Siz olsanız ne yapardınız?

merhaba, uzun mesafeli yolculuklarımda sürücü olarak genelde blablacar dan ilan açarım.

Hem muhabbet olur hem de yorulduğumda şoförlüğü olan arkadaşlardan destek alırım.

en son yolculuğumda orta yaş üstü bir ağabeyde vardı. Yorulduysan ver ben süreyim diye teklif edince arabayı verdim. Kendisi rent a carlara araç tahsis ediyormuş tr nin her yerine gidip geliyormuş, radarlara çok hakimmiş vs.

İzmir e gelince hız koridoruna girmiş ve dün e devletten bakınca 288tl ceza kesmişler.

Şimdi bu cezayı ben mi ödemeliyim, O vatandaştan mı istemeliyim?
Siz sürücü olsanız istermiydiniz, yolcu olsanız ödermiydiniz?

blablacars da aldığınız yolcuya aracı kullandırma izni var mı?
o saatte aracın onda olduğu kayıtlı mı?

eğer blablacars sadece yolcu olarak al diyorsa, siz insiyatif olarak kullandırdıysanız cezadan evvel başka riskler de var, kaza yapsaydı kaskodan para bile alamazdınız büyük ihtimalle.
  • summatinyourteeth  (14.10.20 09:31:48)
Karar sizin, ceza da sizin.

  • Karmaşıklık  (14.10.20 09:33:28)
vermeyecektiniz arabayız, istemeyin.

  • nuisance  (14.10.20 09:45:39)
hacı öde cezayı geç

  • xdenizx  (14.10.20 09:56:46)
Biraz da sen kullansan? Sürücü ehliyetin varsa sürücüye destek olmak için yolun bir kısmında arabayı kullanmayı teklif et. Uzun yol söz konusu olduğunda, sürücünün bu teklife sevineceğine eminiz.
blablacar sitesinde bu yazıyor. demek ki sakınca yok. cezayı isterdim galiba.

  • sutlu nescafe  (14.10.20 09:57:30)
Ben yolcu olsam öderdim ama bu tamamen karşıdakinin karakterine bağlı. İstersen söyle ama sen yine de kendini olumsuza hazirla.

  • Amaranta ursula  (14.10.20 10:02:27)
Karmaşıklık +1

  • roket adam  (14.10.20 10:03:03)
öncelikle hız koridoru neresi ile neresi arasında, bu aranın tamamında bu vatandaş mı sürdü aracı? bunları bilmeden bir yorum yapmak çok doğru olmaz. zira bir kısmında siz bir kısmında diğer yolcu aracı sürdüyse suçu tamamen adama atamazsınız. her halükarda ben olsam istemeye uğraşmazdım. bundan sonra da bence başkasına aracınızı bu şekilde vermeyin. ceza gelse de kendi yediğiniz ceza olduğu için dokunmaz.

  • shadowfollower  (14.10.20 10:08:10 ~ 10:08:46)
cezanin adamdan dolayi geldigine eminsen iste tabi, ama nedense odemeye yanasmayacak bir tipmis gibi geldi bana.

  • bay b  (14.10.20 10:08:56)
1- Tanımadığım kişiye arabamı kullansın diye vermem.
2-Ceza yine iyi kaza da yapabilirdi.
3-Cezayı öderdim
4- Bu alışkanlığımdan vaz geçerdim
  • paramolacak  (14.10.20 11:11:13)
hocam istesende adam verirmi cezayı sence? vermemek lazımdı. geçmiş olsun.

  • morcivert  (14.10.20 12:19:05)
Geçmiş olsun, istemeye hakkınız yok :)

  • lcha  (14.10.20 13:05:30)
Kusur başta sizde de olsa ara iste ayıp değil.
Meblağı vermese bile utandığıyla kalsın.
Ben olsam da öderim. Yol durumunu biliyorum diye de sohbet esnasında konuşmuşsam ödemem gerekir mi gerekir.
Güvenerek aracına beni yolcu olarak alan birini yolda bırakmamak mağdur etmemek gerekiyor bu şekilde.
  • Erva  (14.10.20 17:41:19)
Bence istememelisin.
83le radara girmişim.enteresan.adam açıkca özensiz kullanmadıysa isteme.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (14.10.20 23:14:40)