Polyester mı Pamuk mu? Kıyafet sorusu

Selam gencler, geçen gün bir tişört alayım dedim. LC Waikiki'den 25 TL'ye bir tişört aldım. Gardrobu tamamen yenilemeyi düşünüyorum,kalori markalardan almıyorum bu dönemde.

Neyse sabah yıkandım, Garnier roll-on sürdüm,
tişörtü giydim,giydikten sonra bir de Nivea sprey deodorant sıktım üstüne garanti olsun diye. Dışarda iki saat işim vardı. Hallettim işimi geldim,leş gibi kokuyor tişört,koltukaltı kısmı.

Aşırı terleyen ve ter kokusu sorunu olan biri değilim.Roll-on sürünce iki gün bile götürür.Bazen sürmediğimde olur. Gerçekten çok şaşırdım. Dedim bu kesin polyesteri fazla bir ürün.

Az önce sitesinden baktım,yüzde yüz polyester. 25 TL'ye tabi nolcaktı?

Soruma geleyim ben. Kıyafet alışverişinde Pamuk mu polyester mı dikkat eder misiniz? Gardrop yenileme işi sonbahar gibi olacak,alışverişlerimi yaparken pamuk olmasina dikkat mı edeyim? Yüzde yüz olması şart mı?

Her markanın etiketinde neyden yapıldığı yazar mı? Polyesterden başka hangi maddelerden kaçınmalıyız kıyafette? Çok beğendim yüzde 70 pamuk ve 30 polyester diyelim, yine de almayayım mı? Kahretsin ya;)

Kaliteli markalardan* olacak o ilk kısım.

  • ırene adler  (24.06.20 23:32:15)
imkan varsa %100 pamuk olmalı. %70 pamuk da fena değil. ama %100 polyester kötü baya

  • jelly bear  (24.06.20 23:47:07)
Markadan çok kullanılan malzeme önemli.
LCW internet alışverişlerinde açıklama kısmında bu yazıyor. Etiketlerde de hangi marka olursa olsun, mutlaka yazar.
Özellikle yaz aylarında tercih yüzde yüz pamuklu olmalı. Daha serin zamanlar için yüzde otuz polyester kabul edilebilir.
Pamuklu giyecekler çabuk buruştuğu için, bazı kişiler tercih etmiyor. Bu nedenle içine polyester katıyorlar.
Zamanında Decathlon'un internet sitesinden son derece ucuz yüzde yüz pamuklu tişörtler almıştım. Hala sıcak havalarda kullanırım. Çok memnunum.
Markadan önce sağlıklı giyinmek önemli.
  • pro9it9is9  (24.06.20 23:49:05)
ben ozel gun degilse, kumas cok resmi, dokumlu durmayacaksa pamuklu tercih ediyorum.

polyesterler bence guzel duruyor, kolay kolay burusmuyor, salas bol seylerde hos duruyor. ama dediginiz gibi cok terletiyor. yazin giymek cok cok zor onlari.

kisin giydigimde de icimde uzun kollu ya da kisa kollu pamuklu bir tsort giyerim, boylece polyester bedenime temas etmez ve terlemem ya da zararli degil o kadar.

polyester kumaslarin kimyasal daha cok icerdiginden dolayi cilde zarar verdigini ve bazi vitaminlerin bu kumas etkisiyle vucudunuzdan aktigi hipotenizi de hatirlatmak isterim.

imkan varsa pamuklu, pamuk orani yuksek olarabilir. vizkon da guzel (vizkoz degil, viskon)
  • damba  (24.06.20 23:57:35)
asiri dikkat ederim. mumkun mertebe 100% pamuk aliyorum. en az %90 pamuk degilse kesinlikle almiyorum.

  • crucio  (25.06.20 02:01:09)
Klasik ceket pantolonda polyester az oranda olmalı yoksa ütü tutmaz. Gömleklerin hepsi içinde aynı şey geçerli. Tişört ve pantolonda ise polyestere gerek yok. Polyester dayanıklı kalmasını ve ütüyü tutmasını sağlar. Pamuk nefes aldırır. Oranlara evet dikkat ederim. Yüz polyester oranı tişört için çok fazla. Birde deodorant yerine karbonat kullan.

  • Topalordek  (25.06.20 07:02:57)
polyester su emmesi düşük bir malzeme, bu yüzden çabuk kurur ama kötü kokuları tutabilir. lcw'de ucuz 14-15 tl'ye %100 pamuk tişörtler de var, ama outlet kısmında denk getirmek gerekiyor. ya da pazardan bile almak mantıklı olabilir, gerçi şu aralar covid tedbirleri nedeniyle pazarlarda kıyafet satışı yasak diye biliyorum ama. kıyafetlerde mümkün mertebe pamuk lifi oranı yüksek seçilmeli, ben çok dikkat ediyorum şahsen eğer iş-toplantı gibi bir yerlere giyeceğim bir gömlek-bluz değilse. ama pamuk da çabuk kırışır, polyester fazla kırışmaz, o durumda da kırışmaması gereken ciddi kıyafetlerde polyester tercih edebilirim. ama yine de polyester de değil de viskon (viskoz/rayon) daha tercih edilebilir. viskon lifler pamuk liflerinin kimyasal yolla işlenmiş hali, tabi yine de pamuk en doğalı ama kırışması pamuğa göre az ve tamamen sentetik lif olan polyesterden daha sağlıklı bence. o yüzden diyelim ki ciddi kıyafet alacağım, yine de polyester değil de viskon daha tercihim oluyor.

  • pasp  (25.06.20 09:03:39)
açıp etiketine çoğu zaman bakmam, kumaşa dokununca pamuk mu polyester mi ayırt edebiliyorum.

polyester hava almaz, teri emmez dolayısıyla çok terletir. birkaç tane polyester tshirtüm var, soğuk havalarda falan giymek için kullanıyorum. sıcaklarda imkanı yok giymem, giyemem.
  • reanarchy  (25.06.20 09:25:37)