Sigaraya bağımlı olmadan günde 2-3 tane içen yok mu?

aşağıda zararları sorulmuş, yine aynı cevaplar gelmiş. zararlarını değil bağımlılık olayını soracağım ben.

düzenli olarak günde 2-3 sigara içip bunu artırmayan yok mu? ben çok uzun süre haftada 1 paket sigara içtim ve "günde 1-2 tane içiyorum" dediğimde istisnasız her aldığım cevap, "hep öyle derler, artar o" oldu.

yaklaşık 10 yıl boyunca sigarayı hep ara ara tükettim ama hiçbir şekilde artmadı. yeri geldi paket aldım dediğim gibi 1 haftada bitirdim. yeri geldi 5-6 ay hiç içmedim. yeri geldi otlakçı oldum günde 1 tane içtim, 3-4 gün içmeyip sonraki gün 4-5 tane içtim. bir günde en çok tükettiğim dönemde 2 hafta boyunca arkadaşımda kaldım günde 15'e yakın içtim, tiksindiğim için ordan dönünce aylarca bir tane bile içmedim. en son geçen ay corona tehdidinden dolayı tamamen bırakma kararı aldım ve ağzıma sürmedim, canım da istemedi. bundan sonra içmeyi de düşünmüyorum açıkçası.

bu anormal bir şey mi? neden herkes imkansız gözüyle bakıyor bu duruma?

2-3 tane değil de günde ortalama 5-6 tane içiyorum, o da mesai saatlerinde. Sabah molası 1, öğle arası 2, öğleden sonra molası 2 olmak üzere, bazen de evde 1 tane oluyor. Ama bunlar rutinde böyle, dışarı çıktıysam bara falan, o zaman artıyor, gecede 1 pakete yükseldiği bile oldu öyle durumlarda.

Bu arada geçmişte en uzunu 7-8 ay civarı olmak üzere 3-4 kez bırakma denemelerim olmuştu. Geçen yıl son denememde baktım ki sinir krizleri yaşatıyor, en azından kontrol altına alayım dedim, ve bu tempoyla devam ediyorum.
  • zwiegesprach  (14.03.20 18:43:38)
Aynı durumda olan birkaç tanıdığım yıllar içinde bağımlı oldu.

  • Mirket  (14.03.20 18:44:47)
Bizim bir aile dostumuz (40 yaş üstü) ben kendisini bildim bileli (15 yıldan fazla) günlük ortalama 2-3 sigara içiyor. Geçmişte babası evdeyken içemediği için günlerce sigara içmeden durduğu da oluyordu, bir yere yatılı gittiyse ya da babası evde yoksa günde yarım pakete vardığı da. Liseden beri sigara içiyor kendisi bildiğim kadarıyla. Yani tam olarak dediğiniz gibi bir sosyal içici. Her zaman paketi vardır ama onun. Ancak bence onun bağımlı olmadığını söylemek doğru olmaz. Bu da böyle bir bağımlılık sonuçta.

  • okuyamıyom ben ya  (14.03.20 19:04:11)
Ben de yıllardır sadece alkol ortamında 3-4 tane ya da arkadaşlardan otlanarak bir iki tane içerim. Tiksiniyorum zaten sonra içmiyorum bi süre. Bağımlı falan olmadım ama her gün 2-3 tane zaten bağımlılık bence. HER GÜN sonuçta.

  • influx  (14.03.20 19:10:25)
Yılda 1 paket kadar içiyorum.

  • kisa  (14.03.20 19:13:58)
Ben yaklaşık 7-8 senedir günde üç dört tane içiyorum. Çok abartırsam beş en fazla. Bazı günler içmeyi bile unuttuğum oluyor. Ya da günde bir tane içtiğim. Paket sürekli alıyorum ama, başkasında istemiyorum. Ve tek bir gün bile beş altı sigaradan fazla içtiğim olmadı.

Birde paket taşımayı sevmediğim için iş yerinde ve evde birer paket bırakıyorum.
  • lana del rey  (14.03.20 19:16:00 ~ 19:17:37)
ben öyle içiyordum, maddi sebepler ve içtiğim sigaranın tadının bozulmasından ötürü bıraktım. neden içilmesin anlamıyorum. ben de saat başı sigara yakanlara şaşkınlıkla bakıyorum. hiç de imkansız değil. bu tamamen sigaraya yüklediğin anlama bağlı.

