kombinin suyunun patlaması

merhaba arkadaşlar,

az önce balkondan ses duydum, sanki birisi araba yıkıyordu balkonumda. çıktım baktım kombinin içinden her yere su fışkırıyor. soğuk su vanasını kapattım, şarteli indirdim ve buraya geldim. problem ne olabilir? neden vanadan giren bir suyu bu yaz günü tamamen dışarı verir bir kombi? neyi patlamıştır

internette patlama ile ilgili şeyler tamamen doğalgazla ilgili

basıncı kaçta gözüküyor yanlışlıkla artırmış olabilirmisiniz, genelde emniyet için belli bir basınç üstünde kendi kendine su atıyor ama siz patlıyor demissiniz ben de tam çözemedim.

  • valkin rockefeller  (04.09.20 02:33:37)
merhaba,hızlı cevabınız için teşekkürler basınca bakmıştım sıfıra inmiş durumda

bir de şunu not edeyim, kombimiz(aslında ev sahibinin) en dandik kombi olan demirdökümün hermetik şofbenimsi kombisi, atron olabilir
  • hoot  (04.09.20 02:34:36 ~ 02:36:48)
ya genleşme tankı ya da eşanjör patlamıştır. servisin gelip bakması lazım. kombiler için şöyle bir durum var, su şebekesinin basıncı çok yüksek olduğundan bir musluğun açılıp eri kapatılması bile çok yüksek basınç oluşturuyor tesisastta. bu basınç kombinin eşanjörünün patlamasına neden olabiliyor. normalde bu basınç değişimine karşı bir çekvalfin koruması lazım ama çek valf arızalı, yanlış basınçlı vs. olabilir.

  • shadowfollower  (04.09.20 07:52:04)
kombici geçen geldiğinde eğer binada hidrofor varsa, kombide dandikse sıcak su veren kısmının borularının veya bağlantılarının patladığını bizim apartmandaki bir kaç kişi hariç herkesinkinin patladığını söylemişti. sizinkide patlar merak etmeyin dedi. sonra herkes müteahitin taktığı kombileri değiştirmiş. airfel diye salak alt saviye bir marka bizimkide. patlayacak diye bekliyoruz bakalım bizde.

  • morcivert  (04.09.20 12:24:55)
Emniyet ventilli bozulmuş

  • hoot  (07.09.20 01:18:53)