[]

Cezvede köpüklü türk kahvesi yapmak hayal mi?

Ben bu türk kahvesi olayını hiç beceremiyorum; o yüzden de disardayken içerdim bir tek, şimdi malum corona yüzünden evdeyiz.

Dün taze kahve cektirdim; bugün yapayım dedim yine köpüksüz oldu. Her fincan için 1-1.5 tatlı kasigi koyuyorum. Kısık ateşte pişirmeye başlıyorum, önce bir tur köpükleri alıyorum sonra kaynayınca fincana döküyorum.

Bunun baska bir yöntemi, püf noktası var mı? Dışarda ictiklerimiz hep köpüklü köpüklü. Kırk yılda bir evde içeceğim diye makine de almak istemedim şimdi. Makinesiz olmaz mı? Teşekkür ederim şimdiden herkese.

 
her fincan için 1-1,5 tepeleme çay kaşığı olması lazım.
tatlı kaşığı çok fazla.
muhtemelen ondan köpürmüyordur.

bir de, "bir tur köpük almak" ne demek onu anlamadım.
ilk köpürdüğünde fincanların yarısına kadar koyacaksınız, sonra kaynatmaya devam edip yine kabardığında/köpürdüğünde fincanların üstlerini tamamlayacaksınız.

üst tamamlama kısmı için bir kere kabardığında ateşten kaldırıp tekrar kabartıp koyan da var.
 • blatta hiberna  (07.06.20 15:17:38 ~ 15:20:02) 
Blatta, onceden oyle yapıyordum yine kopurmuyordu. Annem kahve az geliyordur deyince miktarı arttırdım, yine aynı.


 • fraise  (07.06.20 15:20:00) 
tatlı kaşığı gerçekten çok fazla ama.
bir tepeleme, bir normal çay kaşığıdır normal ölçü.

bir de dediğim gibi kaynatma konusunda mı yanlış yapıyorsunuz acaba?
 • blatta hiberna  (07.06.20 15:21:55) 
kisik ateste soguk suyla pisirmeyi denemis miydin?


 • in vino veritas  (07.06.20 16:04:19) 
bir de yazmayi unuttum, eger ozellikle kumda kozde odun atesinde filan gibi reklamini yapip satmiyorlarsa disarda %99 makineyle yapiyorlar turk kahvesini o yuzden de bol kopuklu olabiliyor ama tabii yine de cezveyle de bol kopuklu olur yapabilince :)


 • in vino veritas  (07.06.20 16:08:19) 
ben kahveyi ilk suya ekleyince karistiriyorum bir daha karistirmiyorum.


 • durgunfoton  (07.06.20 16:35:29) 
Çok sevdiğim bir yaşlı teyzenin verdiği tavisyeye göre yapiyorum ben ve köpüklü oluyor bayağı. Cezveye suyu koyuyorum. Üzerine her fincan için 1 tatlı kaşığı kahveyi ekliyorum. Şekerli yapacaksam şekeri de kahvenin üzerine ekliyorum. Esas olay ise hiç karıştırmıyorum. Ne kahveyi koyduktan sonra ne de şekeri ekledikten sonra. Doğrudan ocağa alıp kopurunce fincanlara boşaltıyorum.


 • Amaranta ursula  (07.06.20 16:39:56) 
Disarida hepsi robusta cekirdek kullaniyor veya karistiriyor. Evde de kopuklu oluyor ama yani su kahve seker atip hunharca karistirip orta kisik ateste hic kopuksuz yapmadim biraz sasiriyorum acikcasi.

bu arada ne tür kahve çektirdin? tchibo'da türk kahvesine uygun kahve yok bana kalırsa(bizim damak tadımıza diyeyim yoksa gayet olur aslında) türk kahvesinin az kavrulmasının da köpüğe etkisi olabilir ve tchibo vs. gibi kahve zincirleri türk kahvesini olması gereken incelikte çekemiyor. bence asıl sebep bu iki şey. mehmet efendi gibi bir kahve alıp denedin mi hiç?
 • floydian  (07.06.20 19:42:59 ~ 21:02:43) 
Kaşıkla köpüğü alma olayı birkaç fincan kahve için yapılıyor genelde. Ya da köpüğü aldıktan sonra biraz daha kaynatıp, biraz daha köpük yapmak için. Köpüklü kahve yapabilenle yapamayan arasında yine gözlemlediğim kadarıyla gizemli bir fark yok. Kimisi fincana sakin şekilde döküyor ve köpürmüyor, kimi de bodoslama döküyor ama sıçraatmadan, köpüklü oluyor. Kahve miktarı biraz daha fazla olmalı ama.


 • IncredibleMau  (07.06.20 20:40:02) 
Ben önce suyu bayağı ısıtıyorum. Daha sonra 2 çay kaşığı kahveyi yalandan karıştırıyorum. Üzerinde krema gibi köpük birikiyor. Köpükleri aldıktan sonra kahveyi biraz daha pişiriyorum. Acı olmayan, haşlanmamış, bol köpüklü kahve :)


 • Caroline  (07.06.20 21:19:42) 
Ben şöyle yapiyorum hiç kopuksuz yapmisligim görülmemiştir:

- oda sıcaklığında su.
- bir fincan için tepeleme 1,5-2 kaşık (ağız tadına göre) kahve
- önce kahve sonra suyu cezveye boşalt
- hiç karistirmadan ocağa koy, kısık ateşte.
- zaten bir aşamada kopurdugunu göreceksin, o an ocağı kapat, cezveyi al, fincanlara dök kahveyi.
- afiyet olsun
 • encokbenisevinnolur  (07.06.20 21:54:21) 
ocağınızın ateşi nasıl? çok harlıysa hızlı pişiriyordur. kısık ateşte ve küçük gözde olması iyi olur.

soğuk suyla yapmak iyi oluyor. hatta maden suyu koyanları var (ben aradaki farkı anlamıyorum)
hiç karıştırmıyorum kahveyi pişerken.bir tur köpük de almıyorum. sadece pişince ocaktan alıp fincanın yarısına dek dolduruyorum. sonra cezveyi ateşe tekrar koyuyorum 2 ya da 3 saniye kadar. biraz daha kabarmasını sağlıyorum. (iş yerindeki abla böyle yapıyordu, ondan gördüğüm bir alışkanlık bu da, daha iyi olduğunu iddia ediyordu)

güzel oluyor.

bu arada @caroline'ın tarifi de modern bir yorum olmuş. ilgimi çekti.
 • dahinnotha  (07.06.20 22:39:08) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.