Sıfır araba piyasası

yav gidip gene orada da konuşacaz da, size de sorayım istedim: sıfır arabaları max kaç para düşebiliyorlar?

şimdi ben megane hatchback bakıyorum. icon modeli 170bin lira. ama ben tüm opsiyonları da ekletmek istiyorum. 185bin flaan yapıyor.

hurda aracım var, onu da düştükten sonra pazarlık yapmak istiyorum.

ama bileyim: max nereye kadar düşebilir bunlar? kafamda birkaç rakam var, eğer oralara kadar düşülmesi mümkün değilse hiç gidip görüşmeyecem bile. normalde megane çok arzuladığım bir araba değil ama long screen ve açılabilir cam tavan vs. opsiyonları kafamdaki rakama gelirse almayı düşünürüm sadece.

neyse uzattım ama, kaça düşebilirler biliyor musunuz bu işin marjını falan?
ben de bileyim ki, oraya gittiğimde "yok abi ben bu fiyata bunu almam peugeot 2008 alırım" diyebileyim.

merak ediyorum takip.

ben aracı alırken bayi fiyatı 66 gibi bişeydi. kampanya var o bu şu derken 62'ye falan düşmüştü. yıl 2017.
  • ayin yazari  (14.11.19 10:45:16 ~ 10:45:31)
Bayiden bayiye değişiyor. 2014 yılında skoda yeti bakıyordum. Bayinin biri 100 dediyse diğeri 95 deyip üzerine hız sabitleyici veriyordu.

  • sutlu nescafe  (14.11.19 10:48:15)
bayiden bayiye degisiyor cunku bayilerin satis kotalari, elinde kalan arac sayisi vb. opsiyonlardan dolayi... 5 sene once almistim en son 0 araba bende, toplamda 4-5 bin oynamisti aldigim bayide indirim

  • sweetoffice  (14.11.19 10:53:03)
forum.donanimhaber.com

"Kararımızı ise liste fiyatı 240 bin TL (!) olan yenilenen passat 1.5 tsi impression donanımdan yana kullandık. Aldığımız fiyat ise 175.500 tl idi."

dün burayı okumuştum da bu kadar düşüyorlar mı diye merak etmiştim :D

yüzde 27 gibi bir düşüş var. bu indirim oranları marka model stok vs her türlü şarta göre değişir muhtemelen.
  • jugador  (14.11.19 10:55:52 ~ 10:56:44)
@jugador
basligi acan biraz cinlik yapmis. kelime oyunu var. zamdan sonra liste fiyati 240 yazilmis olabilir ama firma kampanyali fiyat 180 demistir. bu da 175e almistir.

gercek satis fiyati 240 olan arabayi masaya oturup 175e alan varsa elinden opmek lazim.
  • brkylmz  (14.11.19 11:12:13)
İlk önce liste fiyatlarına bakmıyoruz. bir bayiye gidip fiyatı soruyoruz. zaten abi sana şu fiyat diyecekler. ama alıcı olduğunuza inanmaları lazım.
aklımızda aşağı yukarı bir fiyat oluşunca. istanbul için, tüm bayileri arayıp.özellikle renk belirtip aracı sorun.

örnek, fiat doblonun açık fuşya rengi elinizde var mı gibi. bu sizin ciddi olduğunuzu belirtecek ve telefonda fiyat almanızı sağlayacaktır. renk ile konuya girdiğinizde, telefonda pazarlık yapabilirsiniz.

atıyorum tuzla şubesini aradınız, beylikdüzünden geleceğim, derseniz size bir fiyat vereceklerdir.
diğer aşama yine araç rengi ile giriş yaparak ve sonraki cümlede istanbuldan aradığınızı belirterek, çevre illeri arayıp fiyat alınız. bursa,tekirdağ,edirne, yalova, izmit gibi. bu illerden de iyi fiyat çıkabilir. bayiden bayiye çok değişiyor.

bu yazı üçe beşe bakanlar içindir.
  • ayaklibalik  (14.11.19 11:39:17)
peki ya indirimli fiyat değil, direkt liste fiyatı üstünden ne düşerler?

ya şimdi örnek vereyim:

icon paket 170bin tam.

buna elektrikli cam tavan, longscreen ekran, yüksek jant ve kontrol paketi ekleyince 187bin oluyor.

bu kaça alınır abi?
bir de hurda var, 15bin ediyor sanırım hurda da.
  • whatdreamsnevercome  (14.11.19 11:41:00)
Yeni arac almis kisilerle komus. Liste fiyatından "ciddi oranda" dusul fiyata aliyor millet. 2-3bin değil.

