İş Başvurularında Peşinen Şu Kadar Maaş İstiyorum Demek Saçma Mı?

Arkadaşlar, bir iki defa gittim görüştüm ve maaş beklentimi söyledikten sonra geri adım attı şirketler. Ne oldu, vakit kaybı? Şimdi, dünyanın en süper işi de olsa şu an aldığım maaşın altına çalışamam, bu benim kuralım. Acaba diyorum artık başvurunun yanında ön yazı arasına bir de maaş beklentimi sıkıştırsam? Veya iletişime geçenlere "şu an bu kadar alıyorum, dolayısıyla maaş beklentim bunun üzerinde olacaktır" gibisinden bir şeyler söylesem profesyonelliğin dışına çıkmış olmam değil mi?

telefonlar aradıklarında söyle işte, maaş konusu benim için önemli ve bu konuda birkaç kötü tecrübe yaşadım, aşağı yukarı bir paket alabilir miyim de. bunu diyince sana soracaklar zaten sen ne bekliyorsun diye, o zaman söylersin. asıl profesyonellik bu zaten, niye dışına çıkmış olasın. sadece üslubun önemli, sizin de vaktinizi almak istemem gibilerinden söylersen yadırgamazlar.

  • Bruce  (16.03.20 20:59:46)
sektörünüzde az çok hangi firmanın beklentinizi karşılayacağını biliyor olmanız lazım diye düşünüyorum. bence dünyanın nerseinde olursa olsun cv ye maaş beklentisini yazmak ilk başta negatif algı bırakır. iş görüşmesine gitmekten sıkıldıysanız telefonla iletişime geçtiklerinde maaş düşündükleri pozisyon için maaş skalasını ve yan hakları mesela servis/yemek vb.. gibi şeyleri sorabilirsiniz. ben şu parayı istiyorum yerine daha kibar olur bence. vercekleri yanıta göre gidip gitmemeye karar verirsiniz.

  • morcivert  (16.03.20 21:59:31)
Aslında olması gereken şirketin aralığı ilanda belirtmesi. Ama maalesef Türkiye profesyonel bir ülke değil.

  • black mamba  (16.03.20 22:18:31)
@black mamba +1

CV'ye yazmıyorum da ilk konuşmada söylüyorum, uyuşmayacaksak niye uzatalım muhabbeti.
  • plutongezegendegilmi  (16.03.20 23:55:27)