cihazına gerek olmadığını düşünüyorum.
  • desdenova34  (18.10.20 16:32:56) 
kesinlikle önermem.
link: www.youtube.com

  • ankarakecisi  (18.10.20 17:35:01) 
Bizim evde su arıtma sistemivar. Küçük bir musluk var oradan arıtıp veriyor suyu fakat suyu arıyorken çok suyu da gidere veriyor. Birde belirli aralıklarla filtrelerini değiştirmek gerekiyor. Bu haliyle daha ucuza mı geliyor bilmiyorum ama artık onu kulkanmayıp damacanaya geçtim


  • rapisa  (19.10.20 01:29:44) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.