Bu şiir Nietzsche'nin mi?

Bana pek onunmuş gibi gelmiyor ama teyit etmem lazım.

HAYAT...
Gidene kal demeyeceksin. .
Gidene kal demek zavallılara,
Kalana git demek terbiyesizlere,
Dönmeyene dön demek acizlere,
Hak edene git demek asillere yaraşır.
Hiç kimseye hak ettiğinden fazla değer verme, yoksa değersiz hep sen olursun...
Düşün kim üzebilir seni, senden başka?
Kim doldurabilir içindeki boşluğu, sen istemezsen?
Kim mutlu edebilir seni, sen hazır değilsen?
Kim yıkar, yıpratır, sen izin vermezsen?
Kim sever seni, sen kendini sevmezsen?
Her şey sende başlar, sende biter...
Yeter ki yürekli ol, tükenme, tüketme, tükettirme içindeki yaşam sevgisini...
Öyle bir hayat yaşadım ki cenneti de gördüm, cehennemi de.
Öyle bir aşk yaşadım ki tutkuyu da gördüm, pes etmeyi de.
Bazıları seyrederken hayatı en önden, kendimi bir sahnede buldum,
Oynadım.
Öyle bir rol vermişlerdi ki okudum okudum anlamadım.
Kendi kendime konuştum bazen evimde, hem kızdım hem güldüm halime.
Sonra dedim ki söz ver kendine;
Denizleri seviyorsan, dalgaları da seveceksin,
Sevilmek istiyorsan, önce sevmeyi bileceksin,
Uçmayı biliyorsan, düşmeyi de bileceksin,
Korkarak yaşıyorsan, yalnızca hayatı seyredeceksin..
Öyle hayat yaşadım ki son yolculukları erken tanıdım.
Öyle değerliymiş ki zaman,
Hep acele etmem bundan.
Anladım.

sanmıyorum. can yücel'in şiiri diye ortalıkta dolaşanlardan hallice bir şey. nietzsche'nin şiirleri ve aforizmaları kitapları var elimde almanca olarak yazılmış ve hiç böyle bir şey okumadım.

  • viyana kangurusu  (19.12.19 15:38:01)
nietzsche'nin şiirlerini hiç okumadım ama "gidene kal demeyeceksin" gibi keko bir mısrayı bu adam yazmış olamaz.

  • sir gawain  (19.12.19 16:00:36 ~ 16:00:52)
Şebnem Ferah'ın şarkısı değil miydi bu? Seneler seneler önce böyle bir geyik vardı, Şebnem Ferah Niçe'den esinlenmiş vs. diye. Bence de Niçe'ye ait değil. İngilizceye çevirip aratınca sonuç çıkmıyor.

  • zwiegesprach  (19.12.19 16:37:21)
Şebnem Ferah’ın Korkarak Yaşıyorsan sözleri kısmen. Zamanında Hıncal Uluç bile Niçe şiiri diye yayımladı ama Şebo’nun şarkısı fakat başı böyle değildi. Sanal ortamda kolajlamışlar gibi geldi

  • cemallamec  (19.12.19 18:03:13)
imdi, Nietzche'nin hayatının son zamanlarında aşırı zekadan şirazesinin kaydığını biliyoruz; lakin o haldeyken bile böyle bir şiir yazmaz posbıyık!
Hele, hele HAYAT diyip ardından üç nokta koyocak ardından da "gidene kal demeyeceksin" cümlesini yazacak...
hadi dedim, belki lisede yazmış olabilir mi; ama bu adamın lise talebeliği de bizim anadoluda'ki çoğu prof'a denk olduğu için ı-hıh! imkanı, yolu, yordamı yok, bu şiirin yazarı Nietzche olamaz.
  • pangea  (19.12.19 19:34:08)
Öyle bir hayat yaşadım ki cenneti de gördüm, cehennemi de.
Bu mısradan sonrası onun evet . Öncesini bilmiyorum.Salome'ye yazmıştı sanırım.

  • Godless  (19.12.19 20:35:56)