1000 sayısını cümle içinde yazıyla yazma saçmalığı

öncelikle derdime hallenmek isteyen varsa hep birden dalmayalım. sıraya girelim lütfen :D

özellikle "bin" sayısının yazımıyla alakalı gazete ve internet sitelerinde gördüğüm ama anlayamadığım -bence- bir saçmalık var. diyelim 1500 geçiyor cümlede. adam bunu "bin 500" diye yazıyor. yazım kılavuzuna baktım durum şöyle:
tdk.gov.tr

hani 3500 yazarken 3bin 500 yazmak tamamdır da (yukarda tdk da öyle demiş) öbür türlü 1500 yazarken "bin 500" diye yazılınca çoğu zaman o "bin" görünmüyor bence. bir tek bana mı saçma geliyor bu ?

o kadar saçma değil. ilgi çekmek için kullanılır genelde sayıya. Ve sanırım başarılı oluyor. ON BİN hasta- 10.000 hasta.

  • Techsavvy  (20.04.20 19:21:14 ~ 19:22:05)