acemi pythoncuya yardım !

ya 2 tane sorum var. ama örneklere bakarak bile içinden çıkamadım. cevap veren veya yönlendirme yapan olsa ne kadar süper olmaz mı yha :))

1-bir python fonksiyonu yazınız. Bu fonksiyonun argümanı yildiz bir tam sayıdır. Fonksiyondan istenen yildiz sayısına bağlı olarak ekrana yıldızlar yazdırmasıdır. örneğin 3 yazınca bu çıkıyor mesela. (bkz resim).

(burada şunu yakaladım. 3 yazınca yatay kenar 6, dikey kenar 5 oluyor. 2k ve 2k-1 yani. ama içerideki diamond şeklinde olan boşluğu nasıl bıraktıracağımı anlamadım.) bu arada 3 sabit değil. yani 5 yazarsam aynı kurala göre daha büyük bir diamon oluşturacak. kullanıcıdan alacak yani sayıyı.

------------------------------------------------

2- Adı nükleotid(dizi) olan bir Python fonksiyonu yazınız. Bu fonksiyonun argümanı dizi tipi karakter dizisi (string) olan bir nükleotid dizisi olacak. Fonksiyon nükleotid dizisinde bütün A, G, C ve T çiftlerini sayacak ve 4x4’lük matris bir listeye dönecektir. Bu matrisin her bir elemanı karşılık geldiği nükleotid çiftinin frekansını verecektir. Örneğin

[ [1,2,3,4], [5,6,7,8], [9,10,11,12], [13,14,15,16] ]

Matrisinde ilk satır ([1,2,3,4]) A’ya aittir ve AA’nın dizide 1, AG’nin 2, AC’nin 3 ve AT’ninde 4 defa gözlemlendiğini gösterir. Sonraki satır ([5,6,7,8]) G’ye aittir ve yine sırasıyla GA’nın 5, GG’nin 6, GC’nin 7, GT’nin ise 8 defa gözlemlendiğini gösterir ve böyle devam eder.

Yine örneğin

‘ATGCAGTTAAGCTGCCTG’

dizisi aşağıdaki matrisi verecektir.
[[1,2,0,1],[0,0,3,1],[1,0,1,2],[1,3,0,1]]. Bu da şu demektir ki dizide
1 tane AA, 2 tane AG, 0 tane AC, 1 tane AT
0 tane GA, 0 tane GG, 3 tane GC, 1 tane GT
1 tane CA, 0 tane CG, 1 tane CC, 2 tane CT
1 tane TA, 3 tane TG, 0 tane TC, 1 tane TT vardır. Matrisin sayılarının toplamının dizi uzunluğunun bir eksiği olması gerekir.

Metot kısmında serbest isek ilk soru için şöyle bir şey yaptım:

repl.it

* Düşüncem şu ki böyle sorularda eğer tekrar eden durumlar varsa while, for gibi döngüler arıyorlar genellikle. ikinci soru için mesaiden sonra bakabilirsem yazarım :)

edit : ikincisi için çözümüm: repl.it
  • fretboard  (29.11.19 14:31:40 ~ 15:22:42)