Ufuk açan kitap, youtuber, belgesel, podcast önerileri

Özellikle sosyal bilimlerde insana, topluma dair
Ufuk açan içeriğe sahip her şeye açım bu sıra :)
Örneğin, fularsız entellik, Emrah safa gürkan, akademiklink
Gibi hayata, insana dair farklı bakış açıları sunan bildiğiniz ne varsa
Önerseniz çok mutlu edersiniz beni.
Şimdiden zamanından ayırıp cevap yazan herkese teşekkürler.

İlker Kocael
www.youtube.com

  • kendi helvasını kavuran zombi  (06.10.20 20:54:03)
Harrari'nin kitapaları - özellikle sapiens ve 21. yüzyıl için 21 ders- benim ufkumu bayağı açtıydı.

  • pangea  (06.10.20 20:57:02)
Ben okumadım ama not ettim bunları. YouTube'daki Hayat Okulu kanalından:

1) Dale Carnegie - Dost kazanma ve insanları etkileme sanatı
2) Robert Greene - Ustalık
3) Daniel Kahneman - Hızlı ve yavaş düşünme
4) Chirs Voss - Sen bitti dediğinde
5) Ryan Holiday - Ego düşmanındır
6) İktidar - Robert Greene
7) Napoleon Hill - Düşün ve zengin ol
8) Marcus Aurelius - Kendime düşünceler
  • havadakarada  (06.10.20 21:00:23)
Daron Acemoğlunun kitapları iyidir.
Tarih için erin hosbawm iyi, Alaeddin Şenel’in insanlık tarihi çok kapsamlı ve güzel.
Şuanki dünyanın nasıl böyle şekillendiğini anlamak için; Why the west rules for now
Evrim için: Why evolution is true
Thinking fast and slow
Sapiens

Bunlar benim dünyanın işleyişini anlamama yardımcı oldu ve ufkumu genişletti. Ama daha iyi bi insan olmak istiyorum dersen bence edebi eserlere yönelmelisin.
  • Mcfly  (06.10.20 21:36:45)
youtube
kültür tarihi sohbetleri
çeviri konuşmalar
toplum ve siyaset

kitap
engin geçtan'ın kitapları biraz daha psikoloji ile ilgili ama insana dair de güzel tespitler mevcut.
edebiyatla biraz ilgiliyseniz nurdan gürbilek'i muhakkak tavsiye ederim. oğuz atay ve tanpınar'ı güzel okuyor.

ingilizce biliyorsanız mit dersleri, burada sosyal bilimlerle ilgili olanlar var: ocw.mit.edu
  • black holes in the sky  (06.10.20 21:42:56)
pangea +1
Belki kimilerine göre harrari kitapları giriş 101 tadında kitaplar olabilir ama benim gibi bu konularda eksikliği olan biri için son derece keyifli bir okuma deneyimi oldu. Çok keyif aldım okurken ve ufkumu açtı.

Bunun dışında;Tanıl bora ve Gündüz Vassaf'a da çok şey borçluyum diyebilirim. Türk yazarlarda sosyal bilimler denince aklıma bu iki yazar gelir. Okumadıysanız tavsiye ederim kesinlikle.

Son olarak da dünya edebiyatından Eduardo galeano tavsiye edeceğim. Tüm kitaplarını okuduğum isimlerden. Baya baya hayatıma yeni anlamlar katan bir yazardır.
  • bir fincan kahve ile film izlemek  (06.10.20 21:57:51)
Podcast
Kaçık prens
Yeni medya 451
Zihnimin kıvrımları

Kitap
Byung-Chul Han şeffaflık toplumu
  • sadecece  (06.10.20 22:54:14)
  • rm  (07.10.20 01:25:32)