  • fyodor fyodorovic  (14.03.20 19:19:22 ~ 19:20:01)
sınav haftalarında içiyorum sadece

  • leave no man behind  (14.03.20 19:19:25)
ben. haftada bi kaç tane içerim. nadiren abartıp arttırdığım da olur. arkadaş ortamında da içerim. bazen de haftalarca içmediğim oluyor. eksikliğini hissetmedim. son aylarda ayda bir kaç taneye düşmüş. onu da bağışıklığım düştüğü için içmiyorum pek.

  • piranase  (14.03.20 19:22:33)
Hafta ici belki bir iki tane icerim ya da icmem.

Hafta sonu gene 1-2 icerim icmem.

Yillardir boyle.

Niye insanlar inanmiyor ben de bunu anlamiyorum.

Illa bi yerde basliyosun.net yazan arkadas kacinci yilda oldugunu da soylese de mesela onlem alalim madem :)

Bazilarimiz boyle inanin artik :)
  • Flipsflops  (14.03.20 19:24:50 ~ 19:26:16)
yıllardır günde 1-2 taneden fazla içmiyorum, bazı günler hiç içmediğim de oluyor.
çok sigara içen biriyle buluştuysam 5-6’ya çıkıyor ama böyle zamanlardan sonra günlerce içmiyorum.
imkansız bir durumu yok. normal bence, gayet oluyor.
  • ozgur bir kusun hatirati  (14.03.20 19:25:07)
ben ve annem.

annem kislari haftada 1-2 sigara yazlari da gunde 3-4 sigara seklinde hayatinin son 30 yilini gecirmis.

ben arada 3-4 ay icmiyorum sonra gunde 1-2 bazen haftada 1-2 ama tamamen birakamiyorum. denedim calismiyor.
  • Sebastian  (14.03.20 19:28:34)
O da bagimlilik

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (14.03.20 19:53:01)
Aynı durumdayım. Bazen param olmadığında ya da dışarı çıkmaya çok üşendiğim zamanlarda canım çok çekiyor. "Amaaan neyse." diyip unutabiliyorum bir iki dakikaya. Millet de bana imkansız gözüyle bakıyor ama bu istek artmadı bende hiç aksine azaldı. Dün hazır dışarı çıkmışken bi paket alayım bi hafta götürsün beni dedim şu an çöpe atmak üzereyim zerre keyif vermediği için.

  • nolmus yani  (14.03.20 20:28:23)
Oyle insanlar var ama genelde hic bagimli duruma gecmiyorlar. Sizim gibi bir paket icip bu hale gelebilen asiri nadirdir cunku reseptorler eski haline donemeyebiliyor. O nedenle insanlarin oyle bir sey olmaz demeleri normal. Her kullanicinjn arzu ettigi sey sizim durumunuz

  • red g  (14.03.20 22:03:14)
Tebrikler, ben hiç böyle yapamıyorum. Bırakıyorum diyorum, o içmediğim bi günün sigarasını da içiyorum.

  • valarmurgulis  (15.03.20 00:34:12)
Ben de sen gibiyim. Aylarca hic icmiyorum. Arada ortam oluyor alkolle falan iciyorum. Sonra yine icmiyorum. Gun icinde hic aramam, durduk yere canim cekmez. Dışarıda arkadaslarlayken canim isterse iciyorum ama. Suan paket aldim mesela arada kahve sigara yapıyorum. Bu bitince yine içmem. Paketi de muhtemelen bir iki ayda bitiririm.

  • veritaslibertas  (15.03.20 01:05:27)
günde 2 3 tane içmeye bağımlı oluyosun hocam işte :)

  • Tears of Devil  (15.03.20 01:23:41)
günde maksimum 4 içiyorum ama bazı geceler dozu kaçırıyorum ama sonraki günler içmiyorum.

  • guitarissimo  (15.03.20 02:04:09)
ayda 4-5 tane içiyorum.

  • aziz dostum jack  (15.03.20 03:30:38)
annem. sosyal icici. sosyal icici dedigim de evin balkonunda iste misafir olunca icer. sebep de misafirin icmesi aslinda. onlara katiliyor iste. bu da haftada veya iki haftada 2-3 tane sigara demek.

  • baldur2  (15.03.20 04:29:16)
10 yıldır günde 1-2 dal içiyorum.

  • kanlakarisikyagmur  (15.03.20 13:54:02)