Vahşi batıda soğuk bira nasıl oluyordu

Western filmlerinin klasik repliklerinden biridir barın çift kanatlı tahta kapısını açıp içeri giren üstü başı toz toprak içinde kalmış boğazı tahta gibi kurumuş kovboy genelde kel göbekli olan barmene hey barmen bana buz gibi bol köpüklü bir bira ver der iyi de buzdolabı yok buz gibi bira nasıl oluyor bira nasıl soğutuluyordu

iki yolu var. buz gibi olmasi icin buz magaralarindan buz alinip tasinmasi lazim. ama bu saniyorum cok kullanilan bir yontem degil. keza magaralarin bulunmasi, sehirlere yakinligi vb. gibi etmenler var.

bunun yaninda nehirlerde islatilmis hasir cuvallarla icecekleri soguttuklarini okumustum. bu durumda da soguk biradan ziyade serin bira ictiklerini zannediyorum.

edit: asagidaki linkte okumusum. ilgiliyseniz gayet guzel iceriklere sahip dayinin sitesi.
  • tanaka  (19.12.19 06:02:19 ~ 07:29:23)
  • kisa  (19.12.19 06:21:55)
Eski insanlar (aile büyüklerimden dinledim) sepetle kuyuya sallandırırmış soğutmak için.
Tabi, ip kopup da bilyeli gazozların aşağı düştüğü olurmuş ):

  • pro9it9is9  (19.12.19 11:46:53)
eskiden buz dolabı olmadığı için onlara göre güneşin altında sıcak olmayan şeyler soğuk kabul ediliyor.

eski hikayelerde geçer çölde falan nemli beze sarılarak muhafaza edilmiş aslında sıcak olmayan suları, böyle nasıl soğuk tutabildin diye sorarlarmış.
  • efruz  (19.12.19 12:39:22)
viski olmasin o dedigin? shot bardaginda kafaya vurmalik dandik viski.

  • alperz  (19.12.19 13:13:52)