[]

kötü senaryoyu düşünelim. korona...

diyelim korona olduk.
en iyi hizmeti almak için hangi hastaneye gitmeli sizce?
yer: ankara.

(arkadaslar bunu acma sebebim. yogunluktan iyi sağlık hizmeti alamama durumu. ne bileyim belki solunum cihazı yetmez falan)

 
öyle bir yoğunlukta hastane seçip gidebileceğini mi düşünüyorsun cidden? italya'da kapasite yetmediği için doktorlar hangi hastayı makineye bağlayacaklarına karar vermek ve diğerlerini ölüme terk etmek zorunda kalıyorlar. atıyorum ankara'da 3 bin tane makine olsun, solunum için bu makineye ihtiyaç duyan hasta sayısı ise 5 bin olsun. herhangi bir hastaneyi tercih edip de tedavi görebileceğini mi düşünüyorsun gerçekten?

corona'nın yol açtığı paniğin sebebi tam olarak bu: sağlık sistemi çöküyor ve cumhurbaşkanının oğlu falan değilsen kimsenin umrunda bile olmuyorsun. çünkü hepimize yetecek kadar ekipman veya doktor kalmıyor hasta sayısı çok fazla olduğu için.
  • der meister  (27.03.20 00:11:27) 
kimsenin umrunda olmayacaksın+1

yapılabilecek tek mantıklı şey henüz hala vakit varken, bağışıklığı çeşitli metotlarla ve desteklerle max seviyeye çekmek. hastalanma halinde bir ihtimal kurtulabilmek için.

zaten görüldüğü üzere şu anda bile; sistem çökmemişken yani, iyileştirme oranımız çok çok düşük.
  • rewlack  (27.03.20 00:36:35) 
son olarak seni zaten 112 ambulansla gelip alacak, beni geçerken şu hastaneye bırakıverin falan diyemeyeceksin.


  • rewlack  (27.03.20 00:37:19) 
Seçme şansı olmayacak.
Solunum cihazları da zaman içinde yetmeyecek zaten.

  • pro9it9is9  (27.03.20 01:37:49) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.