Çalışmadığımız günler ve maaş

Olağan durumlarda cumartesi yarım gün çalışıyorduk. Malum sebeplerden çalışmadığımız günler oldu bu ay içerisinde. Ay sonunda maaşımızı eksik mi alacağız?

Not: Çaylağım.

sokağa çıkma yasakları sizin sorununuz değil.

ayrıca bu gibi iş kanununu ilgilendiren konulardabilgi seviyesi yerlerde olduğundan yazayım.
haftada 45 saatlik bir sözleşmeniz varsa ve bunu doldurmadıysanız işveren sizden telafi çalışması isteyebilir. bu genelde uygulanmaz ama kanun böyle. yani çalışmanız gereken saatleri telafi eden günde 1 saat fazla çalışın diyebilirler. demeyebilirler de sonuçta bu kısmı işverene kalmış.

ülkemizde bayram vs de denk gelen kısımlar hep tatil gibi algılanıyor ama aslında telafi çalışması yaptırılabilir. sonuçta adam size 45 saat çalışmanız için para ödüyor.
  • ozdek  (26.04.20 21:41:13)
Bizdeki durumu yarın sorup, öğreneceğim. Diğer şirketlerde işleyiş nasıl oluyor bunu merak ediyorum. Kesinti olursa yasal çerçevede hak iddia edemiyorum sanırım.

  • mekaniker  (26.04.20 21:57:01)
@ozdek, hocam hangi memlekette yaşıyorsun? İşyeri sahibi falansın herhalde.

Resmi tatiller(Dini bayram ve ulusal bayramlar dahil) işçiden ücret kesintisi yapılamaz. Bu yüzden resmi tatildir. Resmi tatillerde işçi çalışıyorsa o gün için zamlı mesai ücreti ödenir. Bu senelerdir böyleydi hala böyle.

Sokağa çıkma yasağı hakkında fikrim ve bilgim yok. Bize de bir şey söylenmedi aybaşı göreceğiz.
  • Karmaşıklık  (26.04.20 22:21:38)