[]

french press kahve oranı

bir kupa kahve yapmak için french press'e ne kadar kahve konmalı?
internette araştırıyorum. 10 gr diyen de var 14 diyen var 18,5 gram var.
ayrıca yemek kaşığıyla ölçüyorum diyelim. bir yemek kaşığı kaç gram 5 mi 7 mi?
yani 2 yemek kaşığı mı 3 yemek kaşığı mı kahve koymalıyım?

 
ben küçük french press için 20 gr kahveyi ölçü kaşığı ile koyuyorum. bunu sen belirle, ben 20gr koyduğum kahveyi başkasına ikram edince 'ağır olmuş' dediğini biliyorum.


  • toucheamore  (04.05.20 22:15:51) 
damak zevkinize göre değişir. yemek kaşığının net gramını bilemeyiz. hacim sabit ama kahvenin yoğunluğuna göre kütlesi değişebilir.

bir kaç deneme yanılma ile damak zevkinize uygun tadı bulun. 2 kaşık ile deneyin, 3 kaşık ile deneyin. 15 gram yazıyor diye hep 15 gram koyarsınız, ama belki de 10 gram koyunca daha çok zevk alacaksınız.
  • fezagezgini  (04.05.20 22:16:55) 
Orta boyutta french prese iki tatlı kaşığı kahve ile en üste kadar su koyup büyük kupa kahve çıkartıyorum.
Kahvem Tchibo guatemale grande ( orta sertlikte)

  • koyusiyah  (04.05.20 22:29:25) 
1 porsiyon espresso 7 gr yani bir tatlı kaşığı dolu doluya kadardır.
aynı ölçeği her kahve için kullanabilirsiniz.
yemek kaşığı koymayın fazla gelir bir fincana.
  • ozdek  (04.05.20 23:01:58) 
çok ince formülasyona gerek var mı bilmiyorum, ben uğraşamam.

bir büyükçe fincana bir yemek kaşığı, benim için ideal lezzeti veriyor, ha bazen koyma şeklime göre üç beş gram oynarsa da oynar.

bence daha önemlisi kaynar su dökerek kahveyi yakmamak (fokurdamasının bitmesini beklemek), evvelden fincanı ve pressi sıcak suyla ısıtmak (zaten kaynamayan su ve üzerine soğuk kaplar ile iyice soğuyor 4 dakika sonra, ve bence kahve konduktan sonra uzun uzun karıştırmak kahveyi özdeşleştirmek güzel sonuç veriyor.
  • theos ek mekhanes  (05.05.20 01:45:00) 
Tchibo'nun pakedinde, 125ml kahve için bir dolu yemek kaşığı şeklinde tarif var.

ben 350ml'lik french press'i doldurmak için 2,5 tatlı kaşığı koyuyorum (tarife göre yemek kaşığı koymam gerekirdi). ilk başta gözüme yine de çok gelmişti ama bence tadı normal oluyor.

Önemli olan koyarken ölçmek ve bilmek. 2-3 sefer sonra idealini buluyorsun. Kahveye göre de değişiyor bir miktar bence.

Benim pişirme yöntemim şöyle: sıcak suyla french press'i doldur ve ısıt, sonra bunu fincan'a aktar, o da ısınsın.
Kahveyi french press'e yok, üzerine yavaş yavaş sıcak suyu koy. Karıştırma, 2 dk. bekle.
2 dakika sonra karıştır, 3 dakika daha bekle.
Bas ve fincana boşalt.

Daha fazla bekletince daha acı ve tatsız oluyor. Çok bekletmek iyi değil. O yüzden fazla yapayım, iki seferde içerim deme.
  • burfak  (05.05.20 13:00:02) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.