kiraya çıkalı bir yıl oldu, ev sahibini arayayım mı?

sb. normal kirayı yatırdım bu ay (13. ay kirası). şimdi ev sahibini arayıp zam yapıp yapmayacağını sorayım mı? yoksa eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmeyeyim mi? eğer ikimiz birbirimizi aramazsak aynı kirayı yatırmaya devam etmem mi gerekir?

arama

  • müptezel dostoyevski  (24.07.20 23:10:52)
böyle durumlarda gönlünden kopan zam yapılıp zamlı yatırılır.
böylesi daha etik bence.

  • ayaklibalik  (24.07.20 23:29:49)
sözleşmenizde yazan neyse odur. sözleşmeler iki taraf için bağlayıcıdır. malik aramadı diye zam yapmadım olmaz. tefe-tüfeye göre yapın. sözleşme temmuz 2019 ise temmuz 2020 farkı %11.88, haziran 2019 ise haziran 2020 farkı %12.10

  • phonex  (25.07.20 00:10:40)
Durumun varsa gönlünce ensflasyon yap , donanımhaber ölücüsüysen , yapma.

  • docrivers  (25.07.20 02:35:53)
Tam aynı durumdayım, Ağustos da 13. Ay oluyor. Aramadi aramadım
2250 yolluyorum bundan sonra 2450 yollucagim

  • kleider  (25.07.20 04:10:45)
Phonex +1

Sözleşmeyi boşuna mı yapıyorsunuz? Zam yapmalısınız.
  • elorelia  (25.07.20 09:16:34)
Zam yapacaksınız tabiki, fırsattan istifade etmek olmaz. Adam iyi niyetli ki sizin yapacağınızı kabulleniyor demek ki. Benimki de aramadı, ben aradım dedim ben mi yapayım siz mi yapacaksınız zamı. O benim düşündüğümden daha az yaptı:) Dünyayı iyi niyet kurtaracak.

  • va  (25.07.20 09:46:21)
Geçen sene 2 ay sonra aramıştı, bu sene bu ayı zamlı yatırmalıydım ama yatırmadım, gelecek ayınkini zamlı yatıracağım, arayana kadar da bekleyebilirsiniz yada bana kalırsa hesaplayıp bir zam yapabilirsiniz.

  • atom karincanin torunu  (25.07.20 09:49:16)
birkaç ay önce bir duyuru vardı şimdi aramaya üşendim de, şöyleydi;

2-3 sene kirayı mülk sahibi aramadı sormadı diye arttırmadan oturmuş sonra eline avukattan bir tebligat gelmiş; artış oranlarına göre aradaki kira farkları + faiz + bundan emin değilim ama avukat ve dava masrafları vs.

duyurudan gelen cevaplar da phonex'in dediği yönünde, bu şekilde haklı bir talep olabiliyormuş. eldeki kontratta yazdığı için yeni dönem zammı falan.

bu okuduğum duyurudaki durumdan sonra bakış açım 180 derece değişti.

ben olsam bir önceki ayın farkını da açıklamada belirterek o şekilde yatırırdım.
  • jugador  (25.07.20 10:05:55)
kararımı verdim arkadaşlar. 2020 temmuz tüfe artış oranı %11.88'miş. kiram normalde 600tl. bu zam oranını eklediğimde 671tl yapıyor.

kiram temmuz 2019'da başladı. ben temmuz 2020 kiramı 600tl olarak ödedim. ağustos ayında ise hem temmuz 2020 farkını hem de ağustos 2020 farkını birleştirerek 742tl olarak ödeyeceğim. diğer ayları 671tl olarak ödeyeceğim. sanırım en doğrusu bu. zaten sözleşmede de tüfe oranında artış yapılır diyor.
  • nickini degistiren yazar  (25.07.20 13:58:48 ~ 14:01:17)