[]

Şehitlik konusu

Bu konuda bilgisi olan var mı? İdlib deki savaşta ölenler şehit oluyor mu? Sonuçta iki taraf da müslüman. Diğer taraftan ülkesi yıkılmak istenen kişi esat değil mi?
 
Islam'a inanıyorsan çok da mantıklı bir açıklamaya ihtiyacın olduğunu sanmıyorum. Herkese şehit de geç.

Tüm bunlar zırvalık tabi.
  • fobfilm  (29.02.20 14:26:12) 
Hz. Ali kendisine karşı savaşıp da ölenler için "bunlar bizim kardeşlerimizdir" demiştir, iki müslüman arasında savaş çıkması durumunda araya girip barıştırılmalarıyla alakalı ayetler var, barış mümkün değilse savaş mecbur çıkar.

İki müslümanın savaşması taraflardan birini küfre düşürmez, herkes kendi günahınca yargılanır. Savaşan iki tarafın da imanlı öldüğü sürece cennet ehli olduğu alimlerce kabul edilir.

Fakat şehitlik meselesini çözemedim, araştırmaya devam edeyim.
  • John Bloor  (29.02.20 14:37:18) 
islamın bir şablonu yok. din hukuk kuralları gibi olaya göre değişen sonuçları var. hz ali zamanında iki müslüman grup savaştı iki taraf da şehit dendi buna mukabil hazreti peygamber zamanı harbe giden biri öldü ama şehit olmadı. bizim şehit söylemimiz tamamen iyi niyet biz öyle kabul ediyoruz gerisini allah bilir


  • yeliz adeley  (29.02.20 14:49:51) 
şehitlik kavramı, aslında hristiyanlığın başlangıcına kadar gider.
bildiğim kadarıyla, şehitlik kavramı ilk olarak hristiyanlarca kullanılıyor ve hristiyanlığı yaymak üzere yola çıkıp bu uğurda canını veren insanlar, şehit olarak tanımlanıyor.
daha sonraları, kavramın insan zihninde uyandırdığı güçlü çağrışımları fark eden devletler, bu kavramı kendi amaçları ve siyasetleri için kullanmaya başlıyorlar.
bu dönemden sonra, farklı, farklı devletler kavramın dini içeriğini kendine göre revize ediyor ve kendi askeriyesinin temel kavramlarından birisi haline getiriyor.
  • pangea  (29.02.20 15:50:55) 
bildiğim kadarıyla eğer Savaş İslam için yapılmış bir savaş değilse Şehitlik olmaz.

ama öte yandan niyete de bakılır.
- vatan savunması olabilir
- yangından insan kurtarırken ölmek olabilir
- boğulan ve depremde ölenler de şehit sayılabiliyor.

cennette peygamberden sonra gelen şehitler İslam şehitleri. onun dışındaki şehitler farklı şehit.
  • tabudeviren  (29.02.20 22:45:52) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.