  • stavro  (14.11.19 12:08:26)
177 binlik civici 140,e aldık aksesuar ve kasko hariç.en dolu modeliydi bu arada. tabi çalışan indirimi vesaire de kullandık.

  • ground  (14.11.19 12:15:15)
eğer düzgün bir pazarlık yaparsanız %20 - %30 düşürebilirsiniz, arabalarda bayiler genelde iki şekilde para kazanır, birincisi mevcut kar oranı o ortalama %7 - %13 aralığında olur bir de toplam hedef üstünden genel merkezden prim alırlar, prim toplam araç adetinden hesaplandığı için toplam hedefe gitmek için size satacağı araç üzerinde zarar etse bile toplamda primi alacağından herhangi bir kaybı olmaz.

Renault özelinde ise, Renault Türkiye'de filo satışa odaklanır tek amacı arabaları filo satayım adeti yüksek tutayımdır, dikkat ederseniz Renault hep satış rakamlarında birinci çıkar bunun nedeni araçları tercih edildiği için değil filoda devasa indirimler verip araçları filoya basmalarıdır, bundan dolayı perakendeyi ikinci plana atarlar, filo araçlarla da ikinci ele daha sonraki aşamalarda yön verirler. Düzgün pazarlama yapmanız durumunda filoya yakın indirim koparabilirsiniz ama baya bastırın. Peugeot 2008'den ziyade Megane eş değer araçları öne sürmeniz daha gerçekçi olabilir mesela vw golf alacam , seat leon alacam diyin hatta gidin benzer paketlerden fiyat alın wv'den sonra atın satış danışmanının önüne şu kadar indi vw diye.
  • mysql34  (14.11.19 12:42:35 ~ 12:48:14)
oyle %20 indirim ile filan alamazsiniz arabalari; ancak engelli otv indirimi ile olur... 240 k 'Lık araci 175 k'ya baska turlu alamazsiniz

  • sweetoffice  (14.11.19 12:59:59)
halk arabası denilen arabada 75 bin tl indirim yaptı arkadaşa.

  • liberal  (14.11.19 13:20:17)
bayileri arayarak ciddi alıcı olduğunu belirt, ortalama bir fiyat karşına çıkacaktır. +1

  • dieselsingle2  (14.11.19 13:45:52)
80 bin indirim yaptı falan muhabbetleri sırf liste fiyatında. Özellikle yüksek tutuyorlar ki tok kapı sesi veren araçları alan arkadaşlar acayip iyi bir indirim aldıklarını düşünsünler :) Zaten kimse liste fiyatını baz almıyor.

Şöyle yap, sen gidip fiyatı soruyorsun, sonra farklı bayilere de soruyorsun, sonra ilk sorduğun yere gidip pazarlık yapıyorsun, genelde 2-4 bin falan max düşerler diye bekle derim.
  • roket adam  (14.11.19 16:11:49 ~ 16:12:12)
Bayilerdenarka bazında bazıları iyi indirim veriyor mesela skoda da en iyi fiyatı İstanbul verdi Octavia dan 3 kişi aldı çevremde. Yıl sonu bayiler satış hedeflerini tutturmak istiyor. Bence çevre illerdeki bayileri tek tek ara durumu izah et son fiyatı ne sor öyle almaya git. Iç Anadolu da olup İstanbul dan skoda ford seat alan çok kişi vardı çevremde. Honda da mesela Ankara fiyatları iyiydi. Reno için öyle bir bayi vardır bencede.

  • Topalordek  (14.11.19 16:20:08)