Komşu Şehirde Doktora Yapmak

Bursa'da yaşıyorum, ama İstanbul'daki üniversiteler daha cazip olduğu için orada doktora yapmayı düşünüyorum.

Sizce mümkün olur mu? Haftada 1 gün uzun bir yolculuk yaparak bu işi idare edebilir miyim?

muhtemelen hafta en az 2 gün ders olur. hafta da bir gün ders alır dersen. ders dönemi uzar.

  • helenart  (08.07.20 22:15:07)
Bursa-İstanbul arası hergün yolculuk yapan çalışanlar var. Hangi üniversiteye, hangi araçla/araçlarla yolculuk edeceğinize göre değişir durum :/

  • GoodMorningTeacher  (08.07.20 22:21:29)
GoodMorningTeacher +1

ünversiteye göre değişir. 4+4 8 ders almanız gerekiyor, normal şartlarda. siz 1 gün ders alırsanız helenart +1

iskenderundan uçakla gidip gelen gördüm y.lisans için.

belki yoklama almayan hocaya denk gelirseniz uzatmadan ders dönemini atlatmanız olasılık dahilinde.
  • fezagezgini_4  (08.07.20 22:24:58)
Benim okula Zonguldak'tan, Muğla'dan İzmir'den gelen sınıf arkadaşlarım var, Bursa ne ki. Önemli olan azim

  • howfaristhesky  (08.07.20 22:58:54)
bence daha çok hangi bölüm? bu daha önemli. doktora yolda geçmez çünkü özellikle temel bilim ya da mühendislikse.

  • superfluid  (08.07.20 23:42:11)
Komşu falan değil ist ankara arası yaptı bir arkadaşım.
Derslerin bir kısmı akşam olabiliyor. Belki konaklamadan tek günde 3 ders bile alabilirsiniz. Derslerin hepsini ilk yıl tamamlamak isteyip; konaklayacak olsanız bile unutmayın ki;

Akademik takvim 14-15 hafta, kimi bölümler ilk iki hafta ders yapmıyor yanda “okuma” arası veriyor. Bir hafta da bayrama vs ye denk gelse kaldı 11-12 hafta. Siz şansınızı zorlayı 3-4devamsızlık yapsanız eder 7-8 hafta. Doğru dürüst düzenleyip devamsızlık olayını güzel pay eder ve aşırı gaddar hocalara düşmezseniz bu kadar süre seyahat etmek gerekirse kalmak fayda/emek açısından gayet iyi.

Ayrıca covid-19 önlemleri ve online sistem olasılığı da aklınızda olsun.
  • jimjim  (09.07.20 12:45:04)