[]

bu olaylar yüzünden gözüme uyku girmiyor kafayı yiyeceğim

Abi şu anası hakim babası savcı olan suç makinesi,azılı katil,ruh hastası psikopat varya serbest bırakılan... annesinin twitter ve instagramda komik biçimde oğlunu savunması... ayrı ayrı suçlardan bir sürü dosyası olan bu tipin serbest bırakılması falan beynimi kemiriyor bu düşünceler.Yarın işe gideceğim ama sırf şu olay ve yüzüne kezzap atılan kız konusu tadıımı kaçırdı ya.Kolay kolay sinirlenmeyen ve etkilenmeyen insanım ama gözüme gram uyku girmiyor günlerdir.Aşırı kin ve nefret doluyum şuan.İnsanlar nasıl bu kadar rahat ve tepkisiz takılıyor anlamıyorum.
 
Türkiye'ye hoşgeldin.
Üzücü olan şu: 20-30 yıl önce burası daha iyi bir yerdi. Belki olumsuzluklar yine vardı, daha fazla vardı hatta, ama durum bu kadar umutsuz değildi.

 • ebabil curnatasi  (10.01.20 05:54:42) 
Normalde zaten ülkede yaşanan her olayın ayrı bir skandal değeri var hocam. Beyin, belirsizlikten hiç hazzetmez; dolayısıyla ya bu durumları çözmemiz lazım ya da duyarsız hale gelmemiz. Biz, uyum sağlayıp yaşamımızı sürdürmek için bunlara duyarsızlaşmak zorunda kaldık. Bazı olaylar, şahsi yaşamımızda da yansıması olduğu için bizi daha çok etkiliyor, bazılarına daha tahammüllü yaklaşabiliyoruz.

Sosyoloji haddim değil ama düşüncem çözüm kısmının toplumsal bir olay olduğu, kişisel bazlı olmadığı yönünde. Yani bizim (zaten olmayan) işi gücü bırakıp sizin örneğiniz başta olmak üzere doğa katliamlarını durdurmamız, aşırı süper über helal para ile bebeğine tek taş alanları sorgulamamız (qısqanıyorum :(((), Yunanistana verdiğimiz adalara bir bakıvermemiz, tecavüze "bir kereden bir şey olmaz" diyenlere "sen hayırdır" diyebilmemiz vs gerekiyor. E o kitlesel olma trenini de kaçırdık ülkecek.
Gerçekten her yerden ilkelerin sallandığı, hiçbir sabitemizin kalmadığı, zaten halkın çoğu somut dönemdeyken soyut kavramların iyice içinin boşaltıldığı bir dönemdeyiz. Aslında sağlıklı olan sizin tepkiniz, aslında gözümüze uyku girmemesi gerekiyor (ki temeli ekonomik olan farklı sebeplerle de olsa girmiyor) ama maalesef aşırı empati bize zarar verdiği zaman duyarsızlaşmayı öğrenmek zorunda kalıyoruz. Bağırsakları çıkmış bir insan, düz vatandaş için travmatize ediciyken doktorlar buna duyarsızlaşmak zorunda mesela çünkü her iç organı çıkmış insan görüp uykusuz kalsalar kendileri zarar görürler. Aynı mantık.

Neyse çok dağıttım. Benim kendi çapımda bulduğum çözüm şu: Kendi sabitemi belirlemek, olabildiğince bağlı kalmak. İlkokul öğretmenlerimiz hep "ne iş yaparsanız yapın, en iyisini yapmaya çalışın" derdi ya bize. Beni dark side'a geçmekten koruyan kısım bu diye düşünüyorum. İdealistliği geçince de mizah diyorum. Belki kaç çocuk yapacağımıza, ne izleyeceğimize, ne zaman nerede olmamız gerektiğine, "rakı" kelimesinin sansürlenmesine karışabilirler ama günlük mizaha karışamazlar.

Hiç uyuyamazsanız, kaygılarınız aşırı artarsa maalesef ki psikiyatriyi öneriyorum, kişisel olarak değiştiremeyeceğiniz şeylerden dolayı kendinize işkence etmek yerine bari duyarsızlaşıp aramıza gelin diye.
Kolaylıklar dilerim.
 • mor bembombom  (10.01.20 09:03:35) 
kimler hangi suçlardan serbest kalıyor, açık cezaevine çıkıyor ve halen insanlara baskı yapmaya devam ediyor bilsen? hakimin savcının suçlunun hangi ortamda ne durumda yaşadığından haberi yok, karar verme yetileri yetersiz incelemeler yetersiz, eğer güçsüzsen ezilmeye devam. bir adalet bakanlığı p. olarak söylüyorum vay ki vay halimize. ülkenin düzelmesi için eğitimden önce adalet sisteminin düzeltilmesi lazım.


 • mikahakkinen  (10.01.20 09:04:23 ~ 14:23:08) 
Bu olaylar ABD, Fransa, İsveç dahil dünyanın her ülkesinde olan şeyler.. Rahat uyu, insan türünün bunları yapması gayet normal, nefsinde var.


 • plastic_angel  (10.01.20 09:16:57) 
Hocam uykularını kaçırdıysa kezzap atılan kıza ulaşmaya çalış bir ihtiyacı var mı diye sor


 • fezagezgini  (10.01.20 09:40:25) 
Ben de Wikipedia yasağına katlanamiyorum. Anayasa mahkemesini takmiyorlar yahu.


 • prizmatik  (10.01.20 11:14:50) 
serbest bırakılması ceza almayacak anlamına gelmiyor ki, neden ilgili ceza kanununa göre tutuksuz yargılanması icap eden her şüpheli hakkında hüküm çıkmadan infaz peşinde olunuyor ben de bunu anlamıyorum. kanunlar böyle, çoğu batı ülkesinde de böyle. hatta tr'ye göre daha kapsamlı bir şekilde abd'de kefaletle serbest bırakılma dahi var. 20-30 yıl önce daha iyi bir yerdi denilmiş, komik bile değil. 20-30 yıl önce faili meçhul bir çok cinayet işleniyordu bu ülkede.


 • Improbable  (10.01.20 11:27:17) 
türkiye'de normal, anormal; anormal ise normaldir çoğu zaman.
klübe hoş geldin dostum.

 • pangea  (10.01.20 11:27:32) 
Türkiye 20-30 yıl önce çok daha medeni bir yerdi. Hukuk bu kadar rahat cignenmiyordu. Üniversite sınavlarında hile yapılmıyordu. Seçimlere tüm partiler aşağı yukarı eşit şartlarda giriyordu.hukumeti elestirebiliyorsun diye kimse hapse atılmıyordu. Seçim sonuçlarını herkes evinde TV'den izliyordu. Şimdiki gibi sandık başlarında nöbet tutulmak zorunda kalınmiyordu.


 • prizmatik  (10.01.20 12:35:41) 
Eskiden faili meçhuller vardı, şimdi faili belli ama yargılanmayanlar var.


 • prizmatik  (10.01.20 12:48:00) 
@prizmatik paralel evrenden yazıyorsun galiba.. Türkiye hiçbir zaman medeni değildi, bilgiye ulaşım daha kolay olduğu için şu an sonuçlara çok daha hızlı ulaşabiliyorsun. Yoksa herzamnki bildiğimiz bok çukuru burası.


 • plastic_angel  (10.01.20 12:48:33) 
@plastik bu güne göre daha medeni idi yazdım, okumuyorsunuz ki :) bir çok alanda gerileme var, çok az alanda ilerleme var, toplamda gerileme var.


 • prizmatik  (10.01.20 14:32:00) